Kaj potrebuješ za s.p. ali dopolnilno dejavnost

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

tema odprta - 22. feb 2008 12:22 | ogledi: 1.683 | odgovori: 4

Zanima me, kaj človek potrebuje, da lahko prijavi kot dopolnilno dejavnost (poleg redne službe) za npr. peko peciva, piškotov. Je še potrebna kakšna posebna izobrazba? Verjetno NPK, ali pač ne?

Se je že nekaj pisalo o tem, vendar ne najdem in se tudi ne znajdem med vsemi temi predpisi in bom hvaležna, če mi kdo to razloči na bolj preprost način.

Hvala

mojcca

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

22. feb 2008 12:32

Po trenutno veljavni zakonodaji (Obrtni zakon in Uredba o določitvi obrtnih dejavnosti in mojstrskih nazivov ter obrti podobnih dejavnosti) je za opravljanje omenjene dejavnosti predpisan mojstrski izpit. Bo pa v zelo kratkem času sprejeta nova uredba, ki bo določila nove pogoje, ki pa bodo milejši. Natančno se bo vedelo šele po objavi v uradnem listu. Dopolnilna dejavnost je nedefiniran pojem. Neko dejavnost lahko opravljaš kot s.p. ali kot osebno dopolnilno delo. Osebno dopolnilno delo je opredeljeno v posebnem pravilniku, kjer je tudi našteto kaj se lahko dela in med temi ni peke peciva in podobno. Tako da bi to dejavnost lahko opravljala samo kot s.p., ne redni, ampak se temu statusu reče opravljanje dejavnosti kot postranski poklic. O tem smo pa že pisali. Sporočilo je spremenil(a) galyka dne 22. feb 2008 12:40:00

tisdno  

član od: 17.11.2002

sporočila: 117

22. feb 2008 12:45

 

Z 24.11.2007 je pričel veljati spremenjeni 9. člen Obrtnega zakona, ki pravi, da je pogoj za pridobitev obrtnega dovoljenja:

- srednja poklicna izobrazba ustrezne smeri, ali- srednja strokovna izobrazba ustrezne smeri, ali- ustrezen mojstrski naziv, ali- ustrezna nacionalna poklicna kvalifikacija, ali- višja strokovna izobrazba ustrezne smeri, ali- visoka strokovna izobrazba ustrezne smeri. Omenjeni, spremenjeni 9. člen, se bo začel izvajati šele, ko bo vlada z uredbo določila za opravljanje katerih obrtnih dejavnosti je potrebna ustrezna poklicna usposobljenost.

In ker 24.02.2008 ne velja več Uredba o določitvi obrtnih dejavnosti in mojstrskih nazivov ter obrti podobnih dejavnosti, pač ne bo veljalo nič - zaenkrat. Tako gre to pri nas.

SILVA

Sporočilo je spremenil(a) tisdno dne 22. feb 2008 12:49:57

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

22. feb 2008 13:01

Torej v praksi to pomeni, da se po 24.2.2008 in do uvedbe novih "pravil igre" lahko registriraš tudi brez teh pogojev? mojcca

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

22. feb 2008 13:15

Registriraš se lahko vseeno, ker se pri registraciji ne preverja noben pogoj. Nalaga pa Zakon o gospodarskih družbah poslovnemu subjektu, da si pred pričetkom opravljanja dejavnosti pridobi vsa potrebna dovoljenja. Omenjena Uredba pa je bila potrjena na vladi 14.2., vendar do danes še ni bila objavljena v Uradnem listu.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti