Kuhanje fižola

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

22. feb 2008 16:10

Jaz po navadi kuham češnjevca, ki ga zvečer namočim, drugi dan pa skuham: prvo vodo, ko fižol zavre, odlijem, nalijem novo vročo vodo, dodam malo soli, nekaj strokov česna, nekaj brinovih jagod in malo lovorja in kuham maksimalno 20 minut - vedno v ekonom loncu.

kača

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

22. feb 2008 17:04

tanya017 je napisal/a:
Nekje sem prebrala,da se fižol ne skuha dobro,oziroma da potrebuje več časa za kuhanje,če mu že na začetku dodaš sol.Da naj bi se sol dodala,ko je fižol že skoraj kuhan. tanya017

 

To sem že slišala in brala, zato ga solim šele potem, ko že približno uro dolgo vre.

Cila

ITA RINA  

član od: 21.1.2008

sporočila: 105

22. feb 2008 22:01

Če ga takoj soliš ostane lupina trda.Zato se ga soli ko je kuhan pa je super. Dober tek. ITA RINA

ddada  

član od: 19.11.2010

sporočila: 3

19. nov 2010 8:35

Nisem vsega brala, pa ne vem če je kdo odgovoril na vprašanje MACICE o tem, če je fižol iz konzerve zdrav. Problem je v konzervi, ne v fižolu. Predvsem v tistih konzervah, katere notranjost je prevlečena z belo plastiko. Ta sprošča v konzervirano hrano škodljive snovi, ki vplivajo na človeški organizem. Tako kot vsaka plastika, sploh če je topla. Izogibajte se uporabi plastike v kuhinji, če je le mogoče. Kvaliteta se najbrž izboljšuje, kako pa naj uporabnik sploh komu verjame? ddada

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

19. nov 2010 8:49

ITA RINA je napisal/a:
Če ga takoj soliš ostane lupina trda.Zato se ga soli ko je kuhan pa je super. Dober tek.ITA RINA
Ponavadi se stvari ki se solijo zmehčajo in prej razpustijo, zakaj je tu drugače?

Commis débarrasseur

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

19. nov 2010 9:16

Je imel še kdo tak problem glede fižola. Kot da bi imela 3 vrste fižola, čeprav sem imela le ene vrste. Ko sem ga kuhala se je kuhal dolgo. Potem je bil en fižol razkuhan, drug kuhan, tretji še trd. Čas namakanja min. 12 ur. Tudi solila sem šele proti koncu. Zakaj tako ? Kje sem ga ''pobiksala'' ? Do tega fižola nisem imela nikoli teh problemov. http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

menola  

član od: 30.8.2010

sporočila: 126

19. nov 2010 9:40

Čas kuhanja fižola se skrajša s kuhanjem v ekonom loncu , tam je dovoj 40-45 min za pol kg svežega fižola, ki je tudi namočen preko noči. Seveda je odvisno od starosti fižola in kvalitete. Kroki - prav gotovo je, da je bil fižol npr. lanski in letošnji mešan, ali pa 3 kmetij. menola

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

19. nov 2010 9:49

Res sem ga dobila in ne prvo leto. Zagotovo je bil frišen. Ena ideja mi le to pade, da je bil iz treh njiv. Čeprav sem prejšno sezono imela normalnega. Letos ga še nisem dobila. Sem ga porabila in sem jim hvaležna. Le nekako sem se spraševala, če po letih(kar nekaj) gospodinjstva ne znam skuhat fižola. Lp http://www.mojalbum.com/jagikroki/torte

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

19. nov 2010 14:13

Kuham ponavadi pisan fižol - mislim da je to češnjevec. Zvečer ga namočim v hladno vodo in zjutraj to vodo odlijem ter nalijem novo in ga dam kuhat, Ko zavre, vodo odlijem in nalijem novo čisto mlačno vodo. Zopet pustim da zavre in kuham še cca 30 minut. Ko ugasnem električno ploščo mora biti še trdlav. Nato pa ga pustim na tej isti plošči dokler se ne ohladi (no ne povsem, da je mlačen). Tudi solim šele takrat, ko ugasnem ploščo. Paziti pa je treba, da je lepo pokrit z vodo, drugače je treba nanj naliti tople vode. Fižol se še do konca zmehča, vendar ne spoka in ostane lepo zrnast.

Fižol se obdrži v hladnilniku dlje, če se ga ne hrani v fižolovki (tekočini v kateri se je kuhal), sicer je možno da že tretji dan dobi zoprtn vonj. Tudi ko ga dajem v posodice za v skrinjo ga vedno pobiram s penavko, da shranim kar se da malo te fižolove vode.

Meni se tako še najbolje obnese.

 

L.p.

tedyka

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

19. nov 2010 15:18

zzak1977 je napisal/a:

ITA RINA je napisal/a:
Če ga takoj soliš ostane lupina trda.Zato se ga soli ko je kuhan pa je super. Dober tek.ITA RINA
Ponavadi se stvari ki se solijo zmehčajo in prej razpustijo, zakaj je tu drugače?

Commis débarrasseur

Upam, da ne udarim v prazno, (imam raje kemike kot kemijo) a mislim, da sol pomaga pri izločanju vode iz surovin, zato se na primer zelenjava hitreje zmehča, meso pa iz istega razloga solimo na koncu, fižol je pred uporabo posušen...ne vem, nekaj v to smer mi vleče, pa naj kdo pomaga, prosim.

lp 

mzm

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti