Kaj in kako kuhati zidarjem za malico

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

18. mar 2008 7:54

Za malico: navadna klobasa in skleda fižolove solate, narezek in skuta z bučnim oljem, kuhana posebna in čebula z bučnim oljem, kuhana posebna v solati, hrenovke in solata iz čičerike, krajnske klobase in srbska solata..... Za kosilo: ričet, krvavice s kislim zeljem, vampi, "paštašuta", rižota....zraven pa solata, pa kaj sladkega. Če ni domače, bo dobro tudi iz škatle. Sem dala dosti tega "skoz".. Drži se, saj ti drugega ne preostane. Pozdrav Zdenka

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

18. mar 2008 7:58

Ko smo mi zidali hišo, je mama delavcem vedno sama kuhala, na jedilniku pa so največkrat bili: špageti po bolonjsko, makaronovo meso, golaž, pasulj, ričet, pečenka in pražen krompir, kuhane klobase z žar prilogo in kruhom, pražena jetra in pire krompir...

Nikoli niso hodili v menzo, res pa je da že marsikje dobiš malico za 3 evre, to pa lahko izkoristiš za takrat ko res nimaš časa skuhati.

lp Saša

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

18. mar 2008 8:00

Pa na bujto repo ne pozagi in grajovo zelje s klobaso, pa ričet.

Lahko pa tudi pisker špagetov in klasičen makaron flajš in kakšno koli solato.To so moji oboževali in pa mesno zelenjavno enolončnico z nukliči , zraven pa mlečne kifline potrošene sz malček soli in sezama, lahko pa tudi samo z makom.Pa genjene retaše z orehi ali makom.....tega je nešteto, vsaka ideja pa prav pride.

moji nikakor niso hoteli klasike kot recimo pohani zrezki....ko pridejo,  jih vprašaj, kaj jim paše in se prilagodi.Jaz sem tako naredila in je bilo vedno ok.

Kyara

neznan uporabnik

18. mar 2008 9:19

Ko smo mi zadnjič pred nekaj leti doma zidali 14 dni je bil z zidarji samo mož (sicer tipičen negospodinjec - taga pa nikakor ne prizna). Bili so po večini iz južnih delov naše bivše domovine. Glede na to od kod prihajajo sem sklepala, da svinjine najbrž ne bodo jedli. Tako sem povečini skuhala joto, ješprenjček, kakšno drugo mineštro + polpete (lahko v omaki in s kruhom, ker krompir pač slabo obstane), včasih sem spohala piščančje krače, tudi kakšne klobase so bile vmes in podobno, zraven pa lahko krompirjeva solata, fižolova solata, srbska solata, rdeče pesa in podobno. Vse to se lahko pripravi že prejšnji večer in se dokonča zjutraj ali pa zjutraj. Če sem skuhala golaž ali vampe sem skuhala tudi polento, jo vlila v namaščen visok pekač in ko se je malo ohladila zrezala na kvadrate - zraven seveda paše kakšna solata ali rdeča pesa. Zraven golaža lahko ponudiš tudi tenstano kislo zelje. Tisti ki mu je všeč bo to jedel kot nekakšen segedin, ostali pa lahko jedo tudi sam golaž s kruhom. Lahko pa zjutraj skuhaš tudi krompir v kosih, odcediš in po njem posuješ nekaj kosmov masla ter pokrito pustiš na toplem v pečici. Vse do sedaj našteto sem potem postavila v malo ogreto pečico (50-70°C) in tako je še toplo počakalo na kosilo, ki so ga pojedli med 11 in 12 uro. Postregel jim je mož. Če sem skuhala (malo bolj al-dente) kakšne testenine sem jih odcedila, dodala malo olja, lahko tudi olivnega in dobro premešala, da so ostale testenine čvrste. Te je potem mož kakšno uro pred kosilom postavil v pokriti posodi v ogreto pečico, da so se lepo pogrele in jih posrtregel s segreto bolonjsko omako. Odlično se obnese tudi mesna lazanja - je tudi zelo nasitna. Zraven pripraviš še malo omake. Zraven vsakega obroka paše tudi solata. Dobro se obnese in tudi počaka kar nekaj ur krompijeva solata (zalijemo jo pač z malo več juhe, ko jo delamo, da ni tako suha), fižolova solata, vse solate iz kuhane zelenjave (stročji fižol, cvetača, rdeča pesa....), solata iz zelja in seveda vse vrste konzerviranih solat). Ker so bili ti naši zidarji tudi malo bolj "sladki fantje" sem jim vsak dan pripravila tudi kakšno sladico - najpogostoje so bili to jabolčni zavitek, buhtlji, ferdinandovi štruklji, kakšan pita, jogurtni biskvit s sadjem - nekaj kar se lahko poje stoje in lepo drži v roki. To smo postregli potem enkrat popoldan okrog 15.00 ali malo prej preden so odšli. Če je od kosila ostalo še kaj mesa ali kakšne polpete smo ponudili tudi to s kruhom. Ker je bila zima sem jim zjutraj skuhala kar nekaj termovk čaja, pustila sem jim tudi kaj močnejšega, termovko kave in kakšno brezalkoholno pijačo. Kot so že moje predhodnice ugotovile, računice najbrž ni. Pri nas se je šlo predvsem za to, da bi delo res opravili v 2 tednih, ker bi sicer imeli do najbližje menze 6 km in bi kosilo najbrž kar trajalo. Nam je pa njihov šef pri računu kar nekaj odštel. ker so fantje pri nas jedli in bili baje zelo zadovoljni. O tem se prej niti nismo pogovarjali. Uf, res sem se razpisala, upam, da sem natresla tudi kaj zanimivega. l.p. tedi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. mar 2008 9:25

Mi smo zidarjem včekrat skuhali pašto fižol s kranjsko, to so imeli najraje. Enolončnice so bile tudi priljubljene, pa hrenovke s krompirjevo omako. Tri tedne sem kuhala za štiri možakarje; malica je bila običajno na žlico, kosilo pa z mesom, prilogo in solato. Sladic niso marali, enkrat samkrat, ko so delali zadnji dan, so prosili, če jim naredimo šmorn in smo ga naredili, pojedli so ga ob polačilu računa. Nam je izračun pokazal, da ni bistvene razlike med kupljeno malico in tistim, kar pripravim doma. Navsezadnje se je po malico treba odpeljati ali njih voziti kam kaj pojest, tako da gre nekaj časa tu za to. Pri nas je bila od žensk vedno doma, tako da čas ni bil problem. Je pa seveda odvisno od tega, koliko si v kuhinji iznjadljiv in hiter. Če ti ne gre od rok, je bolje menza ali pripeljana malica. Mi smo zidali v času, ko še ni bilo toliko ponudbe za poceni malice in kosila, v današnjem času bi verjetno tudi jaz dvignila telefon in naročila Halo, toliko in toliko tega in tega. Mamamia mamamia

arksi  

član od: 27.9.2007

sporočila: 24

18. mar 2008 13:56

Strinjam se, da računice ni. Sami smo gradili hišo,a če sem primerjala ceno ponudbe z hrano ali brez , sem se vedno odločila naj se prehranjujejo sami po svojih željah ,okusih in verskih prepričanjih. Ko sem prišla iz službe sem jim ponudila kavico in v hladnih dneh šilce domačega.Pa smo bili vsi zadovoljni.Pri gradnji hiše se že tako dosti izčrpaš z iskanjem ponudb, materialov ipd. Pa srečno. Arksi arksi

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

18. mar 2008 15:17

Punce najlepša vam hvala. Glede na to da se vas je veliko strinjalo da ni računice, bom verjetno naredila takole: Tisti teden ko bom dopoldne doma, bom kuhala sama. Ko pa bom dopoldne v službi, pa jih bom poslala na malico v gostilno, ki je 1 km stran. Včasih pa bom prosila mamo naj mi priskoči na pomoč. hvala še enkrat Teka

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

19. mar 2008 12:54

Teka, tudi jaz se strinjam, računice ni če kuhaš doma. Iz izkušenj pa ti povem, da imajo delavci najraje res jedi na žlico in mogoče zraven hleb domačega kruha. Vse priloge h golažem, bogračem in drugim enolončnicam (polenta, makaroni krompir...), jih niso mikale, le kruh. Tudi sladice ne, le kakšen jabolčni zavitek. Odsvetujem pa ti kakšno kislo zelje, ali pa pražena jetra, kajti potem postavi na parcelo še DIXI-ja. lp limona

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. mar 2008 13:13

Tisto zeleno mobilno kemično reč mora tako ali tako postaviti na gradbišče. Sicer mi nekaj govori, da bolj ko se bo gradbišče razvijalo, bolj jih boš tudi v tednu, za katerega sedaj misliš, da boš ti kuhala, poslala k bližnjemu gostincu. Predvsem je važno, da imajo ljudje dovolj vode. Tu bi te rada opozorila, da naj bo to pitna/izvirska voda, mineralno pa odsvetujem. Se je že zgodilo, da je kakšen nesrečnik na dušek popil veliko mineralne vode in če je bilo v njej veliko kalija, potem je pa to vodilo v mišične krče in na urgentni blok. Vendelina jr.

evagirl  

član od: 4.10.2007

sporočila: 276

19. mar 2008 13:19

Ja tudi odvisno koga imaš:Ker če so muslimani svinjine ne jejo in morš mal pazit. evagirl

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti