Čajota

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

6. avg 2009 10:42

Hvala Rimljanka, si me potolažila. Bi res rad pridelal kakšno bodečo bučko in jo tudi preizkusil v kuhinji. Bom jo pustil povsem na miru ,ko bodo pa kakšne spremembe vas obvestim. LP hedonist

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

6. avg 2009 11:10

Hedonist, ne obupat - pri meni so se tudi šele zdaj začeli kazati prvi plodovi - zaenkrat so veliki kakšna 2 cm. Upajmo, da bo še dovolj toplote, da bodo tudi dorasli.

Blanchy

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

6. avg 2009 11:27

Hedonist, če pogledaš starejše zapise, sem lani napisala, da sem 4. septembra odtrgala prvi dve čajoti. Torej ni še nič zamujenega, nasprotno, njihov čas šele prihaja, moji dve šele nastavljata cvetove, pa je to kak teden prej kot lani, ko mi jo je zdelala toča. Upam, da bo letos kaj boljši pridelek. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

regica54  

član od: 1.11.2008

sporočila: 291

6. avg 2009 21:49

moja pa še nič ne cveti, komaj si je opomogla po toči in ni ravni bujna, tako da letos verjetno ne bo nič, žal. Vem pa, da so plodovi bolj pozno, konec septembra, oz. v oktobru. Vsem, ki jo boste prideleli želim dober tek in da vas čim manj "popika" Pozdravček regica

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

17. avg 2009 20:15

Čav Rimljanka in ostale kolegice/kolegi sem ful vesel. danes sem na moji čajoti opazil en kup sadežev- dva sta velika kot moška pest ostali pa so še mickeni ampak rastejo da je veselje. Razlog, da še pre desetimi dnevi nisem nič opazil je ta, da se moja čajota vzpenja po enem velikem bezgu in ga je že skoraj povsem prerasla. No in ti plodovi so bili skriti med vejami so pa veliiiiiki. Bi pa spet nekaj vprašal: kdaj je čas da se jih pobere , kdaj so zreli ? Zdajle grem pa takoj iskat recepte za kuhanje tega izjemneg sadeža. Hvala vsem, ki ste me bodrili in mi vlivali upanje, da bo moja čajota rodila. LP hedonist

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. avg 2009 21:44

Dobim torej delež,  hedonist?

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

18. avg 2009 8:17

Seveda se bova zmenila Rimljanka, kakšno bučko ti bom pa ja odstopil, ko bo dozorela seveda. Bom poročal dalje, kaj se bo dogajalo , koliko plodov , itd..... LP hedonist

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. avg 2009 13:30

Včeraj sem prvič testiral moj čajoto, moj pridelek. Sem jo olupil in samo popekel v ponvici na kancu olivnega olja. Narezal sem jo na rezine, rahlo posolil in ker sem želel poizkusiti njen osnovni okus nisem dodal nič drugega. Ampak bil sem razočaran- okus mi ni všeč. Žena jo je jedla ona ima itak rada vso zelenjavo, sin je ni niti probal , hčerke pa ni bilo doma. Zdej verjetno je boljša. če bi jo dušil še z kakšno zelenjavo in potem dodal kakšno smetano ali podobno. Sama po sebi pa je zanič. To gotovo ne bo moja priljubljena zelenjava v bodoče in to kljub temu, da sem se tako veselil. Sej morda je to narobe, če se nečesa preveč veseliš potem se to rado sfiži. Pa še nekaj sem opazil- ko sem jo čistil ozirom jo lupil sem jo seveda držal z levo roko. Je bila zelo sočna kasneje pa sem opazil, da sem imel konice prstov rahlo odrevenele. Še malo kasneje so se mi konice nekoliko olupile. Očitno je sok mlade čajote zelo agresiven. Me zanima ali se je to zgodilo še komu. LP hedonist

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

24. avg 2009 20:14

Za moj okus nobena buča samo posoljena ni kaj prida. Tako tudi čajota dobi okus šele z pravilno pripravo. Jaz jo narežem na kocke ali palčke ali pa naribam, odvisno zakaj jo uporabljam. Dušim jo skupaj z ostalo zelenjavo: čebula, paprika, korenček, paradižnik itd. Dodajam začimbe po okusu, obvezno pa česen in peteršilj. Če pripravljaš hrano v voku, jo tudi dodaj. Na konicah prstov se ti ni olupila koža, ampak sok od čajote, ker se kar prcej prime na roke. Umij si jih z grobim delom gobice za pomivanje posode. Čajoto najlažje lupiš, zaradi bodic, na sledeč način: na obeh koncih odreži vrh, postavi jo navpično za desko in jo z nožem lupi tako kot pomarančo - po pramenih. Hedonist, upam da sem ti malo pomagala, če te pa še kaj zanima, kar vprašaj. Ker nisem vsak dan na tej spletni strani, je mogoče celo boljše, če me kontaktiraš na ZS. regina

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

8. okt 2009 22:14

Danes sem iz čajote naredila polpete. Naribala sem jo, jo malo pustila da se je odtekla, nato pa česen, šalotka, peteršilj in origano, pa seveda poper ni smel manjkati. Dodala sem jajce in nekaj sezama, na koncu precej ribanega parmezana. Maso sem premešala in počasi dodala še krušne drobtine in sol. Oblikovane polpetke sem polagala v pekač obložen s peki papirjem, spekla pa sem jih kar v pečici in sicer, brez dodatka maščobe. Polpetki so bili odlični, poleg smo jedli mešano solato. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti