Alimenti za polnoletnega otroka

pandapanda  

član od: 24.11.2007

sporočila: 102

tema odprta - 17. feb 2008 19:00 | ogledi: 2.978 | odgovori: 7

pandapanda

Sem v situaciji, ko se moram z bivšim dogovoriti o plačevanju alimentov za polnoletno hči. Niti sanja se mi ne kolikšen znesek lahko zahtevam. Ne vem kam naj se obrnem po informaijo. Mislim, da se določi glede višine osebnega dohodka. (ima zelo nizek os.dohodek ) Ali ima kdo izkušnje s tem?

Hvala za odgovor in lep dan

Temo je spremenil(a) pandapanda dne 17. feb 2008 19:06:40

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. feb 2008 19:12

Vprašaj na Centru za socialno delo. Hči se verjetno še šola, a ne?

Loni Makaroni

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

17. feb 2008 19:14

Na sodiščih imaš tudi pisarno za brezplačno pravno pomoč, tam ti dajo tudi vse potrebne informacije, ali pa na centru za socialno delo. Pri določanu preživnine se upošteva dohodek tistega, ki jo mora plačevati. Seveda je najlažje, če se za vsoto dogovorita, tako gre ves postopek hitreje. Mamamia mamamia

brkn83  

član od: 25.9.2005

sporočila: 233

17. feb 2008 19:14

nekje več kot 1/3 dohodka tako ali tako ne more presegati. (ne vem pa točno kak je to opredeljeno, ampak tako sem nekje zasledila). Potem pa se računa višina tudi od tega, ali še hči hodi v šolo (uporablja pri prevozu javni promet), kakšni so dejanski stroški šolanja, bivanja, športnih dejavnosti, morebitnih zdravstvenih stroškov,..........na znesek dejansko vplivajo stroški ki jih imaš za hči. Potem pa se ti stroški porazdelijo na oba starša, v takšnem razmerju kot pač lahko prispevata. Tako da če ima nizek dohodek, potem kaj veliko ne moreš pričakovati. No toliko informacij zaenkrat, če te pa še kaj zanima pa vprašaj. brkn83

krokodilček  

član od: 6.10.2007

sporočila: 144

17. feb 2008 20:40

Nisem sigurna, vendar, če je hči polnoletna bi moral oče plačevati njej in ne Vam, čeprav jo Vi šolate!? Ponavadi vas sodnik vpraša, če ne določijo oni, saj kolikor se jas spomnim. Kot drugi, bi Vam svetovala, da se obrnete na center za socialno delo, še prej, pa je morda modro, da se z bivšim možem vsedeta in pogovorita, seveda, če sta v solidnih odnosih, otrok naj bo pred vajinimi morebitnimi spori. krokodilček

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

17. feb 2008 21:53

Ko sta se moja starša ločila, sem se z očetom sama dogovorila o višini preživnine in sva šla podpisat sporazum na CSD. Če sta on in hči v kolikor toliko dobrih odnosih, je bolje in ceneje, če se ta reč opravi sporazumno, ker sodišče stane. Podpisati pa je potrebno zaradi tega, ker se preživnina šteje v olajšave pri dohodnini. Opozarjam te tudi, da takoj javite na CSD, če bo preživnino prenehal plačevati. Vse je potrebno imeti dokumentirano. Če pa z njim ne govoriš niti ti, niti hči, se obrni na center za socialno delo, tam ti bodo na podlagi njegovega dohodka izračunali, koliko mora plačevati. Upam, da boš naletela na fajn socialno delavko, ene so obupne. Mene je moja nagovarjala, naj tožim mamo in jo oberem za denar... Po tistem nisem nikoli več šla tja. Vso srečo tebi in hčeri. RadaJem

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

18. feb 2008 9:35

Trenutno je znesek na sodišču tam okoli 150, 160 EUR - to ti sodišče določi,če je vse v "mejah normale"., ne glede na to ali je osnovna šola, ali kaj več. Seveda je pa vse stvar dogovora. In socialna te nič ne obvešča o tem, ali je otrok končal šolo ali ne (v primeru da ni stikov med starši in otroki) in potem samo dobiš od sodišča odločbo in zgleda kot da si velik kriminalec ker ne plačuješ.... LP smrkolina

pandapanda  

član od: 24.11.2007

sporočila: 102

18. feb 2008 18:14

Res hvala vsem za izčrpne odgovore. Poskušala sem se pogovoriti z bivšim vendar žal neuspešno. Hči se šola in tudi sama nekaj zasluži, tako da sem pripravljena vsaj na najnižjo vsoto. ( vsaj 50 eurov). Sicer pa bom šla na socialno in na brezplačni pravni nasvet. Znano mi je, da mora hči terjat očeta za alimente vendar ji je to težko storiti. Nekako ne morem pritiskati nanjo ker ima očeta rada in prav je tako. Zato bi želela zvedeti koliko lahko zahteva in bi se sama zmenila z njim. LP pandapanda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti