Poti v zelenjavnem vrtu

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

tema odprta - 19. mar 2008 13:50 | ogledi: 7.872 | odgovori: 11

Doma nekaj preurejamo zelenjavni vrt in zato me zanima, kako imate urejene vrtne poti - ena spoštovana dama s tega portala mi je rekla, da jih bo sama nasula z drobljenim lubjem, kar bi zagotovo zgledalo zelo lepo, mene pa zanima še kakšna ideja oziroma praktična izkušnja

rrr

 

Vsak nasvet je dobrodošel in seveda se v naprej zahvaljujem

Aja, pa še to - preden sem se z njo pogovarjala, sem bila prepričana, da bomo položili kar prane plošče, sedaj pa nisem več tako zelo prepričana v pravilnost izbire.

Temo je spremenil(a) ribaracarak dne 19. mar 2008 13:51:15

Temo je spremenil(a) ribaracarak dne 19. mar 2008 14:00:45

HSIMONA  

član od: 22.10.2003

sporočila: 64

19. mar 2008 13:57

Lahko si pomagaš z deskami, položiš jih predvsem tam, kjer veliko hodiš. Lp, Simona

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

19. mar 2008 14:10

jaz imam stare cegle,oziroma zidake.Jih je nekdo prav veselo odpeljal v gmajno in ob poti najbrž popomoti raztresel.So pa dvakrat žgani in komot preživijo zimo,nedabi popokali ali se zdrobili. Imam pa tudi stare bobrovce,sem jih narabutala ko so bližnji sosedje nabavili novo kritino. Lubje je tudi zelo lepo in tudi uporabno kot zastirka,vendar se sčasoma spere v zemljo oziroma pogrezne. anaeva

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. mar 2008 14:13

Če hočeš, da bo estetsko, potem je lubje skoraj zagotovo najboljša rešitev. Upoštevati pa moraš to, da boš zadevo najbrž morala menjati skoraj vsako leto. Lepo izgledajo tudi kamnite plošče, ki jih položiš, pred prekopavanjem pa dvigneš. Z obema variantama se izgoneš tudi problemu plevela po potkah. Če pa se želiš samo izogniti plevelu, pa pride v poštev naravna zastirka ali pa lesene deske. Stvar na pogled ni tako lepa, je pa vseeno uporabno. fresh

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

19. mar 2008 14:29

lRibaracarak govori o stalnih potkah v vrtu, kolikor sem jo razumela. Če gre za široke poti (recimo 35 ali 40 cm), potem deske skoraj odpadejo, pa še pod njimi se radi zadržujejo polži, zemlja se bolj zbije,... Plošč ne bi marala, ker bi med njimi zanesljivo pognal plevel (imam izkušenj, kolikor hočete). Betona nočem, ker bodo že robniki betonski.

Zato sem se v mojem prenovljenem (no ja, bo tak, obeta se prenova prihodnji teden) imela zastirko iz lubja. Vsaj eno leto bo že zdržalo, potem pač malo novega povrh. Ampak, moj vrt bo tak, da bodo 3 grede 1,2 x 10 m, obrobljene z robniki, vmes pa poti. Tako bo vrt dvignjen nad pot za približno četrt metra. Uganete, zakaj?

Kako se bo obneslo, pa povem ob letu osorej, če ne prej. Velja?

Ja, še to: lubje ni kak poseben strošek, ko bo odslužilo, pa bo pristalo na kupu za kompost, tistem, ki se počasi dela (imam več kot en kompostni kup). Računam, da bo hoja mehka, ob dežju ne bo drselo, blata ne bo, ker se bo dalo poljubno pač dodajati lubje, polži (če jih pot zanese v moj vrt) bodo imeli otežen prehod med gredami, plevel bo obvladljiv.

Takšna je teorija, računam seveda, da jo bo praksa potrdila.

 

rimljanka - zasebno mnenje

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

19. mar 2008 14:50

Moj vrt je razdeljen na štiri kvadrante, ki jih ločita dve križ kraž potki široki natančno za širino kosilnice. Ob vsaki košnji naredi mož en križ kraž še čez vrt. Je pa nujna moja asistenca pri košnji, da dvigujem poganjke od kumarc, ko se razrastejo. Travnate potke sem si omislila lani, potem ko sem se par let matrala s pletjem zbite zemlje. To z lubljem pa mislim da je funkcionalno in tudi lepo. Sem ga kar precej nabavla zdaj v Hoferju, ker je poceni. Uprabla pa ga bom za zastirko okrog mladih drevesc. tigris

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

19. mar 2008 14:57

Zanimiva tema! Moje ideje so se pokazale za slabe. Mi pa plevel v potkah dela veliko zgago. ham-njam

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

19. mar 2008 15:02

Mi imamo lubje in nam je zelo všeč. Je pa res, da čez čas zgnije in je treba spomladi preko tega nasuti novo lubje, kar pa spet ni noben problem ali hud strošek.

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

19. mar 2008 15:22

Rimljanka prav imaš, mislila sem tiste poti in si me prav fajn nahecala, da se mi tista odločitev o pranih ploščah ne zdi nič več prava. V veliki knjigi o vrtarjenju so krasni predlogi za poti, ampak so nekako primernejše za druge tipe vrtov, za zelenjavnega pač ne.

Tudi pri nas je bila do sedaj zbita zemlja katero smo vedno znova pleli in vedno znova skoraj dušo spustili

 

rrr

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

19. mar 2008 15:46

Lubje je enkratno, prav pride tudi drobilnik za veje, tako si lahko doma sama narediš lubje, če si v takem koncu kjer je materiala za drobljenje dovolj, sploh zdaj spomladi, ko se vse obrezuje in pomlajuje. Lp Nasha

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

19. mar 2008 16:12

Meni so všeč in jih tudi imam, potke iz žgane luknjičaste opeke klasične dimenzije. Opeko polagaš s pol opeke zamika in se da zlagati tudi v polkrožne oblike. Potke niso spolzke, ker voda prosto odteka. V izogib plevelu pa pod opeko položimo gosti drenažni folc, skozi katerega ne zraste nič. Ta filc se polaga tudi pod potke iz peska ali lubja. Preizkušeno. Dolores

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti