Jagode, borovnice, maline, robide, ...

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

12. mar 2008 10:14

Anaeva, zakaj pa ne greš, če si že v sostrški hosti še do Češnjic? Tam ko prideš ven iz gozda je velik nasad jagod in lastniki so v času obiranja vedno na njivi. Pa pocukaj me za rokav če se srečava med borovnicami. lp Vesna

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

12. mar 2008 10:56

zmenjeno,jaz sem tista,ki ima tri zadaj in enega sivega zraven. Me pa zanima če je to tisti nasad,ki ima en velik bajer vode malo nižje,ali sem mogoče zgrešila za kakšno vas,ker nisem iz tistih koncev,.. anaeva

HSIMONA  

član od: 22.10.2003

sporočila: 64

12. mar 2008 11:05

Ali ima kdo izkušnje s sajenjem brusnic ? Razmišljam, da bi tam kjer sem, da bi sedaj tam kjer sem imela več let posajene jagode, sedaj posadila brusnice. Zanima me koliko prostora potrebuje posamezna sadika, kakšno zemljo in gnojenje. Simona

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

12. mar 2008 11:30

anaeva je napisal/a:
zmenjeno,jaz sem tista,ki ima tri zadaj in enega sivega zraven. Me pa zanima če je to tisti nasad,ki ima en velik bajer vode malo nižje,ali sem mogoče zgrešila za kakšno vas,ker nisem iz tistih koncev,.. anaeva
Mislim, da si zglešila in si nabirala nad Žabjo vasjo. Tam spodaj je namreč bajar. V Sostrem se najlažje orientiraš, če greš od cerkve proti gostilni Kovač (100m) kar naravnost po glavni cesti. Prva ulica levo (se pravi pred eno precej neugledno hiš) zaviješ gor in greš po cesti dokler ne prideš do gozda. To je recimo kakih 200m. Greš skozi gozd, gozdna pot je zelo široka in kmalu prideš iz gozda do asfaltne ceste. Zaviješ levo in kmalu boš na levi strani zagledala velik nasad. Pred tem nasadom je tudi nasad mislim da jabolk in breskev. Če boš šla slučajno predaleč in prišla do kapele, pa za kapelico zavij na kolovozno pot in pojdi po njej toliko časa, da prideš do nasada. lp Vesna

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

12. mar 2008 11:52

Simona - če imaš v mislih ameriške brusnice (to so tiste "gojene" z večjimi jagodami) potem morajo imeti tako zemljo kot ameriške borovnice - kislo gozdno - najlažje je kupiti prav posebno za borovnice (in baje rododendrone) v vrtnariji. Rade imajo, če jim spomladi dosuješ še malo suhih iglic iz gozda. Posadiš jih lahko kar v isto jamo kot borovnice, ker so nižje. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

12. mar 2008 12:16

Joj Reca po mojem sem res mal zamešala.Ja Sostro malo poznam,ker je tam naše skladišče,in tudi vem,kje pri cerkvi zaviješ gor v levo.Nisem pa vedela da tam lahko koga pocukaš za rokav za jagode.Je pa tisti bajer ki sem ga jaz videla tak da ni glih za utopit se in je ograjen,ter samo za namakanje,.... Bom popoldne moža vprašala kje smo sploh tisto videli,je malo bolj doma s kompasom kot jaz. Zemljo za okrog borovnic in pa rododendronov pa jaz naberem kar na barju.Še nikoli mi ni noben kmet nič rekel,če sem nabrala vedro ali dve,saj kanale skozi obnavljajo in so še zadovoljni če malo pobereš. anaeva

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

19. mar 2008 10:33

Vesnal Dan borovnic (prodaja se ameriške borovnice in ne gozdne) je v Borovnici vsako leto meseca julija- tam okrog 20., kdaj točno bo letos ne vem.

Anaeva kolikor vem, so bile do sedaj na Dnevu borovnic ali na kmetijah, kjer jih gojijo, vedno cenejše borovnice kot v trgovini. Je pa res da niso poceni.

marelica

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. mar 2008 11:11

Če človek nima nasada doma ali pa če nima v plemenu koga, ki ga povabi, da malo obira po nasadu, potem je v osnovi neomikano takole malo na divje ali pa pri kmetih, ki nas ne poznajo, obirati. Človek mimogrede v tem obiralnem lomastenju še kaj polomi. Kmetje, ki se ukvarjajo s temi nasadi pa itak svoje pridelke prodajajo na tržnici. Če pa človek pretehta stroške vožnje do nabiralne lokacije, nakup tistih lopatk za obiranje in skledic, kamor daje sadje....s stroški tega, da odpešakira do tržnice in lepo pripravljene sadeže kupi, pa kakšno reče z gospemi, ki tam prodajajo, je pa tehtnica itak vedno na tržnici. Sicer pa grem stavit, da se bo enkrat v pozni pomladi in začetku poletja pojavilo tule kakšno vprašanje v stilu: nabrala sem precej borovnic, zdaj pa ne vem, kam z njimi, pa bi blo škoda, če bi ple preč, a mate kakšen recept za sladice.... Vendelina jr.

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

19. mar 2008 14:01

Jaz imam doma posajene jagode, maline kosmulje in borovnice, pa črni in rdeči ribez. So pa borovnice grmovnice, sorta Yellov, ameriške, bolj debele. Ker rada hodim po gozdovih, pa še tam naberem malo borovnic. Če pa imam česa premalo, pa kupim pri proizvajalcih. V Prekmurju jih je polno, tako da ni panike.

Kyara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. mar 2008 14:34

Vendelina jr., kaj pa dejstvo, da si v naravi, na svežem zraku, ..... ne odtehta?

No, pri nas doma rastejo: grozdje, več sort; tayberry, ki sem ga za robino krstila, maline, vsaj ene 3 sorte, 3 barve ribeza črn, rdeč, bel), josta in kosmulje se pridružijo letos, robide, jagode so v obnovi, višnje, češnja, 4 "sorte" vinogradniških breskev, ena cepljena, jablane. Ja, nobene hruške nimamo. pa kutino si tudi želim. Aja, imamo pa smokvo. pa okrasno jablano in japonsko kutino, ki tudi obrodita, za marmelado in kis, malo eksotike ne škodi.

V živi meji je še gozdnih jagod za lušte.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti