Jagode, borovnice, maline, robide, ...

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. jul 2008 5:25

anaeva, se strinjam z LIJANO in dodajam še to, da borovnice same zrastejo, ni prav čisto noibenega dela z njimi. Greš v gozd (kogarkoli last) in nabereš. Pa potem zaslužiš 16€ na liter, lepo prosim.... Meni se res ne zdi ugodno, še oderuštvo je mila beseda.

Če samo pomilsilm, koliko je odkupna cena kilograma grozdja, jabolk, breskev,...da o pšenici ne rečem nič....pa je z vsemi temi pridelki obilo dela čez leto....

Ampak, vsak ima svoje mnenje.

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

7. jul 2008 7:18

se strinjam,da je 8€ malo preveč,vendar je ,4,€ kar ugodno,...saj če potem odšteješ še bencin da se do tja pripelješ,ali pa karto za trolo,...pa tudi tako hitro jih tudi ne nabereš za vse pa ki jih malo težje nabirate,ima pa špar sedaj akcijo anaeva

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

7. jul 2008 8:47

rimljanka je napisal/a:

anaeva, se strinjam z LIJANO in dodajam še to, da borovnice same zrastejo, ni prav čisto noibenega dela z njimi. Greš v gozd (kogarkoli last) in nabereš. Pa potem zaslužiš 16€ na liter, lepo prosim.... Meni se res ne zdi ugodno, še oderuštvo je mila beseda.

Če samo pomilsilm, koliko je odkupna cena kilograma grozdja, jabolk, breskev,...da o pšenici ne rečem nič....pa je z vsemi temi pridelki obilo dela čez leto....

Ampak, vsak ima svoje mnenje.

Ne vem, kako se lahko nekaterim zdi, da za borovnicami ni čisto nobenega dela. Letos sem jih nabrala ogromno (ne vem koliko kg). Nabirala sem jih na roke, ker nimam tiste napravice, ki pomaga pri nabiranju. Izračunala sem, da sem za kg borovnic potrebovala 3-4 ure, pa sem jih zelo hitro nabirala, ob dejstvu, da je bila letos pri nas odlična letina. Veliko je tudi odvisno od terena, ali jih nabiraš na ravnem ali v hribu, od velikosti plodov, pomembno je tudi, ali borovnice rastejo na kupu ali pa moraš prehoditi veliko terena. Upoštevati je treba tudi dejstvo, v kakšnim razmerah se nabirajo - vročina, sopara, klopi, komarji, obadi (ne bom pretiravala, če bom rekla, da sem imela krvave roke od pikov). Zato cena 5, 10 ali več evrov za kg navsezadnje sploh ni tako visoka. Ko boste ve gospe drugič napadale nas obiralce, se spomnite na to. Sicer pa Rimljanka lahko ti drugič sama nabereš svoji mami borovnice, če po tvojem mnenju ni s tem nobenega dela, ne pa da jih je morala kupiti. Vem, da boste sedaj rekle, kdo te pa sili, da jih nabiraš. Mislila sem, da bom kaj zaslužila z njimi (zaradi brezposelnosti), pa žal ni šlo. Prodati jih nisem mogla nikamor, ker sploh ne vem, kdo jih masovno odkupuje. Vem, da so včasih to počele zadruge. Tako da sem jih veliko dala v skrinjo, skuhala marmelado, naredili bomo borovničevec... Mimogrede, borovnice, ki so mi ostale, sem podarila sorodniku, da me ne bo katera slučajno obtoževala oderuštva. Pa lep pozdrav! Črna mamba

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

7. jul 2008 9:03

mambica povpraševanje po borovnicah je veliko lahko jih prodaš na tržnici lahko jih prodaš v restavracije,hotele,slaščičarne,... lahko se pa enostavno podaš pred najbližji nakupovalni center,odpreš prtljažnik in kričiš::: borovnice,sveže,borovnice že velikokrat sem jih kupila tako,pa tudi kaj drugega od sadja in zelenjave in zagotovo še bom ne vem iz katerega konca si,vendar na Viču pred šparom,oziroma pred parkiriščem večkrat prodajajo kaki,kivi,češnje iz Brd in tam jih jaz velikokrat kupim anaeva

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

7. jul 2008 9:19

Anaeva, hvala za informacije. Bom poizkusila na ta način drugo leto. Problem pa je, da marsikateri hotel, gostilna... želi imeti račun. Da pa lahko izdaš račun, pa moraš imeti registrirano dejavnost kot nabiralec gozdnih sadežev oz. nekaj takega. Črna mamba

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

7. jul 2008 9:34

mislim,da jih pol zagotovo noče računa,ker preden pride kakšen stric jih oni spravijo že v promet, z računi imajo samo delo in stroške registriraš pa lahko dopolnilno dejavnost,malo se pozanimaj,ker s tem je malo dela,malo stroškov in do določene vsote nič dajatev s tistimi,ki jih imaš v skrinji lahko ravno tako zaslužiš jih predelaš in potem to prodajaš,kot marmelado,sirup,liker,borovničevec veliko je možnosti,samo malo se je treba znajti lepo prodajo ti želim anaeva

Nessie  

član od: 11.8.2006

sporočila: 19

7. jul 2008 9:59

Da malo skrenem s teme. Vprašala bi vas kje naj doma posušim borovnice in kako dolgo se sušijo. Direktno sonce najbrž odpade, ali ne? Nabrala sem jih malo več, pa bi se radi z njimi sladkali tudi ko jih več ne bo v gozdu. Sušilca za sadje pa nimam. Se opravičujem, če je kje podobno vprašanje že zastavljeno, pa ga ponavljam. Sama ga nisem našla nikjer. Lp iz Štajerske Nessie

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

7. jul 2008 10:14

Daj jih na papir, mi smo letos uporabili papir za peko, ter jih postavi ven na zrak. Dobro je, če se sušijo v senci ali pa največ v polsenci. Čas sušenja je odvisen od temperature in velikosti plodov. Če dam samo naš primer: mi smo jih dali sušit prejšnjo nedeljo in so se do včeraj posušile že vse razen enih par velikih plodov. Če bo takšno vreme, kot je bilo prejšnji teden ter če so plodovi srednje velikosti, mislim, da bo kakšen teden dni sušenja dovolj. Anaeva, še enkrat hvala. Črna mamba

tadeja 13  

član od: 8.11.2007

sporočila: 226

7. jul 2008 11:13

Tudi jaz sem plačala borovnice po 6 Evrov za kilogram. Naročimo jih pri sestri od prijeteljice, nabira jih pa vsa družina in si s tem denarjem vsako leto prislužijo lep dopust. tadeja 13

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

7. jul 2008 15:33

Mambica, mogoče bom malo zlobna, ampak, če en kilogram nabiraš 3-4 ure, potem jih nabiraj zase za dušo, za prodajo pa raje ne. Očitno nimaš ročnih spretnosti, pa nič ne de, vsi nismo za vse. Vem pa, kako se borovnice nabirajo, kadar so polne, tako, da si očitno zelo počasne sorte. Le to mi ne gre skupaj, ko pišeš, da si jih nabrala že ne vem koliko kilogramov. pa menda nisi v hosti od jutra do večera.

Me je zbodlo tisto o gospeh in obiralcih. Sem jih v mogoče v življenju nabrala več, kot si jih ti videla. Še pred par leti sem si rekla, da, če kaj ne bi nikoli kupila, so to borovnice, ker sem jih vedno z veseljem nabirala in bi jih še, če bi jih lahko.

 

 

Lijana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti