Kosilo v pol ure

rdeča  

član od: 2.9.2006

sporočila: 32

22. mar 2008 22:36

Prilagam ti link jedilnikov iz knjige Za otroke kuhajmo zdravo, avtorice Emilije Pavlič :http://med.over.net/za_bolnike/otrosko_zdravje/za Jedilniki so sortirani po letnih časih. Sicer niso jedilniki, ki jih pripraviš v pol ure, dobiš pa veliko idej, mogoče kakšno stvar skuhaš za dva dni (mineštre, juhe), kakšno stvar na pol skuhaš večer prej, .... Sicer imam tudi jaz podobno situacijo kot ti, strinjam se, kot so že napisali, da je veliko lažje, če pišeš jedilnik za teden v naprej. Resno razmišljam, da bi hodila po kosila v bližnji vrtec .... ceneje je, kot da vsak dan kuham, ter prihranjeno mi je veliko časa. Srečno! rdeča Sporočilo je spremenil(a) rdeča dne 22. mar 2008 22:37:46

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

22. mar 2008 22:39

Malo poškili v naše jedilnike, ti bo takoj lažje. Izpiši si tiste jedi ki jih imate radi in sestavi tedenski jedilnik. Predvsem se pa med temi prazniki malo spočij. Predvidevam namreč, da bo mož malo več doma in ti bo lažje. lp Vesna

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

23. mar 2008 7:52

Naredi na primer mesne kroglice kot za tilano papriko ali pa sarmo, iz poljubnega mesa. Vsako posebej zamrzni, ko boš imela več časa. Potem pa naredi paradižnikovo omako, sirno ali pa kar špinačo in notri zakuhaj te mesne kroglice. Zraven pa lahko pire krompir, testenine, njoke... pa kakšno solato , ni pa nujno.

Potem se odlično obnesejo vse vrste enolončnic, ki jih skuhaš več, ostanek pa porazdeliš in zamrzneš.

Hitro se naredijo tudi razni knedli, slivovi, marelični, jagodovi, marmeladni...pa palačinke, šmaren, omlete z raznimi dodatki, kaj pač najdeč in se ti trenutno zalušta.

Lahko pa narediš na primer paklinčke iz peki papirja ali alu folije. Notri daš kakšen kos mesa, bedrico, ribo, zraven pa zelišča, krompir, kanček olja, poljubno zelenjavo... Te paklinčkelepo zaviješ, odprtina naj gleda gor, da sok ne bo tekel ven, zložiš na pekač in spečeš v pečici. Hitro, okusno in zabavno, saj ti večji lahko pomaga pri pacanju.

Obilo užitkov in kulinaričnih idej, malo eksperimentiranja, pa bo.Saj sem tudi jaz pred leti podobno dajala skozi, pa je nekako šlo. Samo organiziraj se in se ne obremenjuj preveč. Delaj po trenutnem navdihu in verjemi, bo šlo. Nič se bati.

Kyara

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

23. mar 2008 9:17

Joj, magnolija in rdeča- tole z dijaškimi domovi in vrtci sem pa čisto pozabila. Pomislila sem na kakšno menzo, ampak tam večina hrane ni primerna za malega, tole bi pa vsaj občasno šlo... Z zamrznjeno hrano je pa tako: dostikrat si pripravim kaj in zmrznem, potem pa samo to jemo, dokler ne zmanjka. Saj se noben ne pritožuje, samo dveletni otrok le rabi malo bolj pestro hrano... Verjetno tudi tu malo preveč kompliciram, saj tudi to obdobje neprespanih noči ne more trajati večno. V bistvu ste mi že samo z nasveti pomagali malo preusmerit tok misli, delam seznam najhitreje pripravljenih kosil, malo še moram napolnit skrinjo (bom še malo babice angažirala za kakšen cmok in golaž, zdaj ko imajo en dan več časa), pa bomo preživeli. Ideje pa še vedno zelo zaželjene in dobrodošle! Pa lepe praznike! čoko

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

23. mar 2008 10:04

- raztresene paprike - obara - ričet - različne rižote - marinirane piščančje psi, pečene v pečici skupaj s krompirjem, lahko tudi različno zelenjavo - tudi piščančji in puranji file je hitro pečen (kot zrezek), v različnih omakah (naravni, gobovi, smetanovi, omaki z grahom), zraven pa recimo kus kus, riž, pire - pire, špinača in jajce pečeno na oko - zelenjava s piščancem (pripravljeno na hitro, kot v voku), skupaj s kakšnimi riževimi rezanci - piščančja juha je kuhana zelo hitro (in primerna tudi za 9-mesečnika ) - lazanja na hitro Morda res ni kuhano v pol ure, dela pa ni veliko! Sicer pa: vaja dela mojstra Vsekakor pa kuhanje ne jemlji kot nujno zlo, temveč poskušaj zraven uživat. Malega daj v nek stolček zraven, da te bo opazoval, veliki pa že lahko malo sodeljuje, kajne? Pri nas fantje najraje perejo solato, ali dajejo reči v lonec (ko še ni na štedilniku). Na tak način bo gotovo lažje, pa še otroci se bodo zraven marsikaj naučili! veverica

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

23. mar 2008 11:04

Hvala, Veverica, ideje mi bodo prav prišle. Sicer mi pa kuhanje ni nujno zlo, v bistvu zelo rada kuham, problem je nastal zdaj zaradi neprespanosti, pa tudi zaradi različnih ritmov obeh otrok- tamali je ob 11.30 že koma, tavečji poln energije, čez eno uro pa obratno... Mali spi samo po pol ure.. Ni nekega strnjenega časa, da bi lahko stala eno uro pri štedilniku (čeprav samo za občasno pomešat)... Danes je kar boljše, včeraj je bil večji pri babici, malega je mož prevzel (razen za dojit), za kosilo je bila pica iz picerije, jaz sem pa večino dneva prespala inlažje mislim. In za piko na i danes kuha babica... čoko

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

23. mar 2008 11:12

Tudi jaz ti svetujem, da si vzameš list papirja in napišeš jedilnik - tako sem delal jaz in to za cele tri tedne v naprej - na tri tedne smo namreč hodili v trgovino po fasungo. Ko sem napisala jedilnik sem si hkrati izpisala kaj rabim kupit in tako tudi v trgovini ni bilo problema, pa še tistega "šoka" zvečer ni, ko ugotoviš, da ti nekaj manjka za naslednje kosilo. Tudi ponavljaš se ne z npr. rižom, gobami, mesom, ker pač vidiš v naprej kaj boš kuhala. To planiranje mi je bilo pravi užitek. Ti pa svetujem pripravo jedi ki jih vse pripraviš na isti sistem - malo čudno zapisano. Npr. če pripraviš pečene perutničke, pač ne delaj zraven riža ampak daj v pekač še na polovico narezan krompir in kako papriko, por, čebulo in ššccc vse skupaj v pečico; golaž - malo ga daj na stran za jutri - danes ga narediš z instant polento, ki je kuhana v 10 minutah, jutri pa kose mesa nareži na koščke in vmešaj v kuhane makarone, ali pa raznorazne rižote, testenine s tuno, goste obare,.... Vidim pa, da veliko ljudi nabavlja hrano v vrtcih ali šolah - morda je tudi to rešitev. vanjatajnsek

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. mar 2008 15:35

Če imate radi testenine: torteline skuhaš, jih naložiš v ognjevarno posodo, preliješ z mešanico stepenega jajca,smetane, sesekljanega peteršilja in malo soli, zapečeš v pečici. Tačas pripraviš solato in kosilo je gotovo. Večer prej namočiš mešanico stročnic. Nalsdnje jutro odliješ vodo, jih daš kuhat (vode naj bo toliko, da za kak cm pokriva stročnice), dodaš zrezano korenje, korenino peteršilja in malo zelene, sesekljano čebulo, malo česna, sol, poper, malo majarona. Posebej opečeš na kocke zrezano meso (perutnino, teletino, junetino) in ga dodaš mešanici, ko se ta kuha pol ure, in potem vse skupaj skuhaš do konca. Deset minut pred koncem kuhanja oziroma ko so stročnice že skoraj mehke, dodaš v to še na kocke zrezan krompir ali pa krompir naribaš in ga dodaš v enolončnico, da se malo zgosti. Traja morda malo več kot pol ure, a nimaš nobenega dela s tem, pa samo dve posodi imaš potem za umit. Dan prej, ko se mož zvečer igra z otrokoma, skuhaš kakšne testenine innarediš omako iz mletega mesa. Naslednji dan daš v pekač plast testenin, plast omake, potreseš s sirom ali skuto (ali pa to izpustiš), in tako, da porabiš vse sestavine. V ogreti pečici pustiš 15 minut, pred tem lahko preliješ z stepenim jajcem in smetano in zloženka je gotova. Krompir malo drugače: Na olju prepražiš malo gorčičnih in kuminovih semen ter dva lovorjevalista, dodaš na polmesece zrezano čebulo in ko ta uplahne, na večje kocke zrezan krompir. PO želji potresi s kurkumo ali curryjem. Zaliješ s toliko vode, da je krompir komaj pokrit, in na srednjem ognju pustiš, da se skuha. Vmes občasno premešaš, na polovici kuhanja dodaj še zeleni grašek. KO je krupir kuhan, je jed gotova. Krompir mora biti bolj suh, brez tekočine v posodi. Pa solata tekne zraven. Kaj pa ribe? Ob nakupu ti jih večinoma že očistijo, gotovoe so pa v 15 minutah. PA še zdrave so. Lahko jih pa pečeš v pečici - na pekač narežeš krompir in zelenjavo, preliješ z malo olja, soliš, dodaš rožmarin ali kakšna zelišča, na to položiš ribe in pečica opravi stvar do konca, ti pa samo občasno nadziraš, dokler jed ni gotova. Mamamia mamamia

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

23. mar 2008 16:11

Hello. Pri nas smo v podobni situaciji (majhni otroci in služba... )! Važna je organizacija: za večerjo so palačinke z namazom, spečeš jih več, pa jih narediš naslednji dan kot kanelone, loparnico, s skuto ...Za večerjo polenta z mlekom, narediš jo več in pohladiš v modelu, naslednji dan popečeš za kosilo s kakšno smetanovo omakco, lahko z zelenjavo (paprika bučke korenje...) ali mesom na žaru - piščanec, puran, losos... Juhe vedno skuhamo največji lonec, spakiramo in zamrznemo, kot jušni vložek zelo prija brokoli kuhan kar v juhi ˝al dente˝ ali palačinke oz. fritati (ki včasih pač ostanejo), pa bolj močne solate - z jajci, pa tuno, naribanim surovim korenjem, jabolki, kuhano piro, rizem, proso, speci več mesa pri kosilu in ga daš zvečer na zelenjavo ali solato.Zelo prav pridejo zamrznjene omake in jedi, ki jih itak narediš, pa jih naredi več in spakiraj v zamrzovalnik: milanska omaka, goveji zrezki v omaki, mleto puranje meso narediš kot haše omako... zraven še testenine, riž, piro... Pa vedno zamrznjeno zelenjavo na zalogo v skrinjo. Zamrznjeno sadje v malo vode skuhaš, zakuhaš notri toliko škroba ali pudinga da se rahlo zgosti, pa palačinke, rahlo oslajena polenta ali šmorn - s to omako bo krožnik polizan, dela je manj kot pol ure... pero

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

23. mar 2008 19:53

Kako ste pridne punce,zmeraj rade pomagate.Zato imam tako rada Kulinariko.Moji otroci so ze veliki-2 srednjošolca,in 1 osnovnošolec.Ko so bili majhni sem jaz bila doma.Samo res je najboljše napisati jedilnik.Jaz sem ga začela pisati šele decembra in sem res veliko mirnejša,ni mi treba vsak dan misliti kaj bom kuhala.Prav zaradi tega sem -kot je napisala veverica-kuhinjo jemala kot nujno zlo.Zdej že uživam.Sej vem čoko da ti nisem nič pomagala,samo sem hotla poudariti da je res fajn da si napišeš jedilnik.LP. golubić

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti