Doma narejena lazanja

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

tema odprta - 15. mar 2008 22:48 | ogledi: 7.807 | odgovori: 19

Zanima me, kako naredite sami testo za lazanjo. Kakšne debeline? Jo je potrebno prej kuhati, če se uporabi sveža? Testo tudi sušite?

Sonja

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

15. mar 2008 22:54

SonjaB, jaz zamesim enako testo, kot za rezance. Na eno jajce dam cca 10 dag moke in zamesim. Testo pustim počivati vsaj eno uro, še raje pa več, ker se lepše vleče. Razvaljam ga pa na debelino 5 na strojčku za rezance, nam je takšno najbolj všeč. Preden pripravim lazanjo, liste na hitro malo pokuham. ela

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

15. mar 2008 23:13

Tudi moja tašča dela testo sama - enako kot za rezance itd (natančnega razmerja moka:jajca žal ne poznam, ker dela "od oka". Seveda se testo lahko tudi posuši, včasih ne ostane prav ravno, ker se med sušenjem rado malo zvije. Hraniš ga v dobro zaprti posodi. Pri pripravi lazanje lahko uporabiš suho ali pa malo kuhano testo - odvisno od nadeva. Sama delam s suhim testom takrat, ko uporabim več "mokrih" sestavin - poleg bešamela še paradižnikovo omako, bučke ali drugo bolj sočno zelenjavo, kar dobro prepoji testo. Če lazanjo pripraviš en dan pred pečenjem, se sestavine sploh lepo povežejo oz. se testo dobro navlaži. Moja tašča dela največkrat mesne različice in testo pred pripravo malo skuha, da testenine ne ostanejo trde. Skratka - vse je odvisno od nadeva in tvojega okusa! Lep pozdrav. mamaF

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

16. mar 2008 8:17

Prosim za nasvet glede lazanje. Do pred nekaj leti sem jo delala tako, kot je nekaj receptov v bazi: mesno, še raje pa zelenjavno. Vedno je bil zraven paradižnik. Brez tega si lazanje sploh nismo mogli zamislit. Sedaj pa ne smem skoraj nobene zelenjave (tudi kuhane ali popečene), paradižnika pa sploh ne. Tudi sira in kisle smetane ne smem. In sedaj me zanima, kako bi se obnesla lazanja samo z mesom in bešamelom in da ne bi bila suha. Ste že delale? Ali je bila užitna? Testo naredim sama. Svetujte mi, prosim! LP! ovčka

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

16. mar 2008 8:29

Delam lazanjo iz domačih testenin. Razvaljam jih čimbolj na tanko, potem pa narežem na manjše kose, včasih zato ker uporabim okroglo posodo in tej obliki prilagodim testo. Vedno pa testenine rahlo pokuham 1-2 minuti v vreli vodi. Zelenjavno pripravim tako, da na malce olja in čebule popražim na male kockice zrezano zelenjavo(uporabim kar imam in je sezona), začinim, dodam česen in samo kakšno žličko vode. Potem zlagam kot klasika. Z bešameljem, ki ga naredim tko bolj tekočga, a vseno gostega. Pa še sir dodajam. Nobene kisle smetane, paradižnika ali kaj podobnega... Mesno padelam kot vrjetno večina ljudi. Ovčka, jaz na tvojem mestu bi meso poskusila pripravit kot si jo običajno, le da paradižnik (in ostalo kar ne smeš) spustiš, tako boš imela bolj sočno. K mesu bi morda dodala, če seveda lahko, kakšno drobno naribano zelenjavo, za boljši okus.

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

16. mar 2008 8:51

Testo za lazanjo vedno delam sama, samo iz jajc in moke in ga kar na roke zvaljam. Iz odrezkov naredim  blekce za v fižolovo juho. Testenine vedno pokuham, mogoče bi šlo tudi brez kuhanja, ker še tistih trgovinskih vsi ne kuhajo. Ker je , če delaš  sam testo z lazanjo veliko dela, naredim včasih testo en dan prej, razrežem na primerne kose, ko je toliko suh, da bi  iz njega delala rezance,ga  zavijem v folijo in lepo počaka do nalednjega dne.

 

Ovčka,s tako lazanjo ne bi bilo nič narobe, saj bo bešamel dal sočnost, če pa mesu lahko dodaš še kakšno začimbo, mogoče peteršilj, česen, timjan, lovor, bo pa še toliko boljša.

Lijana

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

16. mar 2008 9:16

ovčka je napisal/a:
Prosim za nasvet glede lazanje. Do pred nekaj leti sem jo delala tako, kot je nekaj receptov v bazi: mesno, še raje pa zelenjavno. Vedno je bil zraven paradižnik. Brez tega si lazanje sploh nismo mogli zamislit. Sedaj pa ne smem skoraj nobene zelenjave (tudi kuhane ali popečene), paradižnika pa sploh ne. Tudi sira in kisle smetane ne smem. In sedaj me zanima, kako bi se obnesla lazanja samo z mesom in bešamelom in da ne bi bila suha. Ste že delale? Ali je bila užitna? Testo naredim sama. Svetujte mi, prosim!LP!ovčka

 

Jaz se ti že vnaprej opravičujem, čudi me, da smeš bešamel, saj jih veliko poznam, ki ne smejo bešamelne omake, sicer pa narediiš lazanjo na belo in če boš dala veliko bešamela ne bo prav nič pusto.

lp

Anamarija

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

16. mar 2008 11:08

In potem vse tiho je bilo..... Sem želela povedati, da meni in mojim škodi prežganje, bešamela pojemo, ker nam je všeč, le narejena tako kot denimo kakšno kremo ali pa puding.

Anamarija

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 16. mar 2008 11:08:53

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

16. mar 2008 22:21

Hvala vsem, ki ste mi svetovale. Bom poskusila in poročala. Lep pozdrav! ovčka

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

17. mar 2008 9:51

Veliko nasvetov! Hvala punce. Vseeno pa me še zanima, Lijana, kako narediš blekce oz. kako izgledajo. Morda kot kakšne krpice? Sonja

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. mar 2008 10:29

Ovčka, a kakšno tuno v kombinaciji s pesto prelivom, to lahko ješ? Meni je to dobro v lazanja varianti? Ali pa losos pa v bešamel malo ingverja? Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti