Pohanje dunajskih zrezkov

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

3. feb 2008 12:34

Tudi meni se zdi najboljša tista klasika ponev-štedilnik. Pri pohanju v pečici se zrezki ali karkoli že samo dlje namakajo v olju in so tako samo bolj napiti in potem ljudje mislijo,kako sočni so.Ja,so ja,polni maščobe! Če pa se poslužujemo že ocvrtih,že napol pečenih zrezkov iz trgovine,jih pa vedno spečem v pečici na peki papirju. Taprava temperatura olja pa je stvar izkušenj. Tudi meni se je marsikaj zažgalo,zdaj pa že točno vem,kako moram nastaviti plin in ni več problemov. Tudi fritezo smo že imeli,pa je samo več dela z čiščenjem.No,za ocvrt krompirček je bila kar vredu,na srečo pa nam je že zdavnaj crknila! Naj vsak dan bo s soncem obsijan

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

3. feb 2008 13:37

"Pohani" zrezki ali piščanec je pravilno slovensko pravzaprav "ocvti" zrezek ali piščanec. Ocvrt je pa lahko na pariški, dunajski, pa še kak način bi se našel. CVRTJE je toplotni način obdelave živila, pri katerem le-tega potopimo v vročo maščobo. In to je to. Vse ostale različice v pečici, na peki papirju pač niso cvrtje ali "pohanje". So le različni načini pečenja, pri katerih je rezultat podoben cvrtju. Glede prepojenosti z maščobo je pa zadeva taka; pravilno ocvrto ali "spohano" meso ali zelenjava sploh ni prepojena z maščobo. Meso ali zelenjavo potopimo zelo vročo maščobo, da skorja (običajno drobtine) zakrkne. Nato temperaturo zmanjšamo, da se počasi prepeče v notranjosti, zakrknjene drobtine pa ne prepuščajo več tako zelo veliko maščobe v notranjost. Končane kose popivnamo na kuhinjskem papirju, da popivnamo še tisto maščobo, ki je na drobtinah. Sicer smo pa itak zašli. Gladiola sprašuje za nasvet, kaj storiti, da ji drobtine ne bodo odstopale in če kdo ve, ji naj pomaga, ne pa da se tu prerekamo o tem, kako kdo "poha" in kaj je pravilno. Issi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. feb 2008 16:05

eh, issi, ne se jezit, saj vedno malo zaidemo, ampak na ta način še kaj novega zvemo. Panada je meni znala odstopat, če sem malce na hitro panirala in nisem lepo počasi in natančno povaljal mesa v vseh sestavinah. Drobtnine vedno še malo z roko "potapkam" po mesu, preden ga dam v olje pa zrezek lepo otresem, da drobtine, ki se niso lepo prijele na jajce, ostanejo zunaj ponve. Ena od predhodnic je rekla, da mora vsaka gospodinja pogruntat svoj štedilnik, da zadene pravo temperaturo, in tudi to je, vsaj po mojih izkušanj, lahko eden od faktorjev, da "panirunga" odstopi. Prava temepratura za cvrenje je, če namočiš ročaj lesene kuhalnice v maščobo in se okoli pojavijo mehurčki - tako sem slišala in po izkušnjah se je to šenajbolj obneslo (razen v času, ko sem še uporabljala fritezo - tam tako ni bil problem). Naši prijatelji z Dunaja "pohajo" vedno v polovici masti in polovici olja, nikdar nič drugega kot teletino (saj to so edini pravi dunajski zrezki, kajne, vse ostalo je "po dunajsko"). Za cvrtje v pečici v olju sicer slišim tokrat prvič, moje izkušnje s cvrtjem v pečici se končajo pri peki kupljenega , torej že predpečenega, pomfrita v pekaču na peki papirju, pa tudi že panirane zamrznjene zrezkze smo pekli na ta način. Da bi sama v olju cvrla v pečici pa ne. Po moje to uspe, če je temperatura tako visoka, da olje tudi v pečici cvrči? Kot v fritezi. Sicer je pa cvrenje nekaj, kar najmanj rada počnem. Mamamia mamamia

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

3. feb 2008 16:35

Sem se spomnila,da če recimo že kupimo panirane stvari,tam pa je res v navodilih tudi napisano,recimo 5min v olju na 180 stopinj,ali v pečici 10 minut pri 200 stopinjah.Stopinje in čas so tako,tako,ker nimam nobene škatle v roki,vendar so navodila na embalaži res tudi za pečico.Sicer tako še nisem cvrla,ker paniram ponavadi sama,vendar na počitnicah pa večkrat kupim kaj že pripravljenega in bom poskusila tudi to,saj če ne poizkusiš res ne veš. anaeva

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. feb 2008 17:04

anaeva, kupljenih zamrznjenih stavri v pečici ne cvremo v olju, ampak kar tako, na suho, na pekaču. Ali pa v mikrovalovki, brez olja, tudi gre, preverjeno. Ker te zadeve so tako ali tako že predpečene, s segrevanjem jih mi samo do konca spečemo in to gre tudi brez olja. mamamia mamamia

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

3. feb 2008 17:25

Odkar dodajam drobtinam sezam pri paniranju, ne odstopa več. Ne vem sicer v čem je fora ampak prej je pa vedno. Poskusi tako.

Saša

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

4. feb 2008 11:21

Da paniranje ne odstopi, je potrebno imeti ponev pokrito, ko prvič obrneš zrezek, naprej pečeš v odkriti ponvi. Lp Nasha

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

4. feb 2008 11:53

Jaz pripravim meso za pohanje brez moke in v drobtine dodam sol, da je bolj hrustljavo. mišika

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

4. feb 2008 13:24

nasha je napisal/a:
Da paniranje ne odstopi, je potrebno imeti ponev pokrito, ko prvič obrneš zrezek, naprej pečeš v odkriti ponvi. Lp Nasha
Ampak jaz ne morem obrniti mesa, če imam ponev pokrito! (hecam se) Dobro, da imamo kulinariko, jaz sem tukaj zvedela za sezam v drobtinah - njami! Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti