"tradicionalna" morska sol

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

tema odprta - 1. mar 2008 18:08 | ogledi: 10.125 | odgovori: 49

Na prodajnih policah sem zasledila nemleto, nejodirano tradicionalno morsko sol Piranskih solin. Prvi hip me je zamikalo, da bi jo kupila, češ to je sol bolj naravne sorte, potem sem dobila pomisleke - morje okrog Pirana včasih niti za kopanje ni najbolj vabljivo. Da ni jodirana, se mi ne zdi prednost, saj naj bi bilo jodiranje koristno!?

Bi katera od tistih , ki vam  je to področje bolj domače, lahko razložila, ali je taka sol boljša, slabša ali enakovredna tistim od Droge ali pod trgovsko znamko.

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. mar 2008 18:34

Po mnenju mnogih je piranska sol, ročno pridelana, med najboljšimi sploh. Te pa opozarjam, da je omenjena sol NEMLETA in ima zato velike kristale. No, meni je všeč, saj v njej ni samo NaCl, ampak še mnoge druge soli in ima drugačen okus od običajne. Sploh uporabljam samo sol Piranske soline, obstaja še taka, ki JE jodirana in mleta. Lahko pa se jo kupi tudi na kg v prodajalnah Piranske soline. Marsikje se dobi še solni cvet, ki je pa nekaj posebnega. Taka sol je malo sladka, če verjameš ali ne. No, slana je tudi.

http://www.soline.si/ponudba/solnce/piranska_sol

Na tem linku si lahko prebereš še marsikaj.

http://www.soline.si/piranska_sol (posebej o piranski soli).

Sicer pa, Cila, si kdaj pomislila od kod je in kako je pridelana ostala sol? Po moje nisi. No, jaz brez predsodkov uporabljam piransko sol, cenim ročno delo solinarjev.

 

rimljanka - zasebno mnenje

ann  

član od: 15.2.2007

sporočila: 343

1. mar 2008 18:39

Zanimivo, jaz sem zadnjič kupovala grobo mleto sol, pa sem opazila koliko različnih soli imajo. Opazila sem tudi nerafinirano piransko sol in ker sem nekje prebrala, da je nerafinirana sol bolj zdrava sem jo kupila. Ne vem, zdaj kar bolj s korajžo solim. Sem pa enkrat prej kupila himalajsko sol, ki je v večjih kristalih, pa ne vem kako naj jo sploh uporabljam oz. kako bi jo zmlela. Ja, tudi mene zanima to kot tebe, Cila. ann

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

1. mar 2008 18:53

Tudi jaz že kar nekaj časa (od obiska Sečoveljskih solin, ko smo imeli konec leta 2006 v Izoli kul slo srečanje) uporabljam sol Piranskih solin, v našem koncu jo prodaja le najboljši sosed, se mi zdi. No, ko so nam v Sečoveljskih solinah povedali, od kod vse pripeljejo k nam sol, ki jo potem pakirajo pod domačimi blagovnimi znamkami in tudi, kje je natovorjena in kako raztovarjajo, sem se pač odločila, da bom kupovala to Piransko sol.

Ja, posebna poslastica pa je čokolada s solnim cvetom. Baje se jo da kupiti tudi nekje v LJ.

Sicer pa tudi kave ne pridelujemo v SLO,  pakirajo jo pa naše firme...

Ognjič

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

1. mar 2008 19:41

Meni je pa ta čokolada, ki jo opisuje Ognjič tako tako, bolj kot . Je pa nekaj posebnega, prav gotovo je za poskusit. Kupila sem jo pa v Maxiju. Jelenckova

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

1. mar 2008 19:59

Rimljanka, hvala. Točno tak odgovor sem želela slišati. To, da ni mleta, me ne moti - ko solim jedi s tekočino  je itak vseeno, za solato bom pa pripravila vnaprej že zmešan preliv in sol raztopila v njem. Edino za piščanca na soli je ne bom uporabila - je je škoda.

Cila

krokodilček  

član od: 6.10.2007

sporočila: 144

1. mar 2008 19:59

v lj. je trgovina na trgu kjer je rotovž, malo naprej od treubarjevega antikvarjata soli, ki jih dobimo na policah v trgovinah in isto velja, če se ne motim za himalajsko, so kamene soli-iz jam, dodatno jodirane...lažja pridelava, glede na količine krokodilček

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. mar 2008 20:44

Tako, povsem brez slabe vesti malo reklame za trgovino, kjer prodajajo pristne slovenske izdelke, z dušo in za dušo: http://www.kpss.si/park/357/o-1

 

rimljanka - zasebno mnenje

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. mar 2008 20:45

Cila, z veseljem jo uporabljaj!

rimljanka - zasebno mnenje

krokodilček  

član od: 6.10.2007

sporočila: 144

1. mar 2008 21:29

morska sol ima že sama po sebi jod not (saj veste zakej priporočajo ribe, pa ščitničnim bolnikom na morje) ampak ga z izhlapevanjem vode izgublja, zato jo dodatno jodirajo (kamena sol naravno joda nima, ma mogoče se motim)-jod hlapi in ljudje, ki žive ob morju, rekah ga samo z vdihavanjem dobijo vase naše sečovljske soline so redkost v svetu, kjer se prideluje še po starem postopku in ima veliko hranilno vrednost-vsebuje dosti "mineralov in rudnin" in je svetovno zelo cenjena sol in stokrat boljša od kamene-ta se hitreje pridela glede na količine (np. za ogled-znan rudnik v Nemčiji) upam, da sem prav napisala, če ne popravite krokodilček

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. mar 2008 21:43

krokodilček, jod pač ne more izparevati v zrak. Samo, priporočila o vsebnosti joda so večja kot je količina joda v soli. Najbrž ga je res nekaj v vodnih hlapih, ampak se mi ne zdi verjetno, da bi ga samo z vdihavanjem dobili zadostno količino. To bi namreč pomenilo, da prehaja vtelo skozi pljuča, v kar pa zelo dvomim.

minerali=rudnine, besedi sta sopomenki.

http://www.zdravahrana.net/html/deli/clanki/scitnica_jod

http://sl.wikipedia.org/wiki/Sol

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti