Trdo kuhano jajce

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

12. apr 2011 13:56

, hvala, elaphus! To mora moj Človek prebrat! Sem mu lepo povedala, pa ni verjel .

Včasih jih dam pač na košček kuhinjskega papirja, če so preveč us...i in je!

Kuham jih vedno na počasnem ognju, začenši z mrzlo vodo, ni nič narobe, če se dolgo kuhajo, še lepše se pobarvajo, saj so ali v čebulnih olupkih, ali v teranu kuhani.

lp

mzm

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

12. apr 2011 14:01

Je še bolj komplicirano. Surovo jajce vsebuje neke vrste elementarni imunski sistem - v jajčnem beljaku je na primer precej lizocima, encima, ki poškoduje bakterijsko steno, s čimer onemogoča preživetje in razmnoževanje večini bakterij, ki vderejo skozi jajčno lupino v notranjost (seveda narava tega ni naredila zato, da ljudem ne bi bilo treba hraniti jajc v hladilniku, ampak zato, da ptičjih zarodkov med procesom valjenja ne požrejo vse tiste bakterije in virusi, ki bi jim zarodek med razvojem predstavljal krasno gojišče). Ko jajce skuhamo, se encimi denaturirajo in bakterije imajo prosto pot (in pojedino). lp, proxima

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

12. apr 2011 14:27

, zdaj pa ne vem več, če naj pokažem Človeku!

lp

mzm

zaja  

član od: 7.12.2009

sporočila: 207

12. apr 2011 14:35

Dobro napisano,če so malo us.... ali pos...., nasmejala sem se, mogoče je pa samo dan takšen, skratka zanimivo. Glede kuhanja bi pa pripomnila, da jajce kuham v kuhalniku, prebodem jih na širšem delu in se zelo retko zgodi, da katero jajce poči.Čas kuhanja se določi po tabeli, ki je odtisnjena nalončku in to mehko,srednje ali trdo in tudi bodica je na tem lončku na spodnjem zunanjem dnom.Poskusite . zaja

leiiča  

član od: 20.9.2008

sporočila: 55

12. apr 2011 14:49

Pri nas vedno jajca kuhamo tako, da jih damo v vrelo vodo in jih nato kuhamo 10min. Vendar vedno preden dam jajca notri nastavim temparaturo tako, da voda čisto polahko vre in da vse ne poskakuje (če me razumete). In nimamo ravno problemov s tem, da bi nam razpokala. Ok mogoče kakšen včasih poči ampak nič kritičnega. Mogoče pa tudi zato ker uporabljamo vedno domača jajca, ki jh dobimo pri babi.

LP, Lea

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

12. apr 2011 22:12

Jaz sem zadnjič za probo kuhala 4 jajca. Domača. V dva sem naredila luknjico, v dva ne. In kaj se je zgodilo? Počila sta dva - eden z luknjico, eden brez nje. Pa razumi, če moreš.

Atina

pinky girll  

član od: 5.5.2010

sporočila: 8

14. apr 2011 10:26

Jaz jih dam v mrzlo vodo, ko zavre voda, posodo odstavim iz ognja, pokrijem in pustim stati 20 minut. Jajce so kuhana in cela. pinky girll

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

7. jul 2013 20:36

Drage kuharice - oziroma vsi, ki se spoznate na jajca: prosim za nasvet oziroma za razlago moje zadnje kuharske avanture. Namreč cilj podviga so bila trdo kuhana jajca, rezultat je pa takle: rumenjak je povsem normalen, kuhan, trd ravno prav, kot mora biti, beljak naokoli je pa čisto pacast. Sicer zakrknjen, ampak se kar razmaže. Vonja nimajo nič kaj posebnega, po kuhanih jajcih pač. A kdo ve, kaj bi to lahko bilo? So menda kar sveža, kupljena včeraj na trgu.

Sonja

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

7. jul 2013 21:10

Joj, limnol, da ni imel petelin kaj zraven...

peter

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

7. jul 2013 21:19

V življenje kokoši se načeloma ne vtikam - kaj pa, če je problem v tem, da petelin ni imel nič zraven? Recimo če so ga poslali na službeo pot tako rekoč... ma je težko življenje kure dandanes, kar koli naredi, ni prav. Ampak je pa tudi dosežek, jajce tako skuhati, da je znotraj trdo in zunaj mehko (upam, da neponovljiv).

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti