Izdelovanje sira

bsvoljsak  

član od: 30.1.2008

sporočila: 45

5. mar 2008 19:50

Jaz bojkotiram trgovine, kolikor se da. Doma pečem kruh, že 4 leta. Kruh me pride v bistvu zastonj, napram cenam v trgovinah. Pri kmetu kupim 3l mleka, iz tega dobim 60 dkg skute (ki jo že znam narediti) za 1,80€. V mercatorju je taka skuta 4,50€.Iz te skute spečem burek.Ker je polnomastna, ni treba dodati nobene smetane ali maščobe.Da si prste poližeš! Sedaj bi se rada naučila še izdelave kakšnega sira iz skute.Nekaj receptov sem si že ogledala,ko jih preizkusim,vam sporočim! bsvoljsak

muca1  

član od: 22.8.2007

sporočila: 57

5. mar 2008 20:41

Bsvoljsak, kaj če bi nam napisala še recept za izdelavo skute? LP, muca1

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

5. mar 2008 21:12

Skuto sem tudi sama delala. Recept je prilepila Issi. Sedaj čakam na recept za sir. ham-njam

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

5. mar 2008 21:29

Dobri stari časi ... Zdaj lahko o izdelavi mladega sira samo še sanjam. Na našem koncu ni nobenega kmeta več...

Naredila sem ga tako, kot so dekleta že zgoraj svetovale... Ko sem ga odcedila, sem ga dala v kalup in obtežila.

Kalup sem naredila sama iz malo debelejše plastične embalaže, ter z močno segreto (na plinu) pletilko naredila luknje. Tako sem ga pustila čez noč, da je odtekla vsa odvečna tekočina.

Včasih sem dodala zelišča, včasih zeleni poper ali malo rdeče paprike v prahu ...

Pojedli smo ga sproti, tako, da ne vem koliko časa bi zdržal.

Lahko prestrežeš sirotko, jo dodatno posoliš in shraniš dobljeni hlebček v njej.

 

 

 

kobra 1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. mar 2008 21:38

Če je pa tiste sirotke veliko, se doda nekaj svežega mleka in se naredi krasna albuminska skuta.............

rimljanka - zasebno mnenje

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

5. mar 2008 22:57

Jaz bi bila tudi zelo vesela, če bi mi lahko katera povedala, kako točno je treba starati sir. Do mladega ni problem priti, naprej pa... lesnik

bsvoljsak  

član od: 30.1.2008

sporočila: 45

6. mar 2008 8:18

Jaz skuto naredim tako: 3l domačega mleka dam v lonec in na toplo za 2 dni, da se mleko skisa.Lahko dodaš jogurt, malo limoninega soka,jaz dodam sirotko, ki mi je ostala od prej.Potem mleko segrevam,NE vrem. Na steklokeramiki je to na 2.Greješ (40 stopinj) tako dolgo, da se naredije kepice, to je od pol do tričetert ure.Potem pustim, da se ohladi in precedim skozi gazo, nato dam v hladilnik ali uporabim.Sirotko (to je tekočina, ki ostane) pa nalijem v plastenko,shranim v hladilnik in pijem, poizkusila pa bom tudi speči kruh, da bom namesto vode dodala sirotko. Menda je zelo zdrava. bsvoljsak

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

7. mar 2008 11:19

berny, hvala ti, poleti se bom lotila, pa ni vrag, da mi ne bi ratalo lesnik

bsvoljsak  

član od: 30.1.2008

sporočila: 45

8. mar 2008 11:21

A mogoče kdo ve, kako se naredi sir za mazanje, npr. Zdenka sir? Nekje sem zasledila, da take sire delajo iz ostankov starega sira, ki ga ne prodajo bsvoljsak

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

26. mar 2009 8:33

Kje lahko dobim sirišče za izdelavo sira? mišika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti