Balkonsko cvetje

jgoren17  

član od: 8.1.2012

sporočila: 73

23. mar 2014 16:51

A ima mogoče katera izkušnje s gomoljnimi begonijami? posadila sem jih pred enim tednom, čisto malo pokrila s zemljo. Zanima me koliko časa traja, da začnejo odganjati? Ali jin naj zalivam zgoraj ali rajši ne, ker mislim, če polivaš po gomolju, da ni preveč dobro. Kako jih gojite in prezimujete'

 

 

Hvala vam za pomoč

klari

slivovi cmoki  

član od: 7.8.2012

sporočila: 444

24. mar 2014 13:12

Nimam izkušenj z begonijami ampak bi se jaz vseeno odločila zalivati spodaj.

Tole sem našla:

Begonia (Elatior Group) – begonija križanci elatior
DOMOVINA: Begonije izhajajo iz tropskih in subtropskih predelov Amerike, Afrike in Azije.

RAZRAST: Iz osnovnega stebla izraščajo listi, na vrhu pa cvetovi.

OBLIKA, BERVA IN VELIKOST LISTOV: Listi so temo zelene barve, listi pa so veliki do 10 cm. Žile so razporejene enakomerno po listu. List je od zgoraj gladek, od spodaj pa so izbočene žile.

OBLIKA, BARVA IN VELIKOST CVETOV: Cvetovi begonije so okrogle oblike in zelo polni, toda niso veliki. So rdeče, roza rumene,oranžne barve...

OKRAS: Cvetovi

ČAS CVETENJA: Ko je enkrat begonija ustrezno razvita, cvetibolj ali manj brez prestanka do pol leta.

STRUKTURA: Groba

RAZMNOŽEVANJE: običajno jo razmnožujemo spomladi iz semena, lahko pa iz listov in vršičkov napravimo podtaknjence.

GOJENJE:

TEMPERATURA: Minimalna temperatura pozimi je 15°C, poleti pa 18°C, ne ustreza jim temperatura višja od 21°C.

SVETLOBA: Begonija potrebuje veliko svetlobe, toda ne smejo biti na soncu.

ZALIVANJE: Poleti zalivamo enkrat tedensko, pozimi pa na 10 dni. Pazimo, da se ne pojavi gniloba.

VLAŽNOST ZRAKA: Zadostuje jim sobna vlažnost, enkrat na teden pa tudi rosimo.

GNOJENJE: Gnojimo med cvetenjem.

SUBSTRAT: Za begonije je najboljši svež kompost.

ŠKODLIVCI: vataste uši, listne uši

BOLEZNI: Gniloba, oljna listna pegavost, kumarična mozaikavost ali paradižnikov virus.

POSEBNOSTI: Gojenje begonij je precej enostavno.

VIRI:
-internet: http://www.vrtnicenter.si/dynamicdata/begonija_begonia.
Langman D. Nega sobnih rastlin, mladinska knjiga, 1986, Ljubljana,št. strani 42, 43
Stragar J. Lončnice opis, vzgoja in poraba, državna založba Slovenije, 1963, Ljubljana, št. strani 56,57,58,59,60,61
Zgonec S. Cvetoče sobne rastline, ČZP Kmečki glas, 1989, Ljubljana, št.strani 29, 30.

slivovi cmoki

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

24. mar 2014 13:27

Ne zalivaj jih preveč, ker lahko začne gomolj gniti.

Lani sem jih imela prvič, gomolje sem dala v začetku marca v vlažno žaganje, odganjati so začele po kakih 14 dneh, morda več. Sredi aprila sem jih posadila v zemljo in po ledenih možeh maja dala ven, na balkon.

Eno korito sem preveč zalila, tam mi je začel gomolj gniti, vse sem vzela ven, zamenjala zemljo in rešila rastlino. Imam jih na pozno popoldanskem soncu, očitno jim ustreza, ker so bile zelo lepe. Ni jim všeč da piha in bolje je, da so pod streho, da se zemlja ne razmoči - spet, zaradi gnitja.

Po koncu sezone sem jih pobrala, očistila in zavila v časopisni papir ter dala na temno v klet. Ko sem jih zdaj marca dala v žaganje, so že bili na nekaterih gomoljih mini poganjki. Srečno z rožicami.

saša

jgoren17  

član od: 8.1.2012

sporočila: 73

25. mar 2014 9:33

slivovi cmoki,spagon najlepša hvala za vajin trud, zeloooooo sta mi pomagali.

HVALA

klari

nana1  

član od: 3.2.2007

sporočila: 202

26. mar 2014 18:26

Rada bi posadila hortenzije. V vrtnariji so mi rekli, da hortenzije niso za sončne lege. Ali se res ne obnesejo? Sadila bi jih v velike lonce na robu vrta.

nana1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. mar 2014 19:34

Vprašaj raje v temi MOJ VRT, bolj sodi tja, saj hortenzija ni balkonska rastline.

rimljanka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

5. apr 2014 10:34

Spomladi je res občutljiva na nizke temperature in ne mara manj kot 15 stopinj (min). Jeseni zdrži več. Najraje je na soncu, v polsenci meni manj cveti.  Je pa potem čez poletje ena najmanj zahtevnih rastlin - ni bolna, ni škodljivcev (morda kakšna uš, a zelo redko), ni je treba veliko zalivat...

Lisa

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

21. apr 2014 5:07

Še eprašanje imam. Morda kdo  pozna tole okrasno travo na osrednji sliki?

Ima majhne sivkaste buknice na koncu nežnih izrazito zelenih poganjkov, je nizka in povešave rasti.

Prodajalka ni vedela nič o njej, etikete na lončku ni,  kupila sem jih v navadnnem supermarketu, kjer občasno prodajajo tudi cvetje.

www.deloindom.si%252Fsites%252Fdelwww.deloindom.si%252Fokrasne-rastl" target="_blank">https://www.google.si/search?q=okrasne+trave+za+kor

Kotarca

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

21. apr 2014 6:20

Temu se reče fiber optic grass in tisto na koncu so mini cvetovi. V toplih podnebjih so večletnice, v hladnih pa letnice. Pri nas jih prodajajo kot hišne rastline in kot enoletnice in še to vem, da imajo rade vlažno. Ne vem, če niso celo vodne rastline.

Isolepsis (Scirpus) je latinsko ime, tega sem poguglala, da ne bo pomote, tisto zgoraj pa ne. :) 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti