Pletenica

karmy20  

član od: 2.8.2005

sporočila: 73

tema odprta - 18. mar 2008 18:06 | ogledi: 9.106 | odgovori: 14

Želela bi imeti recept za pletenico,ki bi jo naredila za veliko noč.

Hvala že vnaprej!

LP

karmy20

karmy20  

član od: 2.8.2005

sporočila: 73

18. mar 2008 18:26

Hvala. karmy20

ales.steklo@siol.net  

član od: 15.3.2008

sporočila: 6

19. mar 2008 20:50

kakšno pletenico pa sladko ali slano? jaz delam sladko mlečno pletenico 1 kg moke 1 pecilni 2 žlički soli v lončku zmiksam: 6 rumenjakov 2dcl olja 2 žlici kisle smetane 4 žlice sladkorja 4 vanili sladkorje 2 limonina vanilija 2 zamaška ruma (od steklenice) naribam malo pomarančne lupine to fino zmiksam kvas pa pripravim tako 1/2l mleka (mleko segrejem) nato dodam 2žlici sladkorja 2 kvasa (2 kocki po 40 ali 45g) in pustim da se kvas dvigne Pečem 40 minut pri temperaturi 175C. kristina

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

20. mar 2008 8:56

Karmy, če še ni prepozno. Napisala bom recept najprej tukaj, ker bo minilo še kar nekaj časa preden bo objavljen. Potica je zelo, zelo dobra, še posebej testo. Velikonočna pletenica: Testo: 600 g mehke moke 3,5 dl mleka 30 g kvasa 4 rumenjaki 100 g margarine ali masla 80 g sladkorja 0,5 dl ruma vanilin sladkor ščepec soli limonina lupinica Pripravimo kvas z malo moke, delom mleka in malo sladkorja. Vzhajano dodamo moki, v moko še raztopljeno maslo in ostale sestavine. Dobro umesimo, ko je testo gladko, ga pokrijemo s krpo in pustimo, da vzhaja. Vzhajano razdelimo na tri enake dele. Vsakega posebej razvaljamo na cca 3 mm debel kvadrat, namažemo z nadevom in zvijemo. Zvite dele prepletemo in damo na peki papir ali pomaščen pekač. Pustimo še malo vzhajati, nato premažemo z jajcem in pečemo na 190°C. ___________________ Makov nadev: 150 g mletega maka 2 dl mleka 30 g masla 70 g sladkorja 30 g drobtin 0,5 dl ruma jajce limonina lupinica pol vanilin sladkorja Mak skuhamo v mleku, da se zgosti. Še vročemu dodamo vse ostalo razen beljakovega snega in rumenjaka, ki ju dodamo v ohlajeno ________________________ Orehov nadev: 200 g orehov 1 dl mleka 50 g sladkorja 50 g medu lim. lupinica cimet beljak Zavremo mleko in sladkor in z njim poparimo orehe, dodamo lim. lupinico in cimet, v ohlajeno še med in beljakov sneg _____________________ Skutin nadev: 200 g skute 50 g margarine ali masla 50 g sladkorja jajce 1 vanilin lim. lupinica Dobro z mešalnikom premešamo maslo, sladkor in jajce ter dodamo dobro premešani skuti. Vmešamo še vanilin in lim. lupinico. Iz te mase lahko naredite dve pletenici, testo se v tem primeru deli na 6 kosov, nadevi pa se razpolovijo. Dober tek! robida

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

20. mar 2008 9:00

Kaj pa takšna pletenica, ko vanjo daš jajčko (že pobarvano) in jo potem spečeš. Primerno za obdarovanje? Mene predvsem zanima spletanje, testo že naredim. Imate kaj izkušenj, rada bi naredila že jutri? Sonja

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

20. mar 2008 9:09

SonjaB, spleteš lahko kar na pekaču, na peki papirju - se ti ne pokvari zaradi prestavljanja. Najbolje, da prej poskusiš z vrvico, če še nisi nikoli pletla. Nekateri začnejo tako, da vse tri konce zvitkov na začetku skupaj stisnejo in spletejo do konca. Nekateroi peki pa predvsem pekovsko pecivo pletejo tako, da pričnejo na sredini (prekrižajo trakove) in od tam na oba konca. robida

Gajuska  

član od: 5.11.2004

sporočila: 81

8. apr 2009 18:12

Robida, kako dolgo pa se tvoja velikonočna pletenica peče na 190°C? Gajuska

Robida  

član od: 4.7.2004

sporočila: 780

8. apr 2009 18:47

Dokler ni pečena . Ne, resno , precej je odvisno od pečice, nekje 40  do 50 minut. Jaz ne pečem glede na uro, no bolj približno predvsem gledam, da je primerno zapečena.

 

Veliko uspeha želim,

 

Robida

robida

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

8. apr 2009 18:56

SonjaB je napisal/a:
Kaj pa takšna pletenica, ko vanjo daš jajčko (že pobarvano) in jo potem spečeš. Primerno za obdarovanje? Mene predvsem zanima spletanje, testo že naredim. Imate kaj izkušenj, rada bi naredila že jutri? Sonja

Sonja, v surovo pletenico daj izpihano jajčno lupino, na debelo namazano z maslom. Ko bo pletenica pečena, jo vzami ven in v že pečeno pletenico postavi pobarvano jajce.

nola

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

8. apr 2009 19:46

nola, pameten nasvet... vedno sem se spraševal, kaj naj z zažganimi pirhi na pletenici... drugače pa jaz vedno naredim pletenico iz brioša. malo zamudno a vredno! pletem pa vedno najenostavnejšo verzijo iz treh trakov... ampak sanjam, da ko bom "velik", da bom znal tudi kaj bolj kompliciranega zadnjič sem videl eno, ki je bila potem okrašena še z okrasi iz slanega testa, izgledala je kot mala umetnina... cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti