Knjiga receptov

tema je zaklenjena

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

25. jul 2008 15:08

Poglej, mizarka, ti se trudiš, zbiraš recepte in si jih odlagaš v t.i. svojo "knjigo receptov". O tem smo že govorile tule: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1317 Vsak se trudi, ažurira, sortira, ... jaz marsikateri recept preizkusim in si naredim popravke v njem (kakšno žlico več/manj smetane, masla, moke... nadomeščanje ene sestavine z drugo itd...). Moti me, da nekdo iz večih knjig, interneta, ... dobesedno prekopira recepte, ki jih mogoče tudi preizkusil ni (pravim: mogoče), se niti ne potrudi, da bi zadevo lektoriral in navedel točne vire, ker se mu neznansko mudi in jih da v prodajo (kdor prodaja, tudi služi). In to bi naj bila pa zdaj najnovejša kuharska uspešnica... Pa, koliko smo še lahko naivni? Mimogrede, g. Delfino, vsak nasvet in znanje, ki ste ga pridobili z lastnim delom in izkušnjami, je vsekakor dobrodošel (tudi glede bučnega olja in cvrtja, ni panike!) in kot tak, je veliko vreden tako v knjigah, kot na internetu. Prepisi receptov, ki se jih trži pod svojo lastno znamko, pa nimajo neke vrednosti, razen vrednost podajanja informacij. In kakorkoliže, kdor si bo zaželel takšne knjige, jo bo tudi kupil.

DELFINO  

član od: 24.7.2008

sporočila: 10

25. jul 2008 15:41

Spoštovana silva Hvala za vaš komentar. Bi pa vas povprašal, oziroma opomnil o načinu nabiranja izkušenj. Ali je to tako, da nekaj prismodiš, pa potem drugič ne. No povejte mi kako se lahko čisto sam z svojimi izkušnjami lahko naučiš neko kulinarično mojstrovino, če ti le tega, ali pa različni učitelji v različnih sklopih, niso tega pokazali in nato naučili. iN kako lahko kar tako hipotetično nekaj, kot morda in mogoče tako zatrjujete. Sam se popolnoma zavedam, da če sem dregnil v ta forum, bom moral to tudi prenesti in komentirati, zagovarjati, se mogoče opravičiti ali zavrniti. Povejte, če sem vas z čim užali, si kaj vašega prisvojil. Če ste kupili mojo knjigo in niste z njo zadovoljni, mi jo prosim pošljite, pa vam bom osebno povrnil vse stroške nastalo z njo. Če ste zaradi nje kaj zažgali ali vam ni uspelo, vam bom povrnil stroške. Ker ste tako suvereni na tem področju, vam predlagam, da se poizkusite in tudi vi izate in zaslužite, oziroma služite s pisanjem. Kar se pa tiče popravkov, pa ni to samo tako enostavno kot je sledeče kot navajate: Vsak se trudi, ažurira, sortira, ... jaz marsikateri recept preizkusim in si naredim popravke v njem (kakšno žlico več/manj smetane, masla, moke... nadomeščanje ene sestavine z drugo itd...). Ja mogoče kaj za osebno rabo. Če pa je nek recept dober, je pa dober in tak je to kar je. Nedavno sem kontaktiral z nekom, ki je na internetne strani obelodanil neke stare recepte. Kar zelo sem se moral potruditi, da sem ga dobil. Dogovorila sva se namreč, da bom to obesil na svoje strani, ker on ne bo več vzdrževal le tega. Ker je popolnoma isti tekst kot v eni od naših starejših kuharic in je tekstoven slog lep in ljudski, bom to tudi uporabil v eni od naslednjih novih knjig. Škoda je da bi te stare knjige, ki so pri redkih zbirateljih šle v pozabo. Nekaj teh receptov, ki so dobri sem uporabil že v eni id prejšnjih knjig. Pa ga bom na primeren način še vnaprej. Vi boste verjetno rekli služil. Pa naj bo če tako hočete. Očitno niste seznanjeni s politiko založništva, oziroma z delom založb in odnosom do abtorjev publikacij, vsaj tovrstnih. Mogoče pa se boste odločili in izdali v samozaložbi in potem služili mastne denarje. Saj je čisto poceni pripeljati neko knjigo na trg. Zaslužki so pa veliki. Spoštovana silva, če želite, vam bom preskeniral in po mailu poslal goro mojih zapiskov, zapiskov v zvezek, mojih tet, matere, grajskih kuharic, ki so kuhale mojim prednikom in svojih zapiskov, ki sem jih, preverjeno kuhal, posnel na nacionalki na filmski trak in postregel naklučnim gostom, prijateljem znancem... Pa tudi vam bom kaj pripravil če me boste počastili s svojim obiskom. Samo brez sovražnega inžaljivega tona prosim. Pa lep pozdrav. Andrej DELFINO

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

25. jul 2008 15:58

Spoštovani Delfino,

Strinjam se z vami, da slovenska dediščina (v njo spadajo tudi stare kuharice) ne sme iti v pozabo. Vsa čast, če jo boste ohranili.

Niste razumeli, kaj vam želim povedati, oz. kar konkretno vam bom zastavila vprašanje: Ali je kateri od receptov, ki so objavljeni tukaj na Kulinarični Sloveniji prepisan v vašo knjigo Po božiču diši? Samo to me zanima, saj je marsikatera članica Kulinarike to opazila.

In seveda, meni niste nič ukradli, tudi vaše knjige nisem kupila, pa ne zato, ker me ne bi zanimala ali, ker ne bi bila dovolj kakovostna za me, ampak samo zato, ker je ne potrebujem - zato, ker imam druge vire informacij za recepte, ki jih uporabljam in ker od kuharskih knjig uporabljam najraje knjigo G. Ivačiča.

Vso srečo!

P.S. Na forumih nikoli ne uporabljam sovražnega tona. In nikoli nisem trdila, da sem najboljša in, če boste pregledali forum, boste ugotovili, da sem že marskdaj marsikoga prosila za nasvet tistih, ki imajo več izkušenj in znanja na različnih področjih. Zato sem vam pa tudi že zgoraj rekla, da bo sigurno vsak vaš nasvet dobrodošel, brez skrbi. Samo, da razčistimo tole manjšo nejasnost okrog prepisov, pa bo...

Jaz sem vedno za to, da je pravično.

Sporočilo je spremenil(a) silva dne 25. jul 2008 16:08:13

angelaangela  

član od: 25.7.2008

sporočila: 8

25. jul 2008 16:35

Kulinarično slovenijo uporabljam že več let. Eni recepti so uporabni, eni pa niso po mojem okusu, saj imamo pravico uporabiti te recepte kot hočemo in kot sem opazila zgoraj gospo mizarko, imam tudi jaz iste izkušnje. Vendar vidim take kot je silva, ki se kot laik spušča v neke strokovne zadeve, je pač premalo razgledan, mislim da prav veliko knjig kuharstav še ni videla, pa se spušča na področja kjer jo popolnoma nič ne srbi. pa ne samo ona še kdo bi se našel. Slučajno sem danes iskala nekaj za kosilo in sem naletela NA TALE FORUM. nikoli se nisemvtikala v te zadeve, ker nimam časa, ampak danes nisem mogla mimo. navedenega avtorja poznam, saj sem bila na dveh predstavitvah njegobih knjig in na eni mi jo podaril. Poznam njegovo delo, njegove članke in članke takih kvazikritikov, ki se pojavljajo povsod. Andrej želimo si še veliko vaših publikacij, pa naj bodo iz vaše glave ali kakšne druge. Vedno mi pridejo prav. Veliko je knjig ki so lepe niso pa uporabne. Nikar naj vam taki in podobni ne vzamejo volje, saj si z pomočjo vaše knjige dobro skuham in polepšam dan. Tudi mojim prijateljem so všeč vaše knjige in mislim, da bom jutri, ko grem k enim na rojstni dan, poiskala kakšno vašo, da jim jo poklonim. Tudi vaše oddaje so nam všeč. Pa brez zamere vsem in lep dan vsem . angelaangela

DELFINO  

član od: 24.7.2008

sporočila: 10

25. jul 2008 16:51

Uf ali je vedno tako pestro tole pisanje na forumih. pač nimam s tem izkušenj. Kar dva odgovora zopet. Hvala gospa angelaangela Se bom potrudil da bodo vse boljše, saj je že zgoraj gospa silva omenila, da se učimo, pričakujte sedaj tole novo ki bo prišla o postrveh. Sem vesel, da vam služi, saj je tudi ta namen. Če pa mi boste poslali mail vam bom knjigo tudi podpisal in še kaj priložil. Ups, upam, da nisem prekršil kašnega pravila, npr, reklame. sem samo odgovoril. Sem tudi vesel ko prijatelji posegajo po knjigah. Naj pa tudi povem, da sem posebaj hvaležen nekemu založniku dobro poznane slovenske založbe, pravzaprav dvema, ki sta mi s svojimi kritikami odprla abecedo kaj je prav pri izdajanju in pisanju knjig in kaj ne. Jih verjetno ne smem omenit, da ne bo reklama. Sicer pa že vesta, če bosta naletela na ta pisanja. In povem vam, da je krvava borba do izida, kaj šele potem na trgu. No vidva založnika, hvalavama, saj kot je eden od njiju enkrat dejal, da smo v istem društvu, kajne ha,ha. Želim vama še veliko dobrih knjig, mislim, da bo razumela gospa de sanctis in gospod trdooklepec s klešči. S takimi ljudmi se človek bogati. No pa dovolj tega. gospa angelaangela, ali sta to dva angela, res hvala vam za spodbudne besede, sedaj pa se premaknem naprej k pisanju, da zaključim do nedelje zastavljen cilj. Lep pozdrav andrej DELFINO

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

25. jul 2008 16:56

No, no angela², umiri konje...

 

G. Delfino, no, povejte mi...   Ženska sem, pa radovedna, res me zanima, no...

angelaangela  

član od: 25.7.2008

sporočila: 8

25. jul 2008 18:34

ravno po kosilu, naj povem, da sem pripravila šparglje z grenivko v omaki iz jogurta in kumaric, ter nekaj hitro popečenih rezin govejega fileja. po receptu gornjega avtorja gospoda Andreja. Moram ti reči silva, da je bilo dobro, moraš probati. in nisem imela miru, ker sem ženska, kajne silva ali silvo, ki hočeš na vsak način nekaj vzbuditi in doseči, verjemi, da tega recepta nisem dobila nikjer drugje, začudo, ni ga moč najti. No res malo umiri konje silva, če te citiram in se posveti kulinariki, če moreš. Sem pa opazila, da si kar vešča računalnike, povprečni uporabnik ne zna uporabiti znaka ², ti pa si ali vi ste pa to kar tako. Pa nič ne de. Čakamo na drugo knjigo omenjenega avtorja, sem že klicala hčerko, ki se vrača mimo centra, da mi jo prinese. Pa brez zamere, leppozdrav vsem uporabnikom KS, se opravičujem, če ne bom več odgovorila, ker imam veliko bolj pametnega dela kot pa....... angela² angelaangela

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

25. jul 2008 18:51

Angelaangela,

dobrodošla na kulinariki!

Lepo, da si prišla ravno danes in prav v to temo! Slučajno, a ne.

 

Mamamia se je pametno umaknila, jaz sem se v prste grizla, pa ni pomagalo, kar tipkajo in tipkajo... Vem samo to, da če bi jaz bila Jernej, bi tole zbrisala od prve do zadnje črke!

jasna

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

25. jul 2008 18:58

Mislim, da si vsak lahko ustvari svoje mnenje iz zapisanega in povedanega. Kaj bi brisal...

Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

25. jul 2008 19:27

Jernej, ne zbrisat, prosim Se že cel dan  ob prebiranju te rubrike. Nekdo je nov na forumu in nas ne pozna prav dobro. Bom še jaz malo "zagrizla".  KUHARČKI IN KUHARCE NA KULINARIKI SMO (večinoma) AMATERJI  in ravno v tem je čar vsega, kar tu gor počnemo. Znamo pa za nasvet povprašati tudi kakega mojstra, če pa njegov nasvet upoštevamo ali ne, je na nas. Sama se obrnem direktno na mojstra Goljata, priznam, kriva. Ampak pri njem imam vedno občutek, da me ceni in me ne ponižuje, tak občutek sem pa dobil a tule zdajle, ne mene direktno, ampak kot članico kulinarike. Nekdo hoče z nami pometati in nam soliti pamet. Rekla bom samo še NE, HVALA, TAKIH PA NE MARAM. In če mi slučajno dotična knjiga pride pred oči, je nimam namena vzeti v roke. Zakaj pa, ko pa imam tukaj malo morje možnosti in prijateljev AMATERSKIH KUHARJEV, na katere se lahko vedno obrnem, ko mi zaškripa.

PS Podpišem pa se tudi pod vsak mamamijin post v tej rubriki.

Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti