Alpsko mleko

lili_stef  

član od: 18.1.2007

sporočila: 183

30. apr 2008 20:39

Mi pijemo tuševo ali pa hoferjevo mleko. Definitivno pa ga ni čez domače, vendar le redko pridem do njega, čeprav sem na vasi doma. V otroštvu, ko smo imeli domače mleko se spomnem, tiste debele smetane, ko sem si jo pobirala in stavila na kruh, povrh pa še sladkor. Mmm, je bilo dobro. Moram pa povedat, da sta moji hčerki pili kravje domače mleko že od enega meseca naprej, pa ni bilo nič narobe. Nevem pa zakaj ga sedaj toliko odsvetujejo in če je res boljša tista instant packarija, na konc koncev smo tudi mi zrastli od njega. lili_stef

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

30. apr 2008 20:53

lili_stef

no, moja pediatrinja mi je rekla, da je tista instant packarija boljša od trajnega "alpskega" mleka. Če pa imam na voljo domače mleko, pa naj kar dajem le-tega.

Jaz iz tiste debele smetane delam kajmak. Mmmmm....

Že dolgo časa razmišljam, da bi imela kozo. Pravzaprav si jo zelo želim. Zdi se mi ful odštekana, pa še mleko daje. Pa še zelo zdravo je to mleko. Sicer off-topic, ampak: ali ima kdo kozo, koliko je dela z njo npr. zjutraj preden greš v službo, koliko človekove pozornosti zahteva, kolikokrat se doji, kako veliko štalco rabi, ipd.

Anja

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

1. maj 2008 9:30

ko sem bila mlajša smo jih imeli doma,.. zjutraj in zvečer so dobile seno.čez dan kakšen priboljšek8veje,ostanke zelenjave,suh kruh,...) ob hiši smo imeli tudi eno zoprno grmovje,so ga tako sčistile,da bi lahko angleško travco potem zasjal,... zelo dobro nam je bilo tudi mleko,sira pa skute nismo nikoli izdelovali,ker je mleka prej zmanjkalo včasih smo imeli na obisku in paritvi tudi sosedovega kozla,ta je pa takooooo smrdel,,....... anaeva

Jagoda501  

član od: 10.2.2008

sporočila: 28

4. maj 2008 4:18

OoO Js bi tud mela kozo!! Mi dobivamo mleko od kmeta, malo povprašajte naokoli... Sigurno bolš ko Alpsko mleko...!! Sicer je Alpsko bolj "komot" (manj dela) & nekatera so mi tud po okusu bla bolš (veri strange!!) - doma mi je blo najbolš pol, par dni staro, ko se je že naredila debela smetana... Pa je blo mleko bolj dobro (manj mastno), smetana pa sploh slastna... Ampak je alpsko tolk predelano, da je to tu mač... Pa tud sveže glih ni, ko končno pride do ljudi... Se je ena lokalna kmetica (pozor! to je meni častni naziv!) jezila, da so včasih svežega direkt v šole oddajali, zdaj pa gre prej v mlekarne & se totalno predela, potem pa v šole "vso predelano" & ne več sveže... Je pa res, da je mleko kar pogost alergen, oz. lahko dobiš preobčutljivost nanj, če ga uživaš preveč (& preveč mlečnih izdelkov), vsaj zadnje čase se čedalje več čuje o tem... Tudi sama sem uživala preveč tega.. Mislim, da verjetno najbrž zato odsvetujejo mleko... Ali pa se je mleko spemenilo ob vsej silaži itd? Al pa strupih v okolju/pri pomivanju posod itd. (?) Kisa se že nekako bolj čudno včasih zadnjih par let, vsaj pri nas... Anaeva, kolk zemlje pa rabiš za kozo? ;) Vi ste je najbrž imeli kar nekaj...? Jagoda501

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

4. maj 2008 7:18

za eno kozo je bil dovolj vrt okrog hiše,....ki pa ni bil velik,.. anaeva

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

4. maj 2008 9:04

anaeva,

hvala za info iz prve roke. Kozo bom imela definitivno, ampak še bom malo počakala, da bomo živeli v naši hiški, kjer bo imela še več prostora in ne bom imela težav s sosedi (starši hehe), če bo kaj požrla ali se drla. Baje je koza tudi zelo družabno bitje in se močno naveže na človeka. Menda koza ne daje mleka vso leto oz. je to nekako v zvezi z mladiči. Ne vem?

Anja

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

4. maj 2008 9:36

 Samo pazi, ker ti bo vse popapcala do kjer bo prišla. Sosedove koze so se naučile plezat samo, da so prišle do koruze obešene v rantah pod kozolcem...

jade

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

4. maj 2008 10:13

Anja s kozo niti ne bi imela veliko dela, a mora biti v ogradi,drugače mimogrede popapa vse poganjke rož,grmovja in še česa. Je pa res zelo prijazna žival,mogoče še bolj kot kak pes. No,jaz sem svoje otroke dojila,a kasneje so pili domače,vendar zalito mleko.Alpsko ali katero koli drugo mleko iz tetrapakov pa menim, da vsekakor ni primerno za dojenčke. Majdina

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

4. maj 2008 11:03

naša je bila kar pridna,jo je pa oče dal na špago,ker je pojedla vse tulipane,spravla pa se je tudi na vrtnice,... tista špaga oziroma vrv je imela toliko metrov,da ni dosegla grede ali njive,(10-15 m,) je imela pa okrog vratu tudi rdečo pentljo in zvonček,.... je bila res družinski član,...pa tudi drla se ni preveč,... anaeva

Jagoda501  

član od: 10.2.2008

sporočila: 28

4. maj 2008 15:53

lol Tole o kozah je pa res lušto brat! Men so ful srčkane! Sem pa res že čula, da "vse pojejo" - sam da se tud na tulipane & vrtnice spravjo & se naučijo plezat (hi hi!) si pa nism mislila! ;)) lol A ste jo pol prestavljali, ko je iz enega dela vse pojedla (nekje sem videla, da tako delajo, ampak so imeli več prostora zanje) ali je bla stalno v isti ogradi & ste ji dali že nakošeno travo, pa za pozimi še kupovali seno zanjo, al kako? Jagoda501

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti