Kostna juha

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

27. nov 2013 8:36

Kostna juha je pri nas velikokrat na jedilniku. Vseeno od kakšne živali,  samo da je ena osnova za juho. Zakaj metati stran kosti od kolin, če pa jih lahko porabiš. Mene tudi čudno gledajo,  če pakiram kosti, pa jih shranjujem v zamrzovalniku. Se dogaja, da mislijo, da je za našega psa in pomotoma dajo ven iz skrinje... Ah, ti nekuharji, ko ne vejo, kaj je dobro 

yulchi

Borchi  

član od: 3.5.2012

sporočila: 28

9. jan 2016 21:07

Kostna juha, za katero pravite, da jo je predpisal zdravnik, se mora kuhati zelo dolgo, če želiš, da je res zdravilo. Vesel sem, da obstajajo v Sloveniji zdravniki, ki se zavedajo, kako enostavno je včasih pozdraviti kako stvar brez vnosa toksičnih zdravil.

Recept je dokaj enostaven, le da morajo kot sestavina prevladovati kosti, ostali dodatki so bolj za okus razen kisa. Količina sestavin je odvisna od vašega okusa, pomembne so kosti, več kosti, bolj zdravilna juha. Kosti naj bodo od živali, ki so naravno rejene in niso bile pitane s hormoni, antibiotiki ali njim nenaravno hrano. Najboljše goveje kosti so recimo od takega, ki je vse leto na pašniku.

 

Recept:

ključne sestavine

- kosti (goveje, svinjske, ovčje, piščančje, zajčje, puranje, ribje...)

- naravni jabolčni kis

- voda

opcijsko za okus

- zelenjava (korenje, čebula, por, zelena, česen, peteršilj, ...)

- začimbe

- sol

 

1. V lonec z vodo, najbolje destilirano ali tretirano z reverzno osmozo, v kateri ni nepoznanih mineralov, hormonskih motilcev in druge nesnage, naložimo kosti in dodamo recimo pol dcl kisa na 5 litrov vode, torej približno v razmerju 1:100. Pustimo stati kako uro. Kis pomaga lužiti minerale iz kosti.

2. Če želimo temnejšo juho bolj polnega okusa, lahko kosti popečemo prej kratko v ponvi ali jih damo na 150-200 C za 20-30 minut v pečico (odvisno od veliksoti in tipa kosti).

3. Pristavimo na mali ogenj, juhanaj ne vre, ampak tu pa tam lahko malce zabrbota. Da se izloči kolagen in ostale snovi, ki so potrebne za zdravljenje, je potrebno dolgo kuhanje. Priporoča se 6-24 ur za ribje kosti, 24-36 ur za piščančje in 48-96 ur za goveje (res vsaj 24 ur, če se vam mudi). Raje več kot manj, na koncu so kosti čisto mehke in jih v bistvu lahko brez težav pregrizneš.

4. Suhe začimbe dodaš najprej, kako uro pred koncem dodaš zelenjavo, sveže začimbe pa deset minut pred koncem kuhanja. Na koncu po želji soliš.

5. Precediš in ohlajeno shraniš v hladilnik, v katerem jo lahko hraniš par dn, lahko jo pa  zamrzneš. Najbolje je skuhati večjo količino in potem kakega pol litra srebati vsak dan preko celotnega dneva, odvisno od resnosti zdravstvene težave.

 

Kar na nekaj telesnih funkcij in organov vpliva uživanje te juhe in učinki se pokažejo lahko zelo hitro, že v tednu ali dveh, lahko pa do popolne ozdravitve pri hudih težav (npr. GAPS) potrebuje telo leto ali več, da si popolnoma opomore. Juha je mnogim malčkom, katerim klasična medicina ni mogla pomagati, saj velja GAPS za neozdravljivo bolezen, kot ključni element GAPS diete rešila življenje.

1. izreden vpliv ima na prožnost in vsesplošno stanje sklepov zaradi vsebnosti glukozaminoglikanov

2. vrhunska lepotilna kura za lase, nohte in kože zaradi kolagena

3. celi in obnvoi črevesje zaradi želatine, recimo pri IBS, kolitisu in drugih avtoimunih boleznih

4. vpliva na same kosti zaradi vsebnosti in biorazpložljivosti magnezija, fosforja...

5. vpliva na detoksifikacijo, tudi težkih kovin

6. vpliva na imunski sistem

7. izboljšuje strukturo kosti in tkiv zaradi remineralizacije

Verjetno sem še marsikaj pozabil oziroma bi lahko pisal in pisal in napisal o tem celo knjigo. Internet je že poln člankov o tem, vtipkajte bone broth recipe ali gaps diet bone broth. Ali se pozanimajte o tem pri vašem naturopatu.

 

 

 

Borchi

Nusa1986  

član od: 27.10.2011

sporočila: 19

17. jan 2016 17:27

Pozdravljeni, 

koliko od vas kosti prej popeče, preden se jih da v juho kuhati?

Hvala, lp

Nusa1986

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15159

17. jan 2016 19:13

V današnji prilogi Nedela ( ok) je nekaj receptov za kuhanje kostne juhe. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

17. jan 2016 19:26

Nusa1986 je napisal/a:
Pozdravljeni, 

koliko od vas kosti prej popeče, preden se jih da v juho kuhati?

Hvala, lp

Nusa1986

Za juho jih ne popečem, jih pa popečem v pekaču če delam jušno osnovo. No, je že kar dolgo nazaj, ker sem to delala.

mamamia

Nusa1986  

član od: 27.10.2011

sporočila: 19

21. jan 2016 21:04

Mamamia, hvala. 

 

Me pa zanima, tisti, ki ste iz Ljubljane, kje kupujete kosti, da so nekako "preverjene" in da so dobre kvalitete?

Hvala

Nusa1986

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

21. jan 2016 21:42

Nusa, v vsaki mesnici, v vsakem Mercatorju, Šparu, Tušu (na oddelku mesnice) imajo ob govedini tudi kosti. Še nikoli nisem naletela na slabe kosti. 

 

Pozdravček!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

22. jan 2016 8:32

Jaz sem prejšnjo soboto v Tušu naletela na take mesnate goveje kosti, da sem vzela več kg. Na kosteh je bilo po nekaj cm mesa, in sem lahko še to narezala in dala rezine na krožnik ob juhi (imamo to radi). Za nas je to idelano - mesnate kosti, celo raje imamo juho iz tega kot iz kosa mesa brez kosti in z golimi kostmi. Naš ubogi pes je potem dobil le dve kosti, vse druge sva obrali midve s hčerko ...

mamamia

pravljicna  

član od: 27.10.2015

sporočila: 43

22. jan 2016 8:48

Pri nas je bil  - odkar pomnim - problem, ker nihče ne mara kuhane govedine. In se je to meso valjalo par dni, potem pa ga je dobil sosedov pes. Pa sem si mislila, a nam je treba tega. In od takrat naprej kuham juho samo iz kosti. Nisem pa vedela, da je ta juha tako zdravilna. 

 

Večinoma dobimo in meso in kosti od kmeta. Če pa zmanjka, pa kupim v najbližji mesnici ali Tušu/Mercatorju/itd.

Damuš

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

12. feb 2023 18:38

Velikokrat sem slišala za kostno juho, nisem je pa še nikoli kuhala. Danes pa, ko sem se prebila čez vsa mnenja in nasvete, sem sklenila, da se ob prvem obisku mesnice oborožim z kostmi, če se le da takimi, ki imajo še nekaj mesa in skuham tole juho.

Mislim, da mi bo v tem času, ko je še kar hladno, lepo teknila.

daga

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti