Koliko tehta ena skodelica

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

2. jun 2009 17:55

martha stewart tud uporablja te skodelice... če se maslo ne segreje ampak le stepe.. koliko je skodelica? je kaka bližnjica ali pač najdem podatek o gostoti, volumen pa je 240 mL? bannanna_v_slo ;)

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

2. jun 2009 18:16

Oops ameriške mere so me, ko sem bila še čisto zelena, kar se kuhanja tiče, totalno motile. Potem sem ugotovila, da je vse točno določeno.

1 skodelica je približno 2,23 dl, jaz zaokrožim na 2,25 dl. Maslo je v zda pakrano po 454g (one pound ali 1LB) v štirih zavitkih, ki jim rečejo "stick", en stick je 113g, vsak stick je 8 žlic. Komplicirano? Še američani tega ne razzumejo preveč in se blazno branijo, da bi jim kdo te enote naredil metrične! Halo!, je po naše dosti bolj enostavno!

1 skodelica je 8 ounces (223ml)

2 skodelici sta 1 pint.

2 pint-a sta 1 quart

2 quarts sta pol galone (gallon)

4 quarts so 1 galona

1 gallon je 128 ounces = 16 skodelic.

1 žlica je 15 ml

1 žlička 5 ml

 

Še to o žlicah: imam 3 različno velike jedilne žlice in v nobeno ne spravim 15 ml, vse so manjše. Enako velja za majhne žličke.

Če najdeš ti predlagam, da si nabaviš meritvene žlice (pridejo po 4 skupaj pakirane: 1 žlica, 1 žlička, pol žličke in četrt žličke. Pa Pyrex dela označene posode, samo nekatere imajo narobe označeno, ker za 1 skodelico označijo 10 ounces, kar ti lahko totalno pokvari recept. Nič v tem sistemu ni desetiškega.

 

 

 

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 02. 2009 18:18

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

2. jun 2009 18:34

vanja, tole pa ne bo držalo, 1 cup = 8 oz. = 8x30ml (za zakonsko mero ali uradno 29,nevemkolikože) =240 ml je pa 1 cup masla, ki je lažji od vode zaokroženo tistih 225 g ;) tiste 10 oz. = 1 cup = je imperialna mera, ki se skoraj ne uporablja in ni primerna za konverzijo receptov. merske žlice in skodelice + pyrex posode so nepogrešlive v kuhinji. samo škoda, ker jih pyrex za evropo ne dela več z ameriškimi oznakami. imam še staro zalogo, sem jo dobil v maxiju pred leti... cellnet

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

2. jun 2009 18:52

hehe, sem šla gledat in izgleda da se mi je tistih 223 ml za vedno vtisnilo v spomin, je namreč iz ene moje prve am kuharske knjige, ne preveč slavne Ali so pa mogoče vzeli merilo od masla, 1 stick =113g = pol skodelice, 2 sicka =226g = 1 skodelica, potem se je pa tiskovni škrat vmes postavil. No, po letih je tudi mene čisto zmešalo! Ojoj!

Ena druga ima 237 ml na skodelico in tretja pravi, da pomnožiš 1 skodelico z 0,24, da dobiš enoto v litrih. Jao! Ni čudno, da so američani totalni loleki, kar se tega tiče. Očitno sem bom morala preprogramirat na 240 ml.

 

Se pa ne spomnim, kje sem kupila tale merilni lonček, imam ga že celo večnost.

Zdaj imajo celo neke nove lončke, kjer enoto vidiš kar od zgoraj. Priporočam, da si jo nabaviš. Upam, da link dela:

http://www.amazon.com/Oxo-Grips-2-Cup-Angled-Measur

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 02. 2009 18:56

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

2. jun 2009 19:40

@vanja tole pa zgleda uporabno! si bom vsekakor nabavil. OXO ima same dobre zadeve, samo se ga ne dobi pri nas in v bližnji okolici. s pyrexovimi je tako težko biti natančen, sploh tam okoli 1/4 cup in 1/3 cup... drugače pa sem pri merilnih skodelicah zelo tradicionalen in uporabljam take http://user-agent.org/stuff/images/measur drugače mera, velikokrat uporabljena v starih receptih, 1/8 in 1/16 litra, znese zanemarljivo več kot 1/2 cup in 1/4 cup in jih s pridom uporabljam tudi pri teh receptih ;) cellnet

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

2. jun 2009 19:52

cellnet je napisal/a:
drugače pa sem pri merilnih skodelicah zelo tradicionalen in uporabljam take http://user-agent.org/stuff/images/measur cellnet

 

Ja, jaz tudi uporabljam točno take! Tale od oxo je pa primerna za mešanje coctailov.  Sem ga prav zaradi tega kupila.

Vanja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

2. jun 2009 21:13

oo supr. hvala za odgovore. si morm kr mal zapisat. ja, tele butter sticks sem tudi opazla... sam za te rajši sploh nisem spraševala :S a čisto vso maslo torej imate v palčkah? to more bit dobr za kuhanje kr ni treba tehtat, no, sicer ga tudi sama prerežem "od oka" tole od oxo sem našla na ebay.de.. poštnina pa skoraj 8 € ojoj.. imamo nekaj podobnega doma, samo morem preverit ko pridem domov kako je s temi skodelcami.. bannanna_v_slo ;)

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

4. jun 2009 13:51

ok... raziskujem martho naprej ;) a se dobi kje pri nas corn syrup, oziroma, obstaja nadomestek? bannanna_v_slo ;)

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. jun 2009 14:09

bannanna je napisal/a:
ok... raziskujem martho naprej ;) a se dobi kje pri nas corn syrup, oziroma, obstaja nadomestek?bannanna_v_slo ;)

 

Jaz corn sirup zamenjam s sladkorjem, sicer imam pa komaj kaj receptov, ki hočejo corn sirup.

1 stick masla je pa kao četrtinka masla, kot ga pakirajo v Sloveniji. Nič posebnega, tudi moja mama ima nekaj starih receptov, kjer vzameš pol masla, pa za 5 din kvasa (ta je najboljša od vseh )

Vanja

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

4. jun 2009 15:01

Bannanna, odvisno kaj hoces naredit. Lahko ga nadomestis s sladkorjem (+ malo vec tekocine), medom, javorjevim sirupom itd... Kot vedno priporocam tole stran: http://www.foodsubs.com/Syrups.html Jaz imam vecje tezave kar pri slovenskih receptih, kadar so ti merjeni na zlico. Nikoli ne vem kako velika mora biti zlica, pa ali je zvrhana ali rezana ali nekaj vmes. Ne me vprasat kolikokrat sem ze naredila kremsnite na zlico Pri ameriskih so enote jasno definirane - zlica je rezana zlica in pika. Isto velja za skodelice. Na grobo lahko reces da je 1C cetrt litra. Aja, pa moke v skodelico ne natlacis. Sicer pa pretvarjam skoraj ze kar za na pamet: 1C moke(sladkorja v prahu, kakava,...) = 125 g, 1C sladkorja = 200 - 250 g in 1C masla = 250 g. Ostalo je pa bolj kot ne po obcutku. LP, R.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti