Špinača/blitva

HSIMONA  

član od: 22.10.2003

sporočila: 64

13. mar 2008 15:16

Če uporabljate svežo, potem je bolj lepe zelene barve tudi pripravljena. Če ste svežo zblanširali in takoj zmrznili, potem bi pripravljena bila lepe barve. Če pa zblanširano ne pospraviš takoj v skrinjo postane kuhana grde barve. Simona

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. mar 2008 15:44

Ali, če jo predolgo kuhaš, tudi v tem primeru spremeni barvo. Vedno jo prekuham (blanširam) nesoljeno.

rimljanka - zasebno mnenje

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

13. mar 2008 19:14

Piščanec, nitrati v špinači so zelo zelo dober razlog, da se je ne pogreva! Vprašaj koga, ki je kdaj bruhal po pogreti špinači.....zanesljivo je ne bo več pogreval. Z nitratom v pitni vodi je pa tako: v velikih vodovodih so koncenracije nadzorovane, tako da so pod dovoljeno mejo. V majhnih ali privatnih črpališčih pa tega nadzora in in ga je marsikje veliko več, kot bi ga smelo biti. Vendar bi še vedno moral popiti litre in litre vode, da bi ga dobil vase toliko, kot s pošteno skledo solate, ki je zrasla v "intenzivni pridelavi"! Da sploh ne omenjam klobas in mesnih izdelkov, kjer se na veliko uporablja nitritna sol. Lep pozdrav, Sonja

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

13. mar 2008 21:44

Skoraj Ljudski rek pravi za špinačo; danes specialiteta, jutri gnojilo... nitta

piščanec  

član od: 15.1.2006

sporočila: 284

14. mar 2008 7:42

Limnol, hvala za tvoje pojasnilo. Nisem vedela, da lahko zelenjava (verjetno predvsem iz trgovine - torej rastlinjakov) vsebuje tako velike koncentracije nitratov. Mogoče veš, o kakih številkah je govora? Čeprav nisem čisto prepričana, da bi prav zaradi nitratov v pogreti špinači bruhal... da ni to bolj zaradi kakih drugih, mogoče mlečnih, sestavin? So pa nitrati v prehrani problematični tudi zaradi kancerogenosti, ne? piščanec

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

4. maj 2008 10:34

Blitva, ki sem jo lansko leto posadila na vrtu je sedaj res obilno obrodila. Sedaj me pa zanima, če je kaj narobe, če jo vso očisti, blanširam, spasiram in tako hranim kakšen dan v hladilniku? Na pamet mi je padlo več jedi, kjer bi jo lahko uporabila, pa bi si rada prihranila malce dela. katjushka

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

4. maj 2008 10:56

Komod, lahko pa jo  tako pripravljeno shraniš v zamrzovalniku.

Anamarija

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

5. maj 2008 12:58

Blitva ne vsebuje nitritov, sem tako prebrala v knjigi Zelenjavni vrt Miša Pušenjak in naj bi bila zato boljša in bolj zdrava za pripravo kot špinača.Čeprov imata zelo podoben okus in način priprave pa blitva sploh ne sodi v isto skupino kot špinača, kot sem do sedaj zmotno mislila.sicer pa sem tam prebrala tudi zanimivo informacijo glede solate in sicer naj je nebi smeli rezati z nožem ker se v stiku s kovino nitrati spremenijo v nitrite.to je sicer ven iz te teme, ampak sem omenila ker je bilo ravno govora o nitritih. CARLY

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

5. maj 2008 16:26

CARLY je napisal/a:
Blitva ne vsebuje nitritov, sem tako prebrala v knjigi Zelenjavni vrt Miša Pušenjak in naj bi bila zato boljša in bolj zdrava za pripravo kot špinača.Čeprov imata zelo podoben okus in način priprave pa blitva sploh ne sodi v isto skupino kot špinača, kot sem do sedaj zmotno mislila.sicer pa sem tam prebrala tudi zanimivo informacijo glede solate in sicer naj je nebi smeli rezati z nožem ker se v stiku s kovino nitrati spremenijo v nitrite.to je sicer ven iz te teme, ampak sem omenila ker je bilo ravno govora o nitritih. CARLY
Dobra novica.....se mi je zdelo, da sem nekje to že slišala/prebrala, vendar nisem bila prepričana..... Kar se solate tiče, pa sem vedela in to prakticiram že kar nekaj let. Poleg tega pa je tudi dobro, da opereš cele solatne liste, ki jih nato raztrgaš. katjushka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

5. maj 2008 17:24

Piščanec, oprosti, malo zamujam.....sem nekako spregledala tvoje vprašanje. Torej številke: po pravilniku o onesnažilih v živilih sme biti v špinači do 3000 mg NO3 na kilogram, v solati pa do 4500 mg NO3 na kilogram. To so mejne dovoljene vrednosti, marsikatera solata jih ima seveda veliko manj, žal pa tudi marsikatera veliko veliko več. Za primerjavo - v pitni vodi, recimo, je dovoljenih 50 mg NO3 na liter. Lep pozdrav, Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti