Topinambur

kafa  

član od: 18.2.2008

sporočila: 3

tema odprta - 21. feb 2008 7:01 | ogledi: 5.335 | odgovori: 9

Pozdravljeni!

Ali kdo ve kje bi lahko dobila topinambur (mislim, da se tako prav napiše) ali sadike (gomolje), ker bi ga posadila na domačem vrtu. Ali morda kdo tudi ve kdaj se sadi? Menda ni zahteven za gojenje in se hitro razraste.

Lp

jampina  

član od: 5.12.2007

sporočila: 229

5. mar 2008 16:50

ojla,to zadevo imamo pri nas,res se hitro razrašča ,le da pri nas pravimo ameriški krompir ,baje je nekaj zdravilen ,če ga še nisi dobila bi ti ga lahko poslala ,vendar bo treba počakati še kakšen mesec da bi ti izkopala gomolje ,rastepa povsod v višino zraste tudi po dva metra ,je kakor sončnica le da ima manjše cvetove,lahko pa mi pošlješ na ZS tel. in se domeniva jampina

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

5. mar 2008 16:56

Kafa baje, da se ga potem, ko ga enkrat posadiš skoraj ne moreš več rešiti.

jade

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

5. mar 2008 17:34

Topinambur sploh ni vrsta krompirja, ampak je sorodnik od sončnice. Tako je bilo rečeno v oddaji Na vrtu, ki je na sporedu ob sobotah popoldne na RTV SLO. Na žalost pa se pri topinamburju zgodi to, da ko je enkrat na vrtu, potem takoj pride voluhar. Topinambur naj bi bil pravi magnet za voluharja. Drugače pa mislim, da se ga lahko uživa celo surovega, ker za razliko od krompirja nima ene snovi (ne vem, katere). Mambica Sporočilo je spremenil(a) mambica dne 05. mar 2008 17:38:01

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. mar 2008 19:26

No, prvič slišim (pa tudi izkušenj nimam takih), da privlači voluharje. Vsaj pri nsa jih ni. DSe ga pa res zlepa ne znebiš. ja, je res sorodnik sončnic, isti rod celo, samo druga vrsta. Užiten je res tudi surov. Je pa bilo pred časom veliko zablod, ker so ljudje pomešali dve stvari (površnost je splošna ljudska lastnost, žal pogosto hudo škodljiva. Topinambur vsebuje ogljikov hidrat INULIN, ljudje pa so površno razumeli, da je to inzulin. Lahko si mislite, kaj je sledilo.

rimljanka - zasebno mnenje

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

5. mar 2008 20:06

Mambica, predvidevam, da nima solanina, zato se ga lahko je surovega (če že primerjamo s krompirjem). O inulinu pa tole: http://www.mb-lekarne.si/index.php3?p=ZS_in Hihi, to pa nisem vedela, da so mislili, da je inzulin. A se je zato izoblikovalo mnenje, da je topinambur primeren za diabetike? Ker to sem na več mestih prebrala ... Atina

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

6. mar 2008 6:13

Da je topinambur magnet za voluharje, je dejala gospa, ki velikokrat svetuje na Tv, in ona je res prava strokovnjakinja. Mambica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. mar 2008 7:06

Verjamem, da je tako rekla, mambica, jaz imam izkušnje pač popolnoma drugačne. Bi pa z veseljem začasno vzela enega takega voluharja, ki bi bil specializiran za topinamburjeve gomolje.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

6. mar 2008 9:37

Mambica, če že imaš voluharja, potem pa ja zasadi topinambur - bo tam malical, ostalo pa pustil na miru. Rešila boš dva problema naenkrat - voluharja in razraščanje topinamburja.

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 06. mar 2008 09:37:41

neegen  

član od: 15.12.2004

sporočila: 14

25. mar 2008 11:00

imam gredico, ki je dvignjena nad skalnjak in ločena od ostalega vrta, tam se mi že nekaj let razrašča topinambur in nobenega voluharja ni blizu. ga imamo dosti in smo se ga pravzaprav naveličali jesti, letos ga nismo niti enkrat, če pa ga kdo rabi mu ga pošljem, brezplačno, plačate mi le poštnino. če pa ga na vrtu nočeš več, je primeren čas ko začne rasti, preprosto pač odstraniš vse, kar pride iz zemlje. tako se ga je znebila moja mama. lp neegen neegen

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti