Morske školjke-čiščenje

Andreia  

član od: 7.3.2005

sporočila: 255

tema odprta - 18. feb 2008 11:41 | ogledi: 29.174 | odgovori: 54

Poleti sem nabrala morske školjke, ki bi jih rada uporabila za dekoracijo in ostalo, pa me zanima kako naj jih očistim, da ne bodo več smrdele in da bodo še vedno ostale lepe ?

Andreia

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

18. feb 2008 12:11

Namoči jih v kis za kakšen dan. RadaJem

vida70  

član od: 13.9.2005

sporočila: 461

18. feb 2008 12:39

jaz jih vedno prekuham in posusim na soncu vida70

Andreia  

član od: 7.3.2005

sporočila: 255

18. feb 2008 13:27

V kis: čisti kis ? In potem nimajo več vonja ? Prekuhanje: v vodi, ki ji dodaš malo praška za pranje ali kako ? Koliko časa pa jih obkuhavaš ? In ali se v obeh primerih še vedno lepo svetijo ? Andreia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. feb 2008 13:59

Glede na to, da kis topi apnenec, školjčna lupina pa je v veliki meri iz njega, bi bila jaz s čistim kisom previdna.

Oprala bi jih v nekaj vodah, vmes pustila namočene po nekaj ur, recimo čez noč, potem pa posušila na zraku. Večina vonja bi se razdišala, malo pa ga po morju mora ostati, vsaj po moje.

rimljanka - zasebno mnenje

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

18. feb 2008 14:18

Jaz sem kot otrok vsako poletje privlekla domov goro školjk, ki so seveda ogabno smrdele :) Z mamo sva jih vedno oprali v kisu. Ravno zato, ker topi apnenec, je lepo raztopil zgornjo plast in odstranil tiste izrastke in algaste fleke. verjetno je odvisno od tega, katere vrste školjke imaš. Jaz sem imela tiste, ki so videti kot iz lesa, pa tista ušesa, ki so na notranji strani kot biserčki, pa malo večje bele pokrovače, pa razne polžke. Po namakanju v kisu sem jih pa še poščetkala z zobno krtačko. Nikoli se mi niso kar raztopile :) mogoče sem pa vseeno pretiravala, ni jih treba namakati cel dan, dovolj bo verjetno že par ur. Po mojem je najbolje, da najprej poskusno namočiš eno, pa boš videla, kaj se bo zgodilo. RadaJem Sporočilo je spremenil(a) RadaJem dne 18. feb 2008 14:19:49

Andreia  

član od: 7.3.2005

sporočila: 255

18. feb 2008 14:24

RadaJem, hvala za odgovor. Ja, smrad je problem, tisti izrastki me niti ne motijo. Drgač pa so školjke raznovrstne, verjetno podobne tistim tvojim. Se pravi, potem, v čisti kis si jih namakala ? Kako pa je bilo potem z leskom ? So se še vedno svetile (tiste rjave, na primer) ? Sama sem jih že hotela prekuhati, pa se nekako nisem upala, ker ne vem kakšne potem postanejo, ali izgubijo lesk, VIDA ? Hm, hm, ne vem, če se samo s pranjem v čisti vodi izgubi vonj...in ko bi to vsaj bil vonj po morju, seveda bi to bilo v redu, ampak to je nek drug vonj, tak, po gnilem, po razpadanju, tega bi se rada znebila. Andreia Sporočilo je spremenil(a) Andreia dne 18. feb 2008 14:28:16

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

18. feb 2008 14:35

Vem, ja, po mrtvih ribah. Enostavno poliješ z vinskim kisom, tistim za solato. Meni so se še naprej svetile, pa tudi smrad je izginil. Iz njih sem potem delala verižice, pa na eno škatlico za nakit sem jih nalepila. No, vseeno raje prej poskusi samo na eni, da ne bom česa kriva :) RadaJem

Andreia  

član od: 7.3.2005

sporočila: 255

18. feb 2008 15:01

Ne boš nič kriva ....ja, bom najprej probala na eni. Je pa super, da izgine tisti vonj in da se še vedno svetijo. Andreia

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

1. avg 2012 8:09

Nabiranje skoljk

Vceraj sem opazila da sta blizu naju na plaži bila še dva šnorkljarja in to po več ur v vodi. Za tem sem v vodi videla kot bi odpirala ene grde školjke ki izgledajo kot ostrige. Pa je tudi mene zamikalo. A kdo ve kaj so to za ene školjke in vkolikor niso zaščitene na hrvaškem da mi malo pove kako jih nabrati?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. avg 2012 9:37

Kolikor vem so na Hrvaškem zaščiteni prstaci, za nabiranje je potrebna koncesija.  Vendar te školjke na pogled niso grde, saj je lupina gladka, rjave barve, školjka je podolgovata (tuidi morski datelj ji pravijo, saj po obliki spominj na datelj).

Nabiranje prstacev je mukotrpno, treba je razbijat skale pod vodo in jih previdno jemati ven. Takao da sta ta dva verejtno nabirala kaj drugega. Po opisu sodeč bito lahko bile ene take polžaste školjke, ki imajo grobo in hrapavo lupino, le da so nekoliko drugačne oblike od ostrig.

 

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti