Hobotnica v solati

teddy  

član od: 26.11.2007

sporočila: 130

tema odprta - 1. mar 2008 12:26 | ogledi: 25.381 | odgovori: 10

Imam kupljeno 1,5 kg hobotnice (5 manjših hobotnic). Prosim vas za nasvete, kako naj skuham hobotnico za pripravo v solati (olivno olje, česen, peteršilj, limonin sok) - prodajalka mi je rekla, da se mora kuhati v neslani vodi; se da hobotnico v vrelo ali mrzlo vodo, koliko časa jo kuhate (npr. v amc posodi), ali dodate kakšno zelenjavo, kako jo ohladite (v vodi, v kateri se je kuhala ali to ni nujno). Najlepša hvala za nasvete.

teddy

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

1. mar 2008 12:34

teddy ciao! pri nas delamo tako: hobotnice daj kuhat v mrzlo vodo, v vodo dodaj zamašek iz pluta OBVEZNO! če ne mal sode bikarbone, vode ne solit, pokriješ! daš velik lonec, s pol vode not, ker ko zavre se dvigne voda. Preden jih daš v vodo jih očisti...vrečko z barvilom ven, ker če ne postane voda ogabna ;P kuhaš jih nekaj čez 30min...odvisno od velikosti, poskusi z žlico. proti koncu ga par krat vzami ven iz vode za nekaj sekund, tako postane meso mehkejše. za solato, če želiš, poskusi tako skuhaj nekaj krompirjev z olupkom v kropu skuhaj nekaj jajc na trdo nareži vse (jajca, olupljen krompir, hobotnico) na drobne koščke (0,5x0,5 cm) daj v skledo, dodaj narezan svež peteršilj, malce limoninega soka, sol, poper, česen (na koščkih oz. stisnjen), dodaj olivno olje, in kis. To dobro ohladiš v hladilniku! Preden postrežeš poskusi, saj ne bo več dosti kislo, tako da dodaj še kisa po okusu! To je tradicionalna priprava hobotnice (folpov) na solato, ki ga pripravljamo v naši družini (smo družina ribičev). Tako pripravljeno hobotnico, bi lahko jedla v nedogled. Lep pozdrav ycrna Sporočilo je spremenil(a) ycrna dne 01. mar 2008 12:37:44

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

1. mar 2008 12:36

Ycrna zakaj zamašek iz plute? Sicer se pa sliši super! saš

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

1. mar 2008 12:38

spagon zamašek iz plute naredi bolj mehko meso...tako me je učila nona. no saj sem še dodala, da lahko namesto zamaška (če ga nimaš) dodaš malce sode bikarbone...ampak z zamaškom je bolj naravno :) ycrna

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

1. mar 2008 12:41

Prilagam link do starih postov. http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1127 Jaz redno pripravljam hobotnice, a še nikoli nisem uporabila plute pri kuhanju. Hobotnice ponavadi kuham v lastnem soku. Hobotnico dam v lonec in jo kuham na nizki temperaturi. Takšna hobotnica se potem lahko peče pod peko, sok, ki ostane v loncu razredčim z vinom, dodam česen in peteršilj in polijem peko. Solato lahko narediš čisto po svojem okusu. Ko je sezona dodaš paradižnik, papriko, bučke. Spet drugič krompir, čebulo,.... ali pa koruzo,.... Česen, olivno olje, limonin sok, tega ne smeš izpustiti. Dober tek! PACKA

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

1. mar 2008 12:43

packa jaz sem povedala kako je mene učila nona (prodajala je ribe, ki jih je moj nono, in kasneje moj oče in stric lovil, celo svoje življenje) ycrna

jass  

član od: 9.4.2006

sporočila: 521

2. mar 2008 11:26

Jaz pa dam v vodo ko jo kuham eno vrečko Kotanyeve jušne zelenjave in malo soli. Kupim vedno že očiščeno in zmrznjeno hobotnico. Še toplo jo narežem na male koščke, nato pa dodam olivno olje, balzamični kis, peteršilj in česen. Ohladim in že navalimo. Aja pa rezino limone ne pozabim priložiti. jass

SPELAM  

član od: 3.9.2001

sporočila: 52

4. mar 2008 9:06

teddy, splača se hobotnico prej zamrznit (vsaj za 24 ur) in potem zamrzneno dat v vrelo vodo in kuhat približno toliko časa kot je težka. Jaz poskusim z vilico. (Če je hobotnica zmrznena pride potem bolj mehka). Moj recept za hobotnico v solati pa je: hobotnica narezana na koščke, črne olive, zelene olive - prav tako narezane, kapre narezane čez pol, petršilj, olivno olje, sol, česen in limona. Dobro je da daš solato za nekaj časa v hladilnik, da se okusi prepojijo. ŠPELA

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. mar 2008 9:13

Finta z zamaškom je v tem, da takrat, ko je pluta zmehčana, je tudi hobotnica okej. Skratka, en orientir za merjenje časa je. Lahko daš pa tudi radirko, učinek bo enak. Vendelina jr.

honestsoul66  

član od: 16.9.2007

sporočila: 47

4. mar 2008 9:54

Moja "črnogorska" varianta (po nasvetu prodajalca v koprski ribarnici)! Neočiščeno hobotnico nujno zmrzni, nato daj kar zmrznjeno v AMC lonec s tisti specialnim pokrovom (sem pozabila kako se mu reče), kdor ga nima mirno lahko uporabi ekonom lonec, vre naj pribl. 15 min (to velja za muškatne hobotnice - folpe, navadna naj vre dlje mogoče 20 min), izklopiš, počakaš, da se ohladi, z lahkoto očistiš, dodaš kuhan krompir (ki ga lahko po "ekstra črnogorski" metodi z olupkom kuhaš kar skupaj s hobotnico) in vse kar so napisale predhodnice. Dober tek! honestsoul66

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti