Kuhanje fižola

macica  

član od: 22.2.2008

sporočila: 23

tema odprta - 22. feb 2008 11:26 | ogledi: 28.210 | odgovori: 38

Zanima me kateri fižol kupujete in je res dober, ter kako ga skuhate. Namreč do zdaj sem ga kupovala v konzervi, pa slišim, da ni tako zdrav.

macica

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

22. feb 2008 11:54

Jaz ga po novem kupujem na trznici v Kranju, je domac iz Prekmurja. Cena je visja, nazadnje je bila 4 eur za kg, vendar se splaca. Okus je cisto drugacen kot tisti v trgovini (Kitajska, Kanada). Ponavadi ga zvecer namočim, pa zjutraj skuham. Kuha se tudi tako dolgo kot včasih, ko smo ga pridelovali še doma (zelo dobri 2 uri - do tri), tisti iz trgovine pa že po uri kuhanja mehak. Če je pa nuja, pa tudi konzerva pride v poštev. Zdravo??" Ja saj če tako pomislmo kaj pa je zdravo v konzervah....rok trajanja?? LP smrkolina

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

22. feb 2008 12:45

Kupujem večinoma češnjevec.  Skuham ga vsaj pol kg naenkrat, nekaj ga porabim za fižolovo juho, ostalega  takoj, ko je kuhan, poberem ven, ga čim hitreje ohladim in dam v hladilnik  oz. zamrzovalnik - za solate.

Postopek kuhanja enak, kot ga opisuje smrkolina, le pri času je treba vedno sproti preverjati, zelo mlad je kuhan v eni uri, starejši ko je, dlje ga je treba kuhati, par let  starega pa ne boš skuhala niti, če ga vreš celo dopoldne.

Pri shranjevanju kuhanega fižola je treba biti previden, če ga ne porabite v 2 do 3 dneh, ga je bolje zamrzniti, ker se zelo hitro pokvari in pokvarjen je menda kar precej škodljiv.

Na zalogi imam vedno tudi kako pločevinko konzerviranega a za moj okus je to le mašilo v sili.

Cila

rolada  

član od: 4.8.2006

sporočila: 287

22. feb 2008 13:04

Ko pri nas doma kuhamo fižol vedno dodam lovorjev list, limonino lupinico in pa seveda sol. Kuham pa potrebi, mlajši fižol manj časa, starejši dalj časa. lp rolada

macica  

član od: 22.2.2008

sporočila: 23

22. feb 2008 13:08

Ali ga prej namakate in koliko časa macica

rolada  

član od: 4.8.2006

sporočila: 287

22. feb 2008 13:40

Seveda, jaz ga namakam ponavadi preko noči. Zvečer namočim, zjutraj skuham. lp rolada

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

22. feb 2008 14:14

Priporočam savinjski sivček-krasna vrsta fižola, močno se nakuha in ne predolgo(cca 1,5 ure), če se ga prej namoči preko noči. Glede konzerve: nič ni s takim fižolom narobe, če je surovina zdrava. Dolgo se drži, ker je pasteriziran. Preverite ali ima dodane konzervanse, ta dober ima samo sol, vodo in, seveda, fižol. Janca

tanya017  

član od: 16.2.2007

sporočila: 216

22. feb 2008 14:22

Nekje sem prebrala,da se fižol ne skuha dobro,oziroma da potrebuje več časa za kuhanje,če mu že na začetku dodaš sol.Da naj bi se sol dodala,ko je fižol že skoraj kuhan. tanya017

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

22. feb 2008 14:55

Janca, lepo prosim, kje dobiš to sorto fižole? Ali ga imajo v Savinjski dolini samo na kmetijah za kupit? Ne reci, da je na ljubljanski tržnici - nisem iz Ljubljane. LP! ovčka

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

22. feb 2008 15:35

tanya017 je napisal/a:
Nekje sem prebrala,da se fižol ne skuha dobro,oziroma da potrebuje več časa za kuhanje,če mu že na začetku dodaš sol.Da naj bi se sol dodala,ko je fižol že skoraj kuhan. tanya017

 

Jaz ga solim, ko je skuhan, drugače pa uporabljam italijanskega.

lp

Anamarija

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8684

22. feb 2008 16:10

Na tržnici kupujem pisan fižol, zdi se mi, da je "češnjevec". Pravzaprav vzamem tistega, ki mi je najlepši na pogled. Kilo fižola uporabim za 3x. Zvečer ga stresem na pult, preberem (očistim od smeti) ga dam v posodo ter prelijem s hladno vodo. Naslednji dan dodam še malo vode, 2-3 režnja celega česna in kuham. Vre približno 15-20 minut, odcedim in še enkrat postopek ponovim. Tretjič pa že pripravljam jed, katero sem pač namenila - jota, krompir/fižol, paštašuta... Pasulj pa pripravljam v glavnem iz belega fižola. Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti