Polnjene paprike

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

30. jan 2008 12:25

Sem enkrat takole razmišljala: le zakaj bi jeseni delala polnjene paprike na veliko in jih zamrzovala, ko vendar sveže paprike lahko dobim skozi vse leto?  Ko pa sem sredi zime kupovala rdeče in zelene in sem videla cene, mi je bilo jasno, da bo stara praksa ostala.  Tiste lepe rdeče in zelene in tudi rumene pozimi so preprosto predrage - jih je škoda za kaj drugega, kot za sveže solate. Okusne so seveda prav tako, meni so celo še bolj všeč, ker so bolj mesnate. Cila

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

30. jan 2008 12:47

Ja pa tale globalizacija nam je tudi odnesla sezonsko hrano (ki je baje najboljša). Jaz se po navadah iz otroštva določenih stvari še vedno držim - filane paprike, sataraš, pečene paprike, boranija, pečene bučke in še kaj bi se našlo se kuha samo poleti -ko je doma roba z vrta (nimam skrinje, samo tri predale v zmrzovalniku, tako da kakih velikih zalog nimam). Ne kupujem pozimi bučk in melancan, pa naj bodo še tako lepe, nikakor stročjega fižola, zelo redko paradižnik, no edino svežo papriko večkrat. Nikoli ne kuham poleti segedina (čeprav se kislo zelje zdaj dobi celo leto), ričeta, pasulja, večine stvari na žlico, sarm, pečenic, krvavic... no pravzaprav ničesar kar je tradicionalno zimska hrana. Celo govejo juho ob nedeljah neham kuhat nekje maja in jo spet začnem oktobra. Kar se mi zdi tudi prav. Tako vsaj približno še vemo kdaj je poletje in kdaj zima (česar iz vremena skoraj ni več videt). Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

30. jan 2008 12:55

tinca je napisal/a:
Ja pa tale globalizacija nam je tudi odnesla sezonsko hrano (ki je baje najboljša). Jaz se po navadah iz otroštva določenih stvari še vedno držim - filane paprike, sataraš, pečene paprike, boranija, pečene bučke in še kaj bi se našlo se kuha samo poleti -ko je doma roba z vrta (nimam skrinje, samo tri predale v zmrzovalniku, tako da kakih velikih zalog nimam). Ne kupujem pozimi bučk in melancan, pa naj bodo še tako lepe, nikakor stročjega fižola, zelo redko paradižnik, no edino svežo papriko večkrat. Nikoli ne kuham poleti segedina (čeprav se kislo zelje zdaj dobi celo leto), ričeta, pasulja, večine stvari na žlico, sarm, pečenic, krvavic... no pravzaprav ničesar kar je tradicionalno zimska hrana. Celo govejo juho ob nedeljah neham kuhat nekje maja in jo spet začnem oktobra. Kar se mi zdi tudi prav. Tako vsaj približno še vemo kdaj je poletje in kdaj zima (česar iz vremena skoraj ni več videt). Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca
Pri nas je bilo tudi vedno tako. Razen seveda goveje juhe, ki je na mizi vsako nedeljo skozi celo leto. Polnjene paprike jaz in mami vedno delava iz rumene paprike. Pa v bistvu ne vem zakaj. Je pa moj dragi pred 14-imi dnevi kupil dve zeleni papriki. Včeraj ko sem kuhala polivko za špagete pa sem se spomnila, da so še vedno v hladilniku in da bi jih lahko dala v omako za okus. Sem mislil, da so sigurno že začele gniti. Papriki sta bili tako lepi kot bi bili plastični, brez vsakršne arome in okusa. Je zgledalo, kot da sem res kaj plastičnega dala zraven kuhat. Tudi malo se niso omehčale. Tako, da je sigurno res, da je najboljše sadje in zelenjava takrat, ko je sezona. alexis

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

30. jan 2008 13:07

Medve s tinco očitno igrava v istem klubu... Vendelina jr.

stara  

član od: 12.10.2005

sporočila: 380

30. jan 2008 13:24

tinca stara

panaja  

član od: 4.7.2007

sporočila: 45

30. jan 2008 13:31

Moja mama vedno peče v rumenih jaz pa tudi je tudi že kakšno zeleno pa rdečo popekla sam men niso dobre rdeče so presladke zelene mi majo pa čuden okus.Sicer sem pa itak ljubiteljica rumenih paprik :) panaja

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

30. jan 2008 13:37

Še nekaj nas je v tistem klubu, ko se nam pozno spomladi pocedijo sline po mareličnih cmokih in porabimo skoraj vso zalogo neskončno ovenelega krompirja iz kleti. Nekaj ga ostane še za pire skupaj s prvimi "filanimi" paprikami. elba Sporočilo je spremenil(a) elba dne 30. jan 2008 13:38:48

bios  

član od: 3.3.2006

sporočila: 72

30. jan 2008 14:00

Še mene lahko prištejeta Tinca in Vendelina! Lep sezonski pozdrav! bios

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8697

30. jan 2008 14:37

Tinca, kot da plonkaš iz moje kuhinje ali pa jaz iz tvoje - tudi jaz delim hrano na zimsko in letno. Kar se pa tiče paprik: rumene "babure" za filanje, rdeče "rog" - pečene paprike za solato, za pohanje, za musako, "paradajzerice" kupim ko je sezona, iz njih delam sataraš, omake ipd. zelene, rumene in rdeče paprike, ki jih sedaj kupujem so samo za jest surove ali za kakšno omakico. Te zelene paprike so mi preveč mesnate in ne vem kakšne bi bile nadevane, pa še predrage so. Pozdravček!

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

30. jan 2008 15:03

Še ne tako dolgo nazaj smo tudi mi polnjene paprike delali le iz rumenih paprik, pa tudi ne vemo zakaj. Potem pa je mama eno leto pri nakupu sadik paprike namesto rumenih dobila zelene paprike, ki so izredno bogato obrodile. Ker smo imeli cel kup zelenih, smo pač polnili zelene. Zelene so bolj "mesnate" od rumenih in moram reči, da mi je to všeč.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti