Mnenja o receptih

tema je zaklenjena

Mijan  

član od: 30.12.2006

sporočila: 554

tema odprta - 16. feb 2008 12:56 | ogledi: 2.348 | odgovori: 53

Včasih ne vem več, čemu je rubrika Mnenja o receptu sploh namenjena? Namesto, da bi bilo govora o receptu, se pogovarjate o slovničnih napakah v tekstu in še o vseh drugih problemih zdraven, le o samem receptu ne! Pozabljate, da ste na nekem ljubiteljskem kulinaričnem forumu, ki ga je ustvaril en fejt fant, ki ga imamo vsi, ki se nahajamo tukaj zelo radi in ne listamo kuharske knjige, ki je bila pred izidom verjetno večkrat slovnično pregledana, preden je šla v tisk!

Te neprestane opombe in nerganje nekaterih, glede pravilno napisanih besed, domačih izrazov in podobnih cvetk sem že sita! Da ne govorim, kako me zmoti, če eno banalno vprašanje o neki sestavini v receptu...postane skoraj predmet psiho analize, kaj je normalno, oziroma kaj ni.... Groza!

Jaz razumem smisel rubrike, da ljudje povprašajo, če je kakšna nejasnost v postopku recepta, oziroma ga pohvalijo in pograjajo, če so recept probali. In to je tudi vse. Se mar motim?

Zadnja taka cvetka je pri receptu o Panaccoti. O.K. se strinjam, da se prav napiše Panna cotta (kuhana smetana), pa koga to briga! Vsi so takoj razumeli o kateri sladici je govora! Ne potrebno je bilo veliko, veliko nepotrebnih besed. Se strinjate z mano?

Mijan

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

16. feb 2008 13:38

Se strinjam Vesna Leben

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

16. feb 2008 13:47

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8890

Kot vidiš je bilo že kar nekaj govora o tem, strinjam se s tabo, da se pod recepti napiše zgolj mnenje, vendar, če te nekdo opozori da je napaka v receptu je prav da jo popraviš in najmanj kar lahko storimo je, da se trudimo, da vsaj ime recepta pravilno napišemo, to je naša dolžnost.

 

P.s In potem se še spotaknemo na imena teme na forumih?

 

lp

Anamarija

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 16. feb 2008 13:48:24

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 16. feb 2008 13:50:01

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

16. feb 2008 14:09

Mene slovnične napake ne motijo.  Nekateri ne razumejo, da je to ljubiteljski forum, če želijo slovnično pravilne besede naj listajo Slovar slovenskega knjižnega jezika. Mimogrede ta knjiga je odlična za obtežitev sladic, kjer je to potrebno.

jade

Sporočilo je spremenil(a) jade dne 16. feb 2008 14:12:48

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

16. feb 2008 14:13

Aja, če jih tako moti lahko mirno plačajo lektorja, po moje ne bo imelo uredništvo nič proti.

jade

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

16. feb 2008 14:13

mene slovnične napake tudi ne motije,včasih mi je kakšno narečno ime še prav všeč.Če pa za kakšen izraz ne veš pa vprašaš.Zagotovo dobiš odgovor. anaeva sem šla prav preverit tale mnenja,,,,,,,, in sem se spomnila da sem mufine iskala in našla tudi mafine,... Pojma nima katero je pravo,važno da vem zakaj se gre,in da je dobro.Ker je oboje na črko M pogledam vse sladice pod M pa je urejeno. Sporočilo je spremenil(a) anaeva dne 16. feb 2008 14:49:44

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

16. feb 2008 15:00

Očitno bi moral spustiti skozi vsaj 10 nepopravljenih receptov. Da bi videli, kaj dobivamo v originalu (pa NE OD VSEH, da ne bo takoj vsak užaljen!). Ampak VSE Z VELIKO, za piko ali vejico ni presledka, pisanja taka, da sploh ne zastopiš...

To kar vi dobite ven pri receptih je zelo berljivo glede na to kaj pri nekaterih receptih pride notri. Da ne rečem, če se kaj preveč spremeni in posloveni pa spet hop po nas, kako popravljamo recepte.

Ta portal je res ljubiteljski, zato se skušamo čim manj vtikati v slike in recepte. Glede na splošno pismenost v populaciji je nujno da gre čez določene popravke, tudi slike malo obdelamo, ne moremo pa delati svojih kompozicij iz vaših slik, ker vam to tudi ne bo všeč.

Piše pa pri receptih kot se spomnim da gre za slovnični pregled, ne lekturo. Če koga kaj lektorsko zmoti, mi lahko vedno pošlje ZS in bom vse upravičene zahtevke takoj popravil.

Kot sem najprej napisal, saj 70% piscev pošlje dobro, kaj se morda zatipkajo (tudi mi se), 20% od teh je odličnih. 30% je pa takih, da boli glava. Pa se trudimo čim manj brisati, ker vsi niso enako vešči in če sledimo temu, da gre za uporabniški servis teh strani ne za strokovno kuharsko lektorski forum, je morda prav da tudi 13 letniku, ki ga muči besedilo popravimo po najboljših močeh in objavimo, kot da mu vzamemo veselje.

Na to, kaj komu vse ni všeč, pa ne dam več drugega kot to, da gre vse skozi mojo glavo, potem pa naredim po svoji presoji. S tem da vaše kritike vplivajo na mojo presojo, ampak ne vsaka posebej. Ker potem bi lahko ves čas nekaj popravljal v eno ali drugo smer.

Bi bilo pa fino enkrat narediti en psihološki preskus, da rečem, da zdaj imamo lektorja, ker imam potiho nek občutek, da bo kritik bistveno manj...

Ker pa je nekaterim tisti slovniči pregled sporen, tega sedaj ni več. Vsaj zapisano ne. Kot si lahko ogledate v beležki, zdaj recepti čakajo na dovoljenje na objavo. Torej po domače na vrstni red za objavo, še prej pa preverimo da je vse skupaj vsaj približno napisnov slovenščini. Bo zdaj v redu?

Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

16. feb 2008 15:19

Jaz bi pa samo to dodala: slovnična napaka in narečni izraz NI eno in isto!!! Atina

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

16. feb 2008 15:57

No, meni se pa ne zdi nič narobe, če nekdo napiše FUNDI pa ga kateri od bralcev popravi da gre najbrž za FONDUE ali vsaj za FONDI. Konec koncev je pravilno zapisane besede lažje najti, sploh če kaj iščemo na forumu in če nimamo pluska. Če bi šla npr. iskat omake za fondue gotovo ne bi vtipkala "fundi" in zelo verjetno bi zgrešila kakšen obstoječi forum na to temo ... Po drugi strani si bom temo o banjah zapomnila ravno zaradi opazke, da je v naslovu pisalo "bana" Se mi tudi zdi odveč užaljenost če kdo koga v to smer popravi... Irena

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

16. feb 2008 15:58

Se strinjam z Atino.

Vedno bom zadovoljna, če me kdo popravi. Če bom mislila, da imam prav, se bom  ustrezno branila, užaljena pa ne bom.

Nasja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

16. feb 2008 16:03

Ne vem, zakaj bi bil nekdo užaljen, če ga kdo popravi. Kot da je kdo med nami nezmotljiv in vseveden.

Če bi upoštevali vsaj 2 pregovora, bi bilo res lepo.

1. Na napakah se učimo.  (žal običajno na lastnih)

2. Vse življenje se učimo. ( tako ali tako nam vseskozi dopovedujejo, da smo v takih časih, kajne?)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti