Čemaž, divji česen

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

11. mar 2009 13:11

Hvala proxima za dobre želje. Pozabila si še samo dodati "vsaka podobnost z dogodki in osebami je zgolj naključna". LP hedonist

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

11. mar 2009 13:15

Proxima, zdejle mi pa solze tečejo! fresh

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. mar 2009 14:29

proxima je napisal/a:
(@rimljanka: use it or lose it..:))))) lp, proxima

Na Igu je meni sicer všeč, ne rečem, sam ona lokacija tam gor na hribčku me pa prav nič ne miče..................

Te pa povabim, da prideš zraven, ko bo izobraževalni tečaj v Botaničnem vrtu...... sicer pa imam menda enega poznanega dohtarja na onem oddelku za zastrupitve....morda ga tudi ti poznaš.........pa vseeno....

rimljanka - zasebno mnenje

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

13. mar 2009 9:58

Letos sem se tudi sama lotila nabiranja čemaža - potem, ko sem podrobno preštudirala tole temo. Včeraj sem šla v akcijo, v Posavju je itak veliko rastišč, veliko jih je ob cestah. Tam nisem hotela nabirat, zato sem šla k ribniku (Krško), malo dalje ob potoku v gozd je veliko čemaža! Vendar je za enkat samo po en listek iz vsake čebulice, tako da bom še malo počakala. Danes bom pa prvič jedla svež čemaž, prejšnjo zimo sem ga kupovala v kozarčkih. Je bio, ampak katastrofalno drag. Zdaj, ko ga poznam, si ga bom pripravila sama in tako prihranila 5 eur pri vsakem kozarčku (180 g). To se pa že kar splača, ane. Nekaj čebulic si bom po vašem nasvetu preselila ob rob gozda pri naši vikendici, potem pa samo upam, da mu bo lokacija ustrezala in da se bo čim prej razrasel. Hvala za vse nasvete! Sy

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

13. mar 2009 10:07

V tem času si lahko zelo popestriš jedilnik z divjimi rastlinami, sy. Čemaž, regrat, divji hmelj, šparglji, bljušč, koprive, kreša, itd. Veliko je tega! fresh

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

13. mar 2009 12:02

Naredila sem neke sorte hladno omako za testenine: čemaž, olivno olje, sončnično olje in sol sem zmiksala v multipraktiku. Pričakovala sem podoben rezultat kot ga kupim v kozarčku, vendar sem bila malo razočarana. Skoraj ni bilo okusa po česnu, namesto tega pa je bil močen vonj in okus po "zelenem". Ali mi zna kdo povedati, kaj sem naredila narobe? Ali je morda še prekmalu in listki čemaža kasneje dobijo močnejši okus? Hvala in LP Sy

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

13. mar 2009 14:41

Pozdravljeni! Čemaž je že tako bolj zgodnja rastlina kot šmarnica, pri kateri se listi razvijajo iz rozete in zgleda kot svaljek, pri čemažu pa se razrašča drugače, več listov hkrati. Poleg tega lahko naredite test s koreninami. Šmarnica se razrašča z nekakšnimi rozomi, ki se prepletajo po tleh, čemaž pa ima kot vse čebulnice čebulico, ki prav tako diši po česnu. tule je slika korenine šmarnice: http://botanika.biologija.org/zeleni-skrat/slike/slike_drob jasna

neznan uporabnik

13. mar 2009 15:03

Če koga zanima imamo jutri v soboto 14.marca KUHARSKI TEČAJ -TEMA SAMO ČEMAŽ Glede na to da je zadnji dan za prijavo le te sprejemamo samo še preko telefona. Tečaj bo potekal v našem gostišču v Idriji s pričetkom ob 9.uri in traja približno do 13-14. ure.Kar nekaj jedi uporabnih za čas ki prihaja-čemažev čas. Med drugim boste izvedeli kako podaljšamo sezono čemaža skozi vse leto. Več informacij na tel.041-716-701 GOSTIŠČE BARBARA

neznan uporabnik

13. mar 2009 17:09

pripravili bomo naslednje jedi: ČEMAŽEVA KREMNA JUHA ČEMAŽEV PESTO (s praženimi pinjolami in parmezanom) POLNJENEN TESTENINE S ČEMAŽEM ČEMAŽEVE TESTENINE (čemaž je v testu kot npr. špinačne) TESTENINE S ČEMAŽEM (čemaž kot omaka) ZAPEČENA PROSENA KAŠA S ČEMAŽEM-v pečici POLENTICE S ČEMAŽEM -v pečici (iz pirinega zdroba) in še za konec presenečenje kombinacija- OMAKA IZ ČRNEGA TARTUFA S ČEMAŽEVIMI TESTENINAMI GOSTIŠČE BARBARA

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. mar 2009 17:23

Sy je napisal/a:
Naredila sem neke sorte hladno omako za testenine: čemaž, olivno olje, sončnično olje in sol sem zmiksala v multipraktiku. Pričakovala sem podoben rezultat kot ga kupim v kozarčku, vendar sem bila malo razočarana. Skoraj ni bilo okusa po česnu, namesto tega pa je bil močen vonj in okus po "zelenem". Ali mi zna kdo povedati, kaj sem naredila narobe? Ali je morda še prekmalu in listki čemaža kasneje dobijo močnejši okus? Hvala in LP Sy

Dvoje je razlog.

1. Mlade rastline imajo še malo vonja in okusa. Še niso imele časa zgraditi vseh snovi, ki dajejo značilen vonj in okus. Stare pa ZELO veliko, včasih še preveč.

2. Ker si zmiksala, si razbila celice, sprostilo se je veliko vsebine, ki da vonj in okus po zelenem, kot si napisala. Prihodnjič raje drobno sesekljaj, bo bistveno bolje. Pa še vsak dan je čemaž starejši.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti