Kalčki kot dodatek prehrani

tejkica  

član od: 10.3.2008

sporočila: 151

17. nov 2009 0:56

Mogoče bo tole malo neumno vprašanje, pa vendarle, zanima me ali se za hrano uporabijo samo kalčki ali tudi seme iz katerega so zrasli? Pri Akijini sladici je bilo namreč videti kalčke s pšenico vred, jaz pa sem do sedaj vedno mislila, da se jedo samo kalčki. če mi bo katera to razložila bom zelo vesela .

tejkica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. nov 2009 6:48

Jasno, da cele rastline, saj se v času razvoja kalčka v mlado rastlino (to, čemur rečete kalčki, niso več kalčki, če smo natančni) porabi večina zalog iz semena in od njega ostane bolj ali manj samo semenska lupina. Če so rastlinice še povsem mlade, seveda postane še nekaj močnatega telesa s škrobom,....

Prvič pa slišim, da imajo kalčki tako zelo veliko železa.

rimljanka - zasebno mnenje

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

17. nov 2009 7:09

Hja, saj ga nimajo, oziroma nic vec kot seme, iz katerega so zrasli (ze res, da je poeticno gledano vsako seme majhna kemicna tovarna, do jedrskih reakcij jim pa vseeno ne nese...). lp, proxima

Lee Ann  

član od: 11.2.2006

sporočila: 90

17. nov 2009 7:29

Kolikor sem prebirala razno literaturo na temo kalčkov, nikjer nisem zasledila, da semen in njihovih luščin ne bi smeli zaužiti.. Kvečjemu zaužito seme in luščine doprinesejo k boljši prebavi Priporočen postopek po 'žetvi', ko želeno količino enostavno vzamemo iz kalilnika, je ta, da kalčke splaknemo, bodisi pod tekočo vodo (da jih držimo na vrhu in spodnji del luščin in sluzi s koreninic voda spere), bodisi jih damo v posodo z vodo in jih operemo kot solato (ker pa luščine navadno ne potonejo, ker so lahke, vodo odlijemo, da na dnu ostanejo kalčki, postopek pa ponovimo, dokler luščin in ostankov semen ni več). Ostanki semen in luščine so pri nekaterih vrstah lahko sicer redko nekoliko grenki, tudi trpki, zato lahko skupaj s kalčki 'pokvarijo' njihovo aromo in okus. Jaz jih splakujem tudi zato, da odstranim morebitno sluz s čisto drobnih koreninic, z njo pa gredo tudi ostanki semena, luščine. Ne splakujem jih po celi dolžini, samo po koreninah, toliko da gre sluz stran in vsaj večina luščin, ki meni osebno čisto vizualno ne gredo prav k vsaki jedi, ki jo z njimi pripravim. Sicer se pa luščin sploh ne branimo, nasploh veliko semen, otrobov in luščin tudi tako uporabljam (kruh, zakuha juh itn).. Je pa res, da se luščine rade zataknejo med zobe, ker so tako drobne in mehke, no spet odvisno od zob Lee Ann

HSIMONA  

član od: 22.10.2003

sporočila: 64

18. nov 2009 15:17

Izšla je zelo dobra knjiga Kalčki živahna semena od Daria Cortese. Lp, Simona Simona

cb  

član od: 25.8.2009

sporočila: 8

21. okt 2010 21:46

Pozdravljene, lotla sem se kaljenja kalčkov (alfa alfa) pa mam par vprašanj. Zanima me kako jih sprirate, jaz jih presujem v gosto cedilko in splahnem pod vodo, je to ok, al obstaja kaki bolj simpl način? Jih naj splahnjujem s toplo vodo ali hladno? In še to, zakaj so se mi semena zataknila v vdolbine kalilnika? Ali je treba kalilnik s cetom in kisom oprat vsakič ko spiram kalčke ali ko "požanjem". Hvala za pomoč! cb

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

22. okt 2010 7:42

CB to, da se semena alfe zatikajo, ni nič nenavadnega. Ko bodo kalčki že pripravljeni za jest, boš še vedno kakšnega našla zataknjenega v režah. Najenostavnejše to opereš s kakšno zobno ščetko, jaz imam eno kar pri umivalniku za take zadeve. Lepo podrgneš in gre vse ven. Sama cet redko, ampak res redko uporabljam. Med kaljenji zadostuje izpiranje z vodo, malo kisa in to je to.

Kalčke alfe in soje izpiram s hladno vodo kar v kalilniku. Kakšne bolj sluzaste kalčke npr. sončnico, gorčico pa v cedilu. 

Zdaj sem odkrila čičeriko, mi je tako fina, jo kalim znova in znova in se je ne naveličam.   

Vilma

Sporočilo je spremenil(a) Vilma dne 22.okt 2010 07:43

cb  

član od: 25.8.2009

sporočila: 8

22. okt 2010 19:46

Vilma hvala za hiter odgovor, to, da jih ni treba s cedilko spirat me prav veseli, ker mi je ves čas nekaj mimo teklo. Ker kalčki tako lepo rastejo načrtujem ta vikend obisk Kalčka in nakup novih vrst. Ali lahko dam kalit istočasno različne vste kalčkov ali je bolje da se držim ene vrste? LP cb

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. okt 2010 21:37

Samo pripominjam, da to niso alfa kalčki ampak alfalfa (Medicago sativa), rastlini slovensko rečemo lucena.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti