Mlado goveje stegno

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

tema odprta - 14. mar 2008 14:25 | ogledi: 36.734 | odgovori: 16

če bi mela pluska, tega posta najbrž ne bi rabla pisat, tako pa...

danes sem kupila mlado zorjene goveje stegno in dala zanj celo premoženje :)

zato res ne bi rada uničla mesa, ker tega nisem še nikoli delala.

to je rostbif, ane?

moja mami pravi, naj ga samo na vročem olju popečem na obeh straneh in to je to.

kaj pa vi pravite?

vem, da je s tem govejim mesom cela znanost, da ne rata trrd, že tako in tako je samo meso bolj žilavo, zato bi rada bolj podrobne nasvete. solit je treba na koncu, ne?

kaj pa kake začimbe, a se jih da - kdaj in katere?

najlepše se zahvaljujem za nasvete pa lep pozdrav!

nike

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. mar 2008 14:39

Če je meso v kosu, ga premaži z oljem, lahko dodaš še malo sojine omake, premaži z gorčico in pusti nekaj ur ali čez noč v hladilniku. Uro ali dve, preden boš pekla, vzemi iz hladilnika. Tudi če boš pekla v kosu, meso najprej opečeš v ponvi na štedilniku, z vseh strani, da se lepo zapeče. Tako meso takoj zakrkne in sokovi ostanejo v njem. Ko je opečeno, ga daš na pekač in na 170 stopinjah pečeš okoli tri četrt ure. Odvisno je od tega, ali želiš čisto prepečeno meso ali da je na sredini še malo rožnato ali celo krvavo. S soljo in poprom ga lahko natreš, preden ga daš v pečico. Med pečenjem za obačsno zalivaj s sokom, ki nastane med peko, po potrebi doliješ malo tople vode ali žlico vina. Ko izključiš pečico, pusti v njej meso mirovati vsaj deset minut. Če imaš pa narezano meso, ravnaj glede mariniranja enako, le pečeš potem kar v ponvi. Maščoba mora biti dovolj vroča, da meso zakrkne, potem pa je odvisno, kako pečeno želiš: če želiš, da je pečeno skoz in skoz, ga najprej po dve do tri minute pečeš na vsaki strani, potem ogenj malo znižaš in pečeš še po tri minute na zmernem ognju, na vsaki strani. Če želiš bolj surovega ali da je na sredini rožnat, čas pečenja za minuto zmanjša. Je pa odvisno, kako debeli so kosi. Med peko lahko meso popraš, posoli ga potem, ko je že pečeno ali v zadnji minuti peke. Če meso med peko zaliješ z malo vode ali vina, omako dokončaš tako, da vmešaš v tekočino od pečenja kroglico masla ali doliješ malo sladke smetane in začiniš po okusu. Mamamia mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. mar 2008 14:44

nike, poglej v bazi je genijalen recept za dalmatinsko pašticado, pa delaj po njem. Glede soljenja imam jaz radikalno stališče. Soljenje mesa - samo če je škarpena v soli, v nasprotnem primeru pa je za moj okus soljenje mesa..., ko je toliko drugih začimb in ko lahko tisti natrij tudi kako drugače prinesemo na meso....to je za moj okus diletantsko... Če ti pašticada "ne sede", premaži meso z mešanico balzamičnega kisa, gorčice, timijana in koriandra in naj bo v tem dve uri, pred pečenjem pa daj eventuelno še premaz iz premečkanih kaper (empirično preverjeno prejšnji teden)....in si bodo ljudje oblizovali prste. Ali pa zadevo najprej na hitro opeci, da je z vseh strani rjava, potem pa dokončaj s štirimi-petimi urami v pečici pri 80 stopinjah in bo meso neverjetno mehko in okusno. Ali pa zadevo premaži s kombinacijo balzamičnega kisa in paradižnikove mezge, potem pa daj v posodo še malo rdečega vina in nekje na sredi postopka še kak ščepec trufate. Vendelina jr.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. mar 2008 14:45

Sva se midve z darling naenkrat vsuli.... Iz kompilacije obojega boš že kaj zložila... Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. mar 2008 15:52

Ja, pri nike bodo danes dobro jedli....Mamamia mamamia

pouhek  

član od: 24.8.2005

sporočila: 273

14. mar 2008 18:20

Ta recept sem kopiral iz foruma, mi je sedel :)

Otoška pečenka - avtor "atic"

Za glavno jed ti predlagam otoško pečenko. Nabavi si dober večji kos govedine.Korenje, zelenin gomolj, 2 čebuli, 3-4 liste lovorja, 3 režnje česna, vejico materine dušice, košček limone, nekaj vejic rožmarina in poper v zrnju  kuhaj  pol ure v 3/4l vina in 1/4 l vinskega kisa.Meso operi, dobro obriši in ga postavi v porcelanasto posodo ter ga polij z ohlajeno marinado. V marinadi naj bo pokrito 3-4 dni. Meso vzemi iz marinade, ga dobro obriši, posoli, polij z oljem in peči v vroči pečici po ure.Medtem prekuhaj marinado ponovno na štedilniku,da povre, tako dolgo da dobiš samo pol litra tekočine. Marinado precedi in jo polij po mesu. V pekač dodaj  tudi 10 dkg rozin in kos kruha in pekač pokrij z aluminijasto folijo in peci naprej pokrito 1,5-2 uri. Pečeno meso vzemi iz pekača in ga hrani na toplem. Omako, ki je ostala zmiksaj in jo ponudi k narezanemu mesu v servirni posodi. Meso povaljaj v nasekljanem peteršilju in ga nareži na rezine.K tej res okusni pečenki se odlično podajo kruhovi cmoki kuhani v prtiču in marmelada od brusnic. Tudi omaka je božanska. Ta pečenka vzame veliko časa, vendar je prednost, da lahko glavnino narediš že par dni prej in imaš na dan kosila čas za pripravo drugih jedi.atic

fuksija  

član od: 27.10.2007

sporočila: 86

14. mar 2008 18:37

Nike, sprašujete, če je stegno rostbif, ne stegno ni rostbif. Rostbif je goveji hrbet, ki se ga drži file ali imenovan tudi rostbif s pljučno. Poznamo visoki goveji hrbet, (zarebernica) in nizki hrbet ali šimbas ramstek. Rostbif s pljučno je res meso prve vrste, prav tako velja za stegno. Za moj okus pa je stegno zelo pusto in suho, zato prisegam na rostbif ali pljučno pečenko. Rostbif ponavadi narežem za več kot prst debele zrezke jih teden ali deset dni staram v olju.(to je ponavadi pozimi) Po mojih izkušnjah so zrezki sočni, če so dovolj debeli, če jih na hitro popečem (parkrat jih obrnem na vsako stran, ne smejo spustiti soka). Potem dodam na kolobarje narezano čebulo, popopram, dodam majaron, ker ga imam rada in posolim.Čebula naj samo malo upade in to je to. Moram pa priznati da mi sočen zrezek ni ratal prvič pa tudi drugič ne. Zrezek lahko postrežete na rukuli, zelo paše. Korajža velja. fuksija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. mar 2008 18:46

ja pouhek se je oglasil, glej, glej....Mamamia mamamia

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

14. mar 2008 19:00

punce, hvala lepa. bom naredila tako, kot je rekla mamamia - ker mam lih sojino omako za porabit, čeprav sem kolebala med kombinacijo začimb od vendy in temi od mamamie. mam meso v kosu, tako da ga bom spekla v pečici. pol bom pa zraven mesa v pekač dala kar še malo zelenjave v koščkih peč, ker jo mam poln hladilnik, da se porabi. sej škodt ne more, kaj :) - mal kolerabice, mal mlade čebule, mal paprike, en paradajzek. kaj pravite? pol me pa sam še to zanima. popeci na vročem olju na obeh straneh... kaj to pomeni? minuto, dve na vsaki strani al 5-10 minut na vsaki strani? hvala lepa. nike

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

14. mar 2008 20:38

mamamia je napisal/a:
ja pouhek se je oglasil, glej, glej....Mamamia mamamia

Ja, potem se je pa res že precej ogrelo, če so se pouhki zbudili...

Ognjič

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

14. mar 2008 21:34

nike, dve, tri minutke na vsako strani, toliko da se meso nekoliko zašeče, da lepo poravi, da med peko v pečici ne iztekajo sokovi. Zelenjavo pakr dodaj zraven, nemore škodit, kvečjemu dobra prilloga nastane. Ko vzameš meso iz pekača jo lahko tudi spasiraš in narediš omako, začinš jo še po okusu. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti