Jagode, borovnice, maline, robide, ...

vesnal  

član od: 17.12.2002

sporočila: 449

tema odprta - 10. mar 2008 20:25 | ogledi: 19.232 | odgovori: 89

Živjo, a hodite poleti, ko je sezona za posamezno sadje kaj nabirat in kam, na primer, tako kot imajo za jagode, ponekod po Sloveniji, da si jih greš lahko v nasad sam nabrat pa so potem precej cenejše, v bistvu me zanima, če katera pozna kakšno takšno cenejšo varianto še za ostalo sadje kot so borovnice, robide, maline,...?

Hvala

Lp Vesna

pikica82  

član od: 7.9.2006

sporočila: 236

10. mar 2008 20:40

Jagode že, tule okrog nas je polno nasadov, kjer imajo zelo dobre jagode in ne preveč drage. Po borovnice pa kar v gozd; maline in robide pa ob gozd. Lp, pikica82 Sporočilo je spremenil(a) pikica82 dne 10. mar 2008 20:40:45

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

10. mar 2008 21:40

Tako kot pravi pikica82. Jaz sicer upam, da bom letos jagode in robide nabirala doma, ribez in maline pri tastu in tašči (tam jih itak nihče ne nabira), po borovnice pa grem vsako leto v hosto. Pa še nekaj se že od lani naš mulc šopiri in nosi iz hoste veliko in povrhu še polno košaro borovnic vsaj po 1x na teden. lp Vesna

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

11. mar 2008 7:31

Joj tole pa tudi mene zanima??? Ali lahko bolj natančno kam hodite v nasade,saj tule okrog res ni nobenega. Gozdne borovnice pa jaz nabiram v gozdovih okrog Janč in Sostrega.Sem pa bila nekaj let nazaj na dopustu v Logarski dolini in ko smo se vračali z obiska turistične kmetije,sem v gozdu ob poti videla cele hektare gozdnih borovnic,malo bolj naprej v gozdu pa kar veliko tablo,da je gozdne sadeže prepovedano nabirati,ravno tako gobe.Sicer ne delam kakšne škode po gozdu,ampak od takrat naprej grem pa kar malo težje v nabiranje,saj nikoli ne veš kje bo kakšna tabla. anaeva

vesnal  

član od: 17.12.2002

sporočila: 449

11. mar 2008 10:05

anaeva za jagode sm jst na dveh straneh prijavljena da me obvestijo ko bo nabiranje: http://www.jagode.si/ http://www.jagode.net/ bi pa rada šla kam kupit še ostale sadeže malo ceneje

tisdno  

član od: 17.11.2002

sporočila: 117

11. mar 2008 10:15

Aneva, tisto na tabli ne velja oz. bi lastnik bil kaznovan, če bi ga prijavili. Zakon o gozdovih pravi takole:

Raba gozdov je skupni izraz za izkoriščanje funkcij gozdov, ki je po tem zakonu dovoljeno tudi nelastnikom gozdov (nabiranje gob, plodov gozdnega drevja in drugih rastlin, ki rastejo v gozdovih, nabiranje zelnatih rastlin in njihovih delov, čebelarjenje, gibanje po gozdovih, rekreacija v gozdu ipd.).

 

No naprej je pa še tole:

(1) Lastninska pravica na gozdovih se izvršuje tako, da je zagotovljena njihova ekološka, socialna in proizvodna funkcija. Lastnik gozda zato mora:

- gospodariti z gozdovi v skladu s predpisi, z načrti za gospodarjenje in upravnimi akti, izdanimi po tem zakonu;

- dopustiti v svojem gozdu prost dostop, razen za primere pridobitne turistične oziroma pridobitne rekreativne dejavnosti;

- dopustiti v svojem gozdu čebelarjenje ter lov in rekreativno nabiranje plodov, zelnatih rastlin, gob in prosto živečih živali v skladu s predpisi.

(2) Lastniki gozdov imajo pravico sodelovati v postopku priprave in sprejemanja načrtov za gospodarjenje z gozdovi. Njihove potrebe, predlogi in zahteve se v največji možni meri upoštevajo skladno z ekosistemskimi in zakonskimi omejitvami.

(3) Republika Slovenija mora v gozdovih v svoji lasti omogočiti praktični pouk kot del izobraževalnega procesa v gozdarstvu.

 

Mene je en lastnik enkrat izredno razkuril in sem tole preštudirala in naslednjič sem mu povedala svoje in mu tudi povedala, da ga bom naslednjič prijavila. No in potem sem imela mir. Razumem lastnike gozdov, da se jim velikokrat dela škoda, vendar ko kupiš gozd se moraš zavedati, da pač ti Zakon o gozdovih določa kaj smeš in kaj ne smeš.

 

SILVA

Sporočilo je spremenil(a) tisdno dne 11. mar 2008 10:18:48

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

11. mar 2008 11:29

hvala za tole o gozdovih,saj se je tudi meni zdelo nekako tako,sploh ker je to neka gozdna cesta,sicer jo tržijo kot turistična in skoraj 10km ni nobene kmetija,tako da je to res gozd in ne kakšen vrt. hvala tudi za linke o jagodah, kostanj pa nabiram tudi v gozdovih okrog Janč,tam imajo pa prav kostanjevo pot,... anaeva

tibe  

član od: 20.2.2008

sporočila: 104

11. mar 2008 20:09

Jagode imamo kar na domačem vrtu, so neka zelo stara, toda odlična sorta. Dobili smo jih pred leti na eni kmetiji (sadike). Doma imamo še rdeči in črni ribez, od lani pa tudi beli ribez. Imamo tudi lep nasad malin in sadiko robide, ki pa še ni rodila. Dela s predelavo nam poleti ne zmanjka, je pa pravi užitek, ker je vse domače. Vsako leto naberemo tudi kar nekaj borovnic. Shranimo jih v različnih oblikah. Glede nabiranja gozdnih sadežev pa je res tako, da so lastniki gozdov dolžni dovoliti nabiranje v gozdovih za potrebe enega gospodinjstva, a si žal to tolmačijo vsak po svoje in so nekateri tudi zelo nesramni. Na primer, na kraju, kamor hodimo že dolga leta nabirat borovnice in ob robu gozda puščamo avtomobile, je lastnik na "parkirni prostor" navozil hlode lesa in sedaj nimaš kje parkirati. Tako nam je mnogim povedal, da nismo žaželjeni. lp tibe

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

11. mar 2008 20:32

Pa saj to tudi po planinah delajo in po poteh ki so markirane,včasih me je čez kakšen pašnik,ki je sicer markiran in vrisan v zemljevid prav strah,saj nikoli ne veš,kdaj bo nate spustil bika ali pa šel nate z vilami.No če pri njem kupiš sir pa je nekaj drugega,... Če pa se postavim v vlogo lastnika posesti ali gozda je pa spet beločrno ali črnobelo,... anaeva

vesnal  

član od: 17.12.2002

sporočila: 449

12. mar 2008 8:02

če bo kdo tu slišal za kakšen dan borovnic, ko bo, bi me tudi zanimalo, ker imajo izdelke iz borovnic pa še borovnice

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

12. mar 2008 9:33

Ja te dneve imajo v Borovnici,in nekje nad Sostrem tudi.Bom javila ko bo čas.Samo v Borovnici so to tavelike borovnice,tiste grmaste.So pa takrat dvakrat dražje kot v kakšnem nakupovalnem centru,in zagotovo so iste,preverjeno! anaeva

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti