Čemaž, divji česen

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

11. mar 2009 9:30

Čemaž sem nabirala vrsto let, predlani pa ga je sodelavka jedla pri sestri (sicer izkušeni nabiralki) - žal so ga zamešali s podleskom in se tako hudo zastrupili, da je bila mama lep čas v komi, sodelavka in njena sestra pa v kritičnem stanju. Od takrat me grabi kar malo panika, čeprav ga imam zelo rada.

In sedaj k vprašanju: ali na rastiščih, kjer zagotovo raste čemaž, lahko 'vmes' najdemo tudi šmarnico in podlesek, ali se navadno ne mešajo? Ali moram trgati vsak listek posebej in ga vohati, če smrdi po česnu. ali se lahko zanesem na dobro sosedstvo?

tulka

neznan uporabnik

11. mar 2009 10:06

Hvala rimljanka. Res je moja rastlina podobna tej na sliki. No pa nič hudega, če ni čemaž. Lepo cveti, bo pa za kakšen suh šopek dobra. Uspešno nabiranje čemaža. tedi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. mar 2009 10:41

tedi je napisal/a:
Hvala rimljanka. Res je moja rastlina podobna tej na sliki. No pa nič hudega, če ni čemaž. Lepo cveti, bo pa za kakšen suh šopek dobra. Uspešno nabiranje čemaža. tedi

Aja, sem pozabila napisati, da je tudi ta voj luk čisto užiten, ker so tako ali tako vsi.

rimljanka - zasebno mnenje

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. mar 2009 10:44

tulka je napisal/a:

 In sedaj k vprašanju: ali na rastiščih, kjer zagotovo raste čemaž, lahko 'vmes' najdemo tudi šmarnico in podlesek, ali se navadno ne mešajo? Ali moram trgati vsak listek posebej in ga vohati, če smrdi po česnu. ali se lahko zanesem na dobro sosedstvo? tulka

No, jaz šmarnice (ki ima, mimogrede doti bolj ztrde liste.... nisem nikoli videla med čemažem.... Podleska tudi ne.... To seveda še ne pomeni, da ga njkjer ni...je pa tudi res, da pač tako poznam rastline, da me nabiranje ne skrbi. Se javim za spremstvo, pa boš brez skrbi......

Aja, tista pa ni mogla biti izkušena nabiralka, no...

rimljanka - zasebno mnenje

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

11. mar 2009 10:46

Rimljanka, ali lahko prosim še kaj več napišeš o teh lukih. Zanima me zato, ker sem nedavno videla ogormno rastlin, ki so izgledale kot miniaturen por, dišale pa so zelo močno po česnu. Poleg tega pa sem videla še ogromno rastlin, ki so izgledale kot drobnjak in imele tudi podoben vonj. Raste to tudi divje? Videno pa na Primorskem. fresh

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

11. mar 2009 10:50

Ampak, draga Rimljanka , po čem 101% veš da je čemaž res čemaž ? je poleg duha še kak povsem siguren znak ? Kajti je problem če ga nabiraš prehlajen. Sam isto cvikam, da ne bi nabral kako strupeno zel in imel potem težave. Sicer mi je pa okus čemaža silno všeč ampak kaj ko se ga bojim nabirati. Imam eno fajn lokacijo kjer ga je vse polno tako da bi ga lahko nabral ogromno v kratkem času je pa hudič ker zraven razstejo tudi šmarnice ,pol se pa pejt. Če mi lahko poveš še za kakšen razpoznavni detajl ti bo iz srca hvaležen. LP hedonist

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. mar 2009 12:21

fresh, z luki je tako, da jih je pri nas cela vrsta. Vsi so užitni. Ne vem, če na pPrimorskem ratse pribliižek vrtneha drobnjaka, vem pa, da raste pri Triglavskih jezerih, recimo. Vse, kar je podobno česnu in diši po njem, je užitno. Torej ni strahu.... Samo peizkusi, če ti je tudi okus všeč. Za kaj več bi pa morala vedeti o katerih vrstah luka teče beseda. Vsaj dobre fotografije in natančna lokacija, kjer rastejo bi bila potrebna.

Hedonist, preden bodo šmarnice pokukale na plan, je še kar nekja časa. Čemaž pa je že. Tebi bližnja lokacija je recimo en agrapa kake 200 m naprej od tam, kjer je (bila) gostilna pri Gasilcu, Renke... Maloo od odcepa za konjšico je ob cesti desno en mali makadamski parking, še 100 m naprej je grapa, po kateri teče voda, polna čemaža. V petek je že veselo poganjal. Tam šmarnic zanesljivo ni. Pa fotke si oglaj, ampka, ko cveti, ni več tako dober. Ga pa, po moje, ni prehlada, ki bi ti preprečil, da bi zavohal vonj po česnu....

Priznam, včasih je res težko povedati, kako ločiti rastline. Bi morali kar v živo pokazati, pa bi bilo komaj kaj besed potrebnih. Čez kake 14 di bo tla v arbooretumskem delu Botaničnega vrta v Ljubljani prekrila poljana čemaža, se lahko zberemo in se v živo naučimo prepoznati rastline čemaža in jih ločiti od drugih. Se "žtrtvujem", če hočete.

rimljanka - zasebno mnenje

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

11. mar 2009 12:30

Super, hvala, rimljanka! Si moram eno dobro knjigo na to temo omisliti, me rastline vedno bolj zanimajo. Je pa sran, ki si jo referirala super! Čemaža je ogromno tudi na Slivnici. Najbolj zanesljiva lokacija, kjer zagotovo ni šmarnic, je kar ob asfaltirani cesti, ki pelje na vrh Slivnice. Ko se razbohoti, vse diši po česnu! fresh

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

11. mar 2009 12:34

Hvala Rimljanka, seveda vem kje je ta lokacija. Je tudi ob cesti Šmartno - grad Bogenšperk, tja ponavadi hodim in nabiram. Amapak več od tega ne upam. Potem prinesem domov in vname se debata ali je ta reč prava ali ne. No in se prebudijo strahovi, potem pa rajši vse skupaj vržem stran. Ne bi bil problem, če bi ostale podobne zeli povzročale zgolj kakšne prebavne motnje vštevši z drisko ampak stvar bega predvem ker se lahko tako zastrupiš, da zaradi tega bridko smrt storiš. To pa n več kul in zato vso ti pomisleki. Bom pa seveda nabral čemaž tukaj, kjer si sama preverila. Če boš pripravila izobraževanje se bom pridružil, če bom le imel čas. Zaenkrat pa se ti lepo zahvaljujem. LP hedonist

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

11. mar 2009 12:44

Jaz sem se pravkar spomnila na tisti svinjski vic, ko Mujo nabira gobe in pride mimo Janez in se zgrozi: "Ja kaj pa to nabirate, te gobe so vendar strupene!" Mujo dvigne pogled od košare in vpraša: "Šta?" In Janez odmahne z roko: "Nič, nič, vi kar nabirajte, kar nabirajte!" (@rimljanka: use it or lose it..:))))) lp, proxima

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti