Čemaž, divji česen

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

3. mar 2014 17:28

Na našem koncu letos ne bo kaj sreče s čemažem. Drevje leži še vse vprek. Ne samo, da je teren težko dostopen, hoja po gozdu je hudo nevarna  zaradi izruvanih, poleglih in obešenih dreves, na nekaterih mestih deblo pri deblu. Pazljivo torej, ko se odpravljate na teren.

Kakšna sreča, da sem si ga že pred leti nasadila doma kot podrast pod grmovnicami.

 

Cila

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

3. mar 2014 22:33

Okrog Kranja se ga že najde, na našem koncu (Žalec) bova šla pa en dan zdaj malo pogledat. Župce se mi lušta, pesto imam še lanski, bom pa dala nekaj vrečk svežega v skrinjo, se je kar ok obnesel za juho.

slivovi cmoki  

član od: 7.8.2012

sporočila: 444

3. mar 2014 22:39

Rag_doll, po katerem receptu pa si delala omakco?

slivovi cmoki

rag_doll  

član od: 24.8.2011

sporočila: 505

4. mar 2014 12:08

Čemaž, sol, olivno olje in pinjole (če ji nimaš, ni panike). Vse po občutku - brez recepta in količin, s tem da sem lani dala precej manj soli kot predlani, ko je bilo res res preslano. običajno potem za na špagete zadostujeta dve žlički takega pesta, ker ima močan okus.

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

10. mar 2014 19:07

Danes sem prvič letos nabrala kar nekaj čemaža. Jutri za kosilo bom naredila iz njega špinačo, malo pire krompirja ter hrenovko, pa bo krasno kosilo. Nekaj ga bom blanširala in dala v skrinjo, da ga bom imela pri roki ko bo potrebno. Naredila pa bom tudi pesto, čeprav ne vem kako se uporablja oz. ga še nisem uporabljala.

vikica

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

11. mar 2014 8:39

Pod Jakobom že fajn diši po njem, čeprav je še majhen, ampak zdaj zdaj bo pravi.

Loni Makaroni

lisička23  

član od: 29.9.2013

sporočila: 2

11. mar 2014 10:08

Ali raste čemaž tudi na obalnem področju? Oziroma kje najbližje? 

lisička23

Lopatka  

član od: 28.4.2011

sporočila: 354

11. mar 2014 10:55

Zadnjič sem dobila en kozarček čemaža v oljčnem olju. Zanima me ali je to tudi primerno za juhico ali je preveč "oljnato". Danes bom sicer naredila iz njega burek, ker imam ravno svežo skuto, ampak ker nimam izkušenj, me zanima predvsem za juhico. Hvala.

Lopatka

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

11. mar 2014 15:35

Jaz čemaža v olju ne bi uporabila za juho. Preveč oljnato. Bi raje na kake njoke ali testenine dala. Za juho sem  sveže liste čemaža s paličnim spasirala in naredila s prežganjem in krompirjem. Tak fina kremna juha je prišla iz tega.

yulchi

julijasi  

član od: 20.7.2006

sporočila: 130

11. mar 2014 16:30

Čemaževa juha

Žlico ali dve čemaža shranjenega v olju daj v posodo in popraži, da zadiši. Če je olja preveč ga preprosto odcedi. Dodaj na male kocke narezan krompir (ali še hitreje: par natrganih rezin toasta), zalij z jušno osnovo. Kuhaj dokler krompir ni mehak (oz dokler toast ne začne razpadati). Dosoli, popopraj, spasiraj s paličnim. 

Dober tek.

 

LP:)

A

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti