Zakaj je beli kruh tako zelo bel?

tejka77  

član od: 27.2.2007

sporočila: 544

14. feb 2008 18:12

Bila sem na ogledu pekarne ( katere- nočem delat reklame ), pa je vse računalniško vodeno,VSAK kruh se stehta, ves čas se spremlja kakovost......Bila sem pozitivno presenečena, je pa res ,da je to čisto nova pekarna. Lp tejka77

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

14. feb 2008 18:25

Pri nas se tudi peče domač kruh...sicer iz ržene in kuršne moke pa pride precej temen...kadar pa se za filo peče bel je bel-moka je iz mlina... Je pa tudi meni znanka razlagala,da so par let nazaj (ko je sama delala v pekarni) barvali,zdaj naj bi bilo tega manj. Je pa žalostno,da ob tako visoki ceni kruha k nam stric s polno NAKLADALKO vozi ZASTONJ kruh (star 5 dni) in dobesedno so vmes popolnoma mehke,zapakirane štruce...(še dobro,da pes ne mara pasjih priboljškov in ima raje posušen kruh,konja tudi kruha za nagrado malcatamkrave in pujski se pa sploh ne upirajo) Roncolino

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. feb 2008 18:45

Skratka, presiti smo (tale naša evropska družba, čeprav ne čisto vsi) skoraj vsega......................Posledice pa so take.

Pošteno premislite, kolikim med vami/nami se zdi povsem normalno, da pol ure pred zaprtjem trgovine nimajo na policah skoraj nobenega kruha več?

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

14. feb 2008 19:29

Rimljanka: tako je bilo prejšnji državi. Se še spomnim. Pa smo si npr. v petek nakupili kruh za cel vikend. Enako je bilo za praznike ipd. Pa smo lepo živeli... Danes bi se marsikdo jezil, saj smo navajeni, da je na vsakem koraku vsega dovolj in še več. Pred časom bi se tudi jaz. Pred leti sem živela v mestu, poleg trgovine. Ko mi je česa zmanjkalo-hop in sem že imela. Trgovine so bile svoj čas odprte celo do 10h. Torej sem lahko šla po kruh tudi skoraj sredi noči. Potem pa smo se preselili na deželo. Ne daleč-samo kak kilometer in pol imamo do prve trgovine. Od takrat je vse drugače. Vse imam na zalogo, kruh pa pečem sama. Organizacija je malo drugačna, kot takrat in vsi smo bolj zadovoljni. Prej smo imeli vsak dan svež kruh iz trgovine, zato nam ga je veliko ostajalo. Zdaj ga velikokrat pojemo do zadnje drobtine, če pa že ostane, ga zmeljem v drobtine. Se pa sprašujem že dolgo, kako se izzide trgovinam pri prodaji kruha. Sem iz manjšega kraja in na vsakem koraku imamo večjo trgovino. Konec lanskega leta pa smo dobili, poleg že obstoječih pekarn, še dve novi!! Nič več mi ni jasno... Tudi meni kupljen kruh čisto nič več ne "diši". Ves čas sem verjela, da je kruh iz pekarn le iz moke in vode. Bi verjela, da smo ljudje sami povzročili dodatke. Se spomnim mame, ko sem bila še majhna. Vsakič je rekla: dajte mi kilo SVEŽEGA! in LEPO! zapečenega kruha. In peki so nam ustregli... Še preveč. Pozdravček vsem! Sonja roncolino: katero rženo moko uporabljaš? Moj ržen kruh je precej svetel. Uporabljam pa moko s pikicami, tip 1250. Sonja

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. feb 2008 19:52

Meni se zdi (oz. bi se mi zdelo, če bi se to res dogajalo) čisto normalno. To bi pomenilo, da ga niso naročili par 10 kg preveč, ki ga bodo itak zavrgli-oz. kot je povedala Roncolino vrnili pekom, ti pa ga potem na srečo vsaj kmetom dajo. Ampak ves ta presežek neprodanega in zavrženega kruha nekdo plača, a ni res?! In to smo mi potrošniki, ki ponorimo, če slučajno zmanjka kruha v trgovini! (Sicer, glede na pekovske izkušnje pisočih v tem forumu, mi nismo te sitnobe.) Še bolj normalno bi se mi zdelo, da bi bil kruh dve uri pred zaprtjem trgovine 50% cenejši, kot je to ponekod v tujini. Zakaj? Zato, ker tudi v naši vaški trgovini vidim stranke, ki se ob šestih zvečer zmrdnejo, češ, a popoldan pa ne dobite nič svežega, je pa predrag, da bi starega kupovala.... in rečejo hvala lepa in kupijo toast......neprodan kruh pa...pa smo spet tam. Mislim, da bi moralo tovrstni razvajenosti kmalu odklenkati, sicer ne vem, kam bomo prišli. Jaz sem prav vesela, da so me vzgojili v slogu "če kruhek pade ti na tla, poberi in poljubi ga" in sem to tudi na otroka prenesla. Odkar pa -po zaslugi Kulinarike- pečem "internetni kruh", kot mu rečeta (brez gnetenja) je pa sploh vsak drugi, tretji dan praznik pri hiši, prej sta me že malo kritizirala,ker sta se vseh "navadno" pečenih kruhov "kao" naveličala. In - na vasi živimo, tako da vse (sicer maloštevilne) ostanke kruha damo kokošim itd. Tudi mi imamo v sosednji vasi manjšo pekarno, ki peče puhast bel primorski kruh, pa kmetje tudi od tam vozijo velike vreče 2 dni starega kruha za borih nekaj centov.... Pa še nekaj: ko sem v šoli mojih otrok predlagala, da bi lahko jedli več črnega kruha in da tudi od 2 dni starega ne bi nihče umrl, me je večine drugih staršev skoraj pohodila.... Ja, kot je zapisal tisti pek....tako smo hoteli in tako imamo. Pa lep pozdrav! mamaF

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. feb 2008 21:44

Pa še nekaj - brez zamere, ker toliko nakladam, ampak tale tema me je res povlekla. Predlanskim smo cel mesec popotovali po Peloponezu in seveda kupovali tudi kruh (prav nikjer ni bil slab!). Ob nedeljah so bile pekarnice sicer odprte vendar so nam povsod povedali, da imajo kruh od sobote, ker peki v nedeljo pač počivajo. In smo kupili sobotnega. In preživeli. Res je, da smo se potikali bolj po "neturističnih" krajih, morda je drugje isto kot pri nas - vedno vse odprto, vedno vse sveže. Pa še nekaj se mi je zdelo zanimivo: skoraj po vseh prodajalnah kruha sem videla tudi navaden kruh narezan na rezine in posušen ali pa še enkrat popečen (prepečenec). Tega je bilo res veliko in zagotovo je bil to star kruh, ki ga niso prodali in so ga tako "predelali". In domačini so ga kupovali. Ni pa mi padlo na pamet, da bi vprašala, ali ga uporabljajo za kakšne posebne jedi, ali kar tako, kot pač prepečenec. Morda ve kdo od vas! lahko pa bi tudi pri nas kakšna pekarna začela delati tak prepečenec, kaj se vam zdi? mamaF

neznan uporabnik

15. feb 2008 5:02

Po strogih predpisih, ki veljajo pri nas, pa mislim da tudi še kje drugje, pekarne ne smejo uporabiti kruha, ki se je vrnil s prodajnih polic, niti za krušne drobtine, ampak bi to moral biti za te namene posebej pečen kruh. Katastrofa, ampak tako pač je. Verjamem, da se peki tega 100 % ne držijo, ker bi drugače zavrgli še več kruha, kot ga že. tedi

Salviaa  

član od: 1.12.2008

sporočila: 13

3. dec 2008 10:25

Sama pečem kruh doma že pet let.Zmešam ga s prostostoječim mikserjem 550W močnim in sem ful zadovoljna. Z njim zamesim tudi testo za biškote, njoke , potico, krofe, domače rezance, vse biskvite, kreme, krhko testo, testo za palačinke... Služi mi že pet let in sem z njim že veliko prišparala. Ker tako dobro zamesi kruh, ga nič ne premesim, samo dam v hladno pečico, počakam, da vsnide in obrnem na 200 oC. Moko kupim v bližnjem mlinu po 0,5 EUR. Pri vsaki kg kruha prišparam 1 EUR, to je 20 EUR na mesec, oziroma en vikend paket v Čateških Toplicah za dva na leto!!! Salviaa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti