Grafiti s sovržano vsebino širijo nestrpnost

anze09  

član od: 27.12.2007

sporočila: 8

tema odprta - 16. feb 2008 12:22 | ogledi: 3.120 | odgovori: 44

V aprilu imam kot član debatnega kluba debatni turnir na temo:grafiti s sovražno vsebino širijo nestrpnost.Zato bi rad slišal vaša mnenja o tej temi.

Zahvaljujem se vam za mnenja

Temo je spremenil(a) anze09 dne 16. feb 2008 12:23:21

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

16. feb 2008 12:52

Madona, tole se je pa že res razpaslo. Zanima me, zakaj rabiš naša mnenja in kako ti vaši debatni krožki izgledajo? Rabiš naša mnenja zato, da boš imel argumente ZA in argumente PROTI? Ali se tam reče, da si na forumu tem in tem slišal mnenja ljudi taka in taka? Ali rabiš naša menja zato, ker se ti ne samem razmišljati o tej temi? Sem zatežila, samo tile 2 temi so me res malo zbodli, pa že zadnjič je bila ena za debatni krožek odprta. Se opravičujem za teženje in za off topic. Jelenckova

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

16. feb 2008 13:00

Jelenckova, se strinjam s teboj. A mladi danes nimate nobenega svoja mnenja več?! Ko sem hodila k debatnem krožku je bilo tako: o določeni temi si moral imati svoje-lasno mnenje in ga potem zagovarjati: argumenti za in proti. Včasih je bilo potrebno prebrati tudi kakšen članek ali dva na to temo, ali knjigo (interneta takrat še ni bilo). Tole sklicevanje na mnenje ljudi s foruma se mi zdi, potem kot navadno opravljanje: on je rekel...., ona je napisala.... Oziroma če še tega ne napišeš oz. poveš kdo je to rekel, kdaj in kje je pa navadno kopiranje - lahko rečemo kratenje avtorskih pravic. Se opravičujem, ampak me je res "razkurilo". Lep dan še naprej! Moycaa Sporočilo je spremenil(a) Moycaa dne 16. feb 2008 13:08:07 Sporočilo je spremenil(a) Moycaa dne 16. feb 2008 13:08:29

unicorn  

član od: 8.10.2005

sporočila: 212

16. feb 2008 13:17

SOODGOVORNOST ZA DRUŽBO Soodgovorni smo za družbo, v kateri živimo. Zato kritično razmišljamo o dogodkih iz družbenega življenja in poročanju medijev. DIALOG Ohranjamo odprto držo pogovora do vsakogar in do vsake teme. Kultura dialoga pomeni tudi to, da lahko vsak pove svoje mnenje. RAZLIČNOST Zavedamo se, da živimo v pluralni družbi in sprejemamo nase različnost. ZDRUŽEVANJE Prizadevamo si združevati in ne razdvajati. Tudi z nekom, ki misli drugače od mene, lahko skupaj narediva kaj dobrega. PEDAGOŠKI PRINCIP Zavedamo se, da skupaj rastemo, ko študiramo in diskutiramo. Nihče nima v zakupu vse resnice. Ohranjamo naboj radovednosti in si prizadevamo za široko obzorje. CELOSTNOST Pomembna vprašanja so ponavadi večplastna. Z interdisciplinarnim pristopom jih obravnavamo celostno. Tole so bile maksime debatnega krožka, v katerem sem sodelovala že mnogo let nazaj. Tudi mi smo tedaj, kot najstniki, izvajali ankete, se pogovarjali z ljudmi, da smo se pripravili na temo in vsaj laično poskušali ugotoviti mnenje pupolucije o določenem vprašanju. Ker je bil tedaj internet še v povojih. Smisel debate ni vedno zagovarjanje lastnega mnenja, ampak prepričljivo podajanje argumentov na temo, ki ti je določena, pa če se sklada s tvojim osebnim prepričanjem, ali pa ne. In dobro pripravljen govorec zbira mnenja, opravi raziskave in ugotovi, na katerih področjih morajo biti argumenti najbolj tehtni. Vstopanje v debato po principu - šteje le to, kar si mislim jaz - je neumestno za sodelovanje na katerikoli malce resnejši debati. Debate so namenjene širjenju strpnosti do različnih mnenj in poslušanju argumentov drugih. Anže, celo odziv, ki si ga dobil do sedaj, je dobra podlaga za pripravo debate. Saj veš, kaj mialim. Lep pozdrav in mnogo uspeha na debati! unicorn

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

16. feb 2008 15:06

Anže poskusi si poiskati sam. Tudi jaz hodim k debat in sem imela na zadnjem debatnem turnirju stavek: V EU bi se mogle jedrske elektrarne ukiniti ( ali nekaj takega) čeprav nisem imela pojma in me tema niti slučajno ni zanimala sem si poiskala na internetu, poskusi mogoče ti uspe. Za naslednji debatni turnir imamo stavek: EU bi morala dovoliti prodajo in uživanje mesa kloniranih živali in ne grem za to spraševati za mnenja na forumih temveč se bom o tem pozanimala na internetu saj tukaj tako ali tako vse najdeš tako da kar tipkovnico pod prste in išči ;).

...Denise...  

član od: 16.2.2008

sporočila: 35

16. feb 2008 17:24

Lep pozdrav vsem skupaj še z moje strani.....;) sem Denise, in tudi jaz debatiram, in sicer sem v isti skupini kot Anže. Kot je tudi Anže sam napisal, imamo aprila dežavni turnir. Zatotorej sprašuje za vaše mnenje o tej temi. Že vnaprej se vam zahvaljujem za vaša mnenja. Me pa zelo razjezi, ko kdo napiše da ne znamo razmišljati s svojo glavo, nismo dovolj razgledani oz. si nismo izbrali pravega hobija. Imeli smo že 100 debat, in še 100 jih bomo....Večino teh smo pripravili sami, in smo se tudi kar dobro odrezali. Lani ko smo šli na turnir(prvič), smo šli povsem brez priprave na tekmovanje in zmagali samo 1 zmago od 3. Za prvič je kar u redo, vendar smo odkrili da brez neta pač ne gre... In s tem, ko Anže prosi za vaše prispevke, ne išče "vaših" argumentov, saj večino teh potem sestavi sam. Vaše mnenje pa je samo dodaten vir, oz. podpora(citat) kot se temu reče na debati. Če pa niste pripravljeni pomagati, vas prosim samo brez žaljivosti. Sicer pa mislim da smo se na prejšnjem tekmovnju kar dobro odrezali, in se še 1x zahvaljujem za vašo pomoč. Ampak na sami debati smo ugotovili, da je tudi marsikdo drug imel iste podpore kot mi, in celo iste stavke, saj so jih vsi "pobirali" s kulinarične. Izgleda torej da je net res potreben vir za dobro debato, saj vseh informacij ne moreš dobiti kar iz svoje glave. Seveda ne bomo vsega dobesedno "kopirali" iz vaših komentarjev, saj se to ne obnese preveč dobro-sem že prej omenila.Brez zamere, ampam me je res razjezilo... Lep pozrav vsem, sedaj grem pa še sama iskat argumente.;) ...Denise...

*Teja*  

član od: 16.2.2008

sporočila: 4

16. feb 2008 20:37

no... moje mnenje pa je da vsekakor ze samo pisanje grafitov izraza nestrpnost.... moje mnenje :D *Teja* Sporočilo je spremenil(a) *Teja* dne 16. feb 2008 20:37:34

brza  

član od: 18.11.2006

sporočila: 54

16. feb 2008 20:49

Meni se pa zdijo eni grafiti prava umetnost. So estetski, lepi, barvni,.. in konec koncev popestrijo kak pust zid. Mora pa grafitar vedeti kam lahko spreja in da vsak zid tudi ni primeren za njegovo delo. Sem imela v srednji šoli sošolca, ki je med poukom nenehno risal in si delal skice grafitov. Enega, spominskega, z mojim imenom sem dobila tudi jaz in še sedaj ga hranim nalepljenega na omari v moji sobi pri starših. Lep spomin brza

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

17. feb 2008 0:30

Mislim, da grafiti z nestrpno vsebino niso umetnost-mislim tudi, da izzivajo in spodbujajo nestrpnost. Zakaj? Zato, ker po mojem ljudje, ki jih pišejo, svojih predsodkov ne morejo/nočejo izraziti na noben drug način, kot da "napacajo" nekaj na zid, saj jih je strah kakršnegakoli odkritega izpostavljanja,strah soočiti se s svojim predsodki. In čakajo, da bo iskrica presočila, da bo do nekega nasilnega dejanja prišlo. Ne verjamem, da bodo pri njem sami sodelovali, bodo pa o njem morda spet kaj napisali...in s tem sprožili nova nasilna dejanja. Ljudje odprtih glav po mojem takšnih grafitov ne pišejo, umetniški grafiti so pa sploh čisto nekaj drugega-zelo lepega in pozitivnega, morda celo edini način, kako mladim (in starim) približati umetnost, ki je v današnjem času vedno bolj odrinjena na stranski tir. LP Sashika

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

17. feb 2008 9:19

Včeraj, ko sem videl tole temo, so bila le dva mnenja in sem hotel še jaz pripisati svojega: da se s prva dva mnenja strinjam. Danes berem ponovno in ste me prepričali ( spremenil sem mnenje ).

Sashika,

grafit, sam po sebi je nestrpno dejanje, brez ozira na estetski vtis ali  vsebino. Družba je pač tako narejena, da ena anonimna država določa pravila obnašanja. Ko si mlad, bi rad marsikaj spremenil ( seveda na boljše ), vendar nimaš nobenih vzvodov, da to narediš, če še kar prekipevaš od jeze, vzameš sprej in poveš kaj jim gre. Čez kakšen let, te družba zajame v svoje kolesje, delati moraš za egzistenco, vidiš, da tisto tvoje sprejsnje ne spreminja ničesar in se sprijazniš s tem, da so edini vzvod za spreminjanje družbe volitve ( seveda če verjameš ) in se s tem sprijazniš, vsaka štiri leta greš volit in si misliš: svoje sem opravil ( nekateri tega ne verjamejo in ne gredo na volitve ).

Torej, kot sem že povedal, grafit sam je nestrpno dejanje, če je še zraven vsebina nestrpna je to nestrpnost na kvadrat. Grafit sam po sebi ne spremeni ničesar, torej je učinek= 0, učinek grafita s nestrpno vsebino = 02 = 0

PS: situacija se lahko spremeni v nekakšnih kriznih situacijah, ko je, literarno rečeno, dovolj ena kaplja in  zadeva gre čez rob ( zadeve uidejo nadzoru ), v takem primeru bi lahko tudi grafit ( z, recimo nestrpno vsebino ) odigral vlogo " kaplje preveč ".

ežoj

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

17. feb 2008 9:57

Mislim, da grafit sam po sebi ni nestrpno, pač pa nekulturno dejanje, večina ljubljanskih je že takih, da v njih ne moreš najti drugega namena, kot nekaj uničiti. Vsebina pač ustreza intelektualnemu nivoju ustvarjalcev. Anže, pojdi za mnenje povprašat nekoga, ki mu je kak ustvarjalen nosilec subkulture posvinjal novo fasado - če si upaš. Lep pozdrav, Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti