Kuhanje fižola

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

24. nov 2010 14:48

Morebiti ima tetovec več beljakovin? (samo ugibam)

lp

cervus

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

24. nov 2010 16:49

Booris, meni se dela pena pri vseh vrstah fižola, če vode ne solim. Nekaj časa sem se mučila s pobiranjem pene in brisanjem štedilnika, sedaj pa vodo solim in imam mir. Vsem pravilom pač ne moreš slediti. Lisa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. nov 2010 6:36

Tole je češnjevec:  

Tole pa gril, ščurkovec, laški fižol,.... 

Gre za dve različni vrsti (ne sorti) fižola, prvi je Phaseolus vulgaris, drugi Phaseolus coccineus. Laški fižol je res lahko rdeče ali belocveten, semena pa so taka, kot jih opisuje SergejC.

ps: fotke so z neta sposojene.

rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 25.nov 2010 06:38

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

25. nov 2010 8:44

Rimljanaka, rešila si me.Tako sem obljubljala, da bom šla na tržnico, pa sem malo pozabila. Fižol, o katerem sem pisala, je češnjevec, točno tak kot na prvi sliki. "Naš" ima okus po kostanju. Ali pa se meni samo zdi, tako je namreč dooober! Mi smo namreč fižolarji. Najboljša je zelena solata z njim, radič brez njega nam ni dober.Tudi motovilec, pa tako dalje.

naor

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

25. nov 2010 9:59

O hvala Rimljanka!

Zdaj mi je jasno, zakaj se vrag ne križa z drugimi. Od nekdaj se daje po dva šurkovca k lati, ker baje bolje pleza in potem daje oporo. Pred kratkim sem slišal še, da naj bi bil odporem na molje in so ga nekoč zato v shrambi mešali z navadnim.

Ja Naor, na solati je zakon. Pri nas kuhan skupaj z običajnim.

 

Z altinskim imenom sem takoj našel celo družino:

http://www.kpr.eu/sl/vegetable/?slist_page=0&am

imamo semena: A74, A75, A82 in A84

 

 

Sergej

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. nov 2010 14:44

Sergej C je napisal/a:

O hvala Rimljanka!

Z latinskim imenom sem takoj našel celo družino:

Sergej

ad1. Ni kaj, z veseljem.

ad2. Zdaj veš, čemu pogosto oprremim odgovoe s strokovnimi (= latinskimi imeni).  

rimljanka

HEMA  

član od: 2.3.2004

sporočila: 505

26. nov 2010 9:34

Ko zvečer dam mamočit fižol- katerikoli, vedno dam vmes kocke ledu. Po mojih zkušnjah se veliko hitreje skuha. Temu laškemu fižolu pa pri nas pravimo škrpet. Hecno. lp hema

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

26. nov 2010 10:25

Po pomenku z izkušeno kuharico fižola nič več ne namakam. 

Preberem, operem, zalijem z mrzlo vodo in zavrem.  Odlijem vodo, ponovno zalijem z mrzlo vodo in kuham uro do uro pa pol, odvisno od starosti zrnja. Tako kuhan fižol tudi napenja manj.

Kupujem češnjevec pri najboljšem sosedu, pogledam le, da je kanadski in ne kitajski in sem z njim zadovoljna.

 

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti