Pražen krompir

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

tema odprta - 9. mar 2008 14:15 | ogledi: 5.680 | odgovori: 15

Danes sem prvič v življenju delala pražen (restan pri nas:)) krompir. Nimam ga preveč rada, pa sem ga naredila, ker je moj žnaral, da je njegova stara mama delala tako dobrega. In jaz, dobra duša, grem mu ga delat. No, ni izpadel tako kot od stare mame niti približno, ker tisti od nje je bil na dnu ves zažgan baje in se je iz ponvice dal kar v celem kosu in je hrustal. Mislim, kako bi jaz to morala sedaj izvesti? Ga dati v ponvico na tanko, da bi se zažgal spodaj? Jaz sem sicer v ponvici pustila na zmernem ognju in nisem noč mešala, toda ni se zažgal niti malo, no, čisto malo na dnu.

Torej, kaj svetujete? Nisem navajena, da se mi nekaj "pajsa" na štedilniku.

Hvala.

Jelenckova

toppy  

član od: 10.12.2007

sporočila: 282

9. mar 2008 14:28

Da je hrustal še nisem slišala,da se prime dna posode to najbrž zaradi tega,ker se pripravi pred juho(za nedeljsko kosilo),nato pa počaka na svoj konec na štedilniku na mini temperaturi.Tako je pri meni,vendar je odvisno tudi od posode.Če se motim me naj popravijo bolj izkušene. toppy

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

9. mar 2008 14:31

Ja, če se zažge, pač je trd in bolj hrusta. Jelenckova

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. mar 2008 14:31

Tista skorjica res hrusta, ne vem, kje je trik, ampak pri nas zmeraj rata, res je pa, da ga moraš malo pustiti - tako da se lepo začne prijamati dna posode. Moja mamag a zmeraj dela v posdi iz emajla, pravi, da tam najboljše rata. Sama ne bi vedela, v čem je hakeljc.

Loni Makaroni

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

9. mar 2008 14:38

Jaz sem ga dala v posodo od emajla, ki ga drugače ne uporabljam, ker imam Tefal. Nimam še tiste roke po moje:) No, drugič ga bom dala bolj na tanko, da se bo počasi tenstal. Jelenckova

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

9. mar 2008 14:44

Najboljši tenstan krompir s enaredi v litoželezni ( tisti težki črni) posodi. Jaz sem jo podedovala po stari mami in jo imam samo za tenstan krompir. Tam noter se naredi spodaj lepo zapečen krompir. Lepo in radi se imejmo ursa40

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

9. mar 2008 17:06

Čakaj, jaz sem tudi delala v taki črni, težki posodi, samo ne vem, a ni iz emajla? Je od Ema. Mami v taki večji kuha marmelado. Ah, saj ne vem. Drugič bom poskusila tanjšo plast krompirja. Kako kompliciram, jej jej. Jelenckova

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

9. mar 2008 17:29

Jelenčkova, ta, črna posoda od Ema se imenuje Etherna. Imajo jo tudi v Intesparu, da ti ne bo treba po vseh štacunah, kjer prežijo nate hude skušnjave.

Tako posodo sem uničila s kuhanjem cmokov pred 40 leti.

Dolgo se je obdržala na trgu, kar pomeni, da ima nekatere všečne lastnosti.

F r i n a

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

9. mar 2008 18:03

Potem pa imam to ja. Je pa zelo majhna. Si moram večjo nabavit. Pa še marmelado bom kuhala v njej! Jelenckova

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

9. mar 2008 18:41

Danes je bil pri nas za kosilo. S česnom, ne s čebulo tokrat. Najprej na maščobo (ja,ocvirke), dam malo soli, potem dodam česen, toliko,da zadiši in takoj nalistan kuhan krompir. Potem s tako tlačilko (kako naj rečem) krompir zmečkam in na majhnem ognju mešam, potem pustim, da se počasi peče in nekajkrat vmes premešam. Ko ugasnem plin, se spodnja skorjica, ki se je vmes naredila, počasi odlušči. Uporabljam pa eno srebnro posodo, ki ima debelo dno. Je pa res, da je v črni boljši, ampak ta je za količino krompirja, ki se pri nas poje, absolutno prevelika (no ja, tako pač imamo).

rimljanka - zasebno mnenje

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

9. mar 2008 19:08

ja, pri nas je vedno skorajda pretep za tisto hrustljavo skorjico na dnu posode. Da se naredi, krompir kar pustim v posodi na serdnjem ognju, ugasnem in pustim na topli plošči, vmes samo zalijem z malo govoeje juhe, da je še sočen. delam pa v posodi z debelim dnom, ni teflonska. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti