Jugurtov preliv

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

tema odprta - 6. mar 2008 12:16 | ogledi: 9.572 | odgovori: 10

Rada bi naredila jogurtov preliv ( za na solate ali pa kot omakco za tacose ) pa ne vem katere začimbe naj dam vanj? Kako ga vi naredite?

Lp

CARLY

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

6. mar 2008 12:20

Jaz sesekljam raznobarvne paprike, malo posolim, pa en pisl česneka. Začetnica

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

6. mar 2008 12:22

Katere začimbe? Meta, drobnjak, peteršilj,.. , po okusu še soli, lahko dodaš nasekljano svežo kumaro. Za solato i jaz dala še malček olja in kisa mogoče.

katti

katti  

član od: 4.11.2005

sporočila: 2109

6. mar 2008 12:23

Ja seveda lahko tudi česen

katti

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

6. mar 2008 12:39

Jaz dodam poleg začimb (petršilj, poper, sol, drobnjak, mleta kumina) še malo gorčice in sesekljane kisle kumarice.

lp Saša

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

6. mar 2008 12:42

O hvala za odgovore, vidim da ga skoraj vsak naredi drugače. Bom sprobala nekaj varijant, pa bo. Hvala CARLY

Majolčica  

član od: 2.2.2008

sporočila: 98

6. mar 2008 12:48

Moja omaka za tacose, tortilje vsebuje sicer jogurt, dam pa vedno zraven še en mali Tamar z zelišči, pol žličke majoneze, sol, sveže mleti poper, na drobno sesekljano šalotko in kislo kumarico, malo gorčice, sveži drobnjak, če imam skuto ali pa kislo smetano, pa tudi to. Jaz to omakco delam, ko imam v hladilniku vse na pol odprto in porabljeno, pa s tem rešim ostanke pred smetmi. Omakca pa je zelo okusna, predvsem ko nekaj časa odstoji v hladilniku.

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

6. mar 2008 12:49

Te omakice včasih delujejo po principu porabi kaj imaš. Začetnica

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

6. mar 2008 12:55

Carly, v jogurt gre vse, kar so napisale ladies, pa še mnogo drugega gre tudi. Ampak štos ni v tem, kako ladies delamo jogurtne prelive. Štos je v tem, kaj želiš TI naredit z jogurtnim prelivom oziroma kaj naj bi zadeva tam počela. Z jogurtnim prelivom ponavadi - bodisi poudarimo aromo tistega, kar polivamo - bodisi naredimo kakšno komplementarno zadevo. In ne dajemo v jogurt naenkrat vseh začimb, ki jih imamo, dve-do tri sta čisto zadosti (vse ostalo je too much information). Recimo, k tacosom gre fino jogurt+rdeča paprika. Ali pa jogurt+čili+raztopljen kakav. H kakšni perutnini, če jo delaš bolj v orientalski maniri, gre fino zraven kakšen ingver in zraven še kakšni na grobo mleti oreščki. Ali pa zamešaš v jogurt še kaj usedline od kokosovega mleka.....(tale manever svetujem s kozjim jogurtom) Za meso na žaru gre fino tzatziki... Hočem reči, v jogurt dajaj tiste stvari, ki pašejo k osnovni jedi. K osnovni jedi grejo približno take začimbe, ki rastejo tam, kjer je jed nastala - skratka, vsaj malo morajo biti stvari geografsko in konceptualno v sorodu. Če misliš, da v tej kombinatorki nisi posebej doma - nič hudega. Nobeden ni bil, vsi smo se naučili (eni se pa še niso). Knjigo v roko za bazične informacije in potem malo kombiniraj. In ne pozabi, less is more tudi tukaj. Za božjo voljo, ne meči vsega, kar je na polici, v jogurt....= Vendelina jr.

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

6. mar 2008 13:01

Čao, ja, res gre za varianto uporabi kar imaš oz. kar ti paše. Jaz dam recimo, če delam kot preliv za panirane zadeve ali pa meso, kisle kumarice in kis, majoneza, kisla smetana, drobnjak, origano, včasih tudi nasekljan rumenjak, ki da zelo dober okus. Če delam omako za žar, potem pa jogurt, origano in naribana kumarica, za pomakat tortilje kisla smetana+začimbe-paprika, origano, česen...., če delam za čez solato, ponavadi jogurt+kisla smetana... Lep pozdravček, S.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti