Čemaž, divji česen

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

9. mar 2009 6:52

mark5 je napisal/a:
Pri Čemažu je potrebno biti zelo previden,ravno ta teden sem poslušala gospoda Majesa s čim vse ga lahko zamenjamo zlasti nevaren je jesenski podlesek ki ima zelo podobno listje rastišče pa tudi na vlažnem tako kot čemaž.Čemaž mora dišat po česnu če liste zmečkamo tako ga bomo najlažje prepoznali je pa zelo zdravilen,le pridno ga nabirajte z njim lahko obogatimo solato z regratom ki bo tudi kmalu na travniku zato le pot pod noge pa dober tek. mark5

 

Mark5, tudi listje čemaža in podleska si ni nič kaj podobno. Veliko prej bi se ga dalo zamenjati s šmarnico (ki pa pride  na plan šele dober mesec za čemažem) in kot pravi rimljanka, kačnikom. Listje jesenskega podleska je pa veliko bolj podobno pravemu česnu, kot pa čemažu.  Jaz tukaj vidim tisto pravo nevarnost za nepoznavalce.

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. mar 2009 9:07

Cila je napisal/a:

 Listje jesenskega podleska je pa veliko bolj podobno pravemu česnu, kot pa čemažu.  Jaz tukaj vidim tisto pravo nevarnost za nepoznavalce.Cila

Tole pa ne bo držalo, Cila. Česen ima dolge, ozke liste, povsem ravne.....jesenski podlesek pa temneje zelene, bleščeče, široke in zavite, vsaj malo okoli plodnice.

 česen  gardlicgrown2ndyear.jpg picture by telsingandrews  jesenski podlesek

rimljanka - zasebno mnenje

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

9. mar 2009 12:15

Jaz sem napisala samo to kar sem slišala od gospoda Majesa ki naj bi bil veliki poznavalec rastlin,tudi meni ni šlo nekaj skupaj bolj so podobni listi šmarnici ampak človek tako nikoli vsega ne ve zato pa je prav da malo poguglamo in pogledamo tudi po knjigah posebno zdaj ko se je začela sezona za to nabiranje.Lep dan še naprej pa veliko užitkov pri nabiranju. mark5

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

9. mar 2009 17:32

Oooo, rimljanka, krasno, lepo si ga že nabrala. Si nabirala v zasavju ali v Ljubljani? Ja, v soboto smo zeliščarji imeli izlet, pa jaz nisem mogla iti zraven, kajti bila sem invalid. Eno roko opečeno, drugo pa z žuljem. Jih moram vprašati, mogoče so ga oni že tudi kaj nabrali. Se mi ga že kar lušta. Imam ga še en kozarček z olivnim oljem, ampak svež je le svež. regina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. mar 2009 18:22

regina, na nobeni od omenjenih lokacij. Sem ga videla pri Renkah, nabrala pa doma, v spodnjem tolu Savinje. V gozdu, na senčnem..... Prihodnji vikend ga bo pa že dosti....včeraj ga je bilo treba malo iskati, pa paziti na laški kačnik. danes je bila ena hitra juha z njim, jutri bo najbrž rižota, še ne vem.

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

10. mar 2009 16:53

Komaj čakam da bo tudi pri nas čemaž saj je super v solati z regratom,všeč mi je pa tudi v namazu s skuto tudi otroci ga radi jedo čeprav jim v začetku ni bil všeč okus ampak zdaj ga pa že prenašajo. mark5

neznan uporabnik

11. mar 2009 5:18

Meni ta čemaž še vedno ni prav jasen. Pri nas ob njivi raste rastlina, ki ima liste kot česen (zmečkala jih še nisem, toda mislim, da dišijo kot česen), cvete pa ta rastilina tam na poletje in naredi čudovito vijolično okroglo socvetje (premera 10 cm ali mogoče celo več), ki se ga lahko tudi posuši in uporabi za kakšno suho dekoracijo. Vem, da se rimljanka ob mojem opisu kar križa - moja nevednost pač. Ali je ta rastlina mogoče čemaž, ker ji mi rečemo divji česen. tedi

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

11. mar 2009 6:13

Tedi, pojdi eno stran nazaj in odpri link, ki sem ga prilepila.  Tam imaš krasno sliko čemaža.

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

11. mar 2009 6:20

tedi je napisal/a:
Meni ta čemaž še vedno ni prav jasen. Pri nas ob njivi raste rastlina, ki ima liste kot česen (zmečkala jih še nisem, toda mislim, da dišijo kot česen), cvete pa ta rastilina tam na poletje in naredi čudovito vijolično okroglo socvetje (premera 10 cm ali mogoče celo več), ki se ga lahko tudi posuši in uporabi za kakšno suho dekoracijo. Vem, da se rimljanka ob mojem opisu kar križa - moja nevednost pač. Ali je ta rastlina mogoče čemaž, ker ji mi rečemo divji česen. tedi

Rimljanka se prav nič ne križa,....tvoj opis je čisto spodoben...

No, rastlina nikakor NI čemaž, je pa eden izmed lukov, kot se splošno reče celemu rodu, kamor sodi tudi čemaž. Je ta tvoj vijoličnocvetoči luk nekaj takega?

 ali podobno. Slikca vzeta od tukaj.... Odpri stran in poglej, poleg tega so še 3 luki, eden je čemaž....

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti