Cena večerje na maturantskem plesu...in vse ostalo

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

24. jan 2008 7:45

atic je napisal/a:
tudi mi imamo letos maturantko. Ali mi lahko poveste, kje ste kupile obleko? Hčerka bi rada, da ji obleko izdela šivilja, jaz pa mislim, da je boljše, če jo kupimo v trgovini. Glede na to, da je zelo zahtevna in neodločna, bova za izbiro porabili kar nekaj časa, predvsem pa veliko kilometrov in živcev. atic
Če je zahtevna in neodločla je po moje šivilja še najboljša izbira. Lepega blaga je pa tudi na voljo še pa še. Šivilja ji bo pokazala kake kataloge, ji svetovala,...čeprav jaz sem imela točno izdelano sliko obleke v glavi, šivilja mi jo je samo uresničila, pa svetovala za blago, barvo sem izbrala pa sama. Jelenckova

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

24. jan 2008 9:56

Šivilja je mojstrica v izdelavi - vsaj morala bi biti - medtem ko bi se dalo diskutirati o veščinah krojenja (narediti kroj za oblačilo) in zlasti bi se dalo diskutirati o smislu za oblikovanje oblačila (skica oblačila, ki upošteva karakter naročnika in izgled naročnika). Najbolj zahtevni del pri oblikovanju oblačila je upoštevanje karakterja naročnika in tu imajo oblikovalci, ki kaj dajo nase in ki to tudi znajo (teh pa v SLo ni ravno veliko, jih je pa veliko, ki NE znajo) težave, ker so v bistvu punce še karakterno precej amofrne in ne vedo, kaj bi rade od sebe nasploh, ne samo pri obleki in potem je vražje težko narediti pravo stvar. Skratka, če ne veste, kakšno obleko bi radi, potem je - namesto da se denar pušča pri šiviljah - bolje, da poiščete stilistični nasvet (stilisti delajo v večjih trgovinah z oblačili....) naredite nekaj poskusov, potem bodo pa itak narejeno obleko eventuelno popravili, tako da bo kot ulita. In atic, oprosti, ampak tistega, "da bo šlo še veliko živcev pri tem nakupu".....tega pa ne razumem. Pa saj ne oblačiš kogarkoli, oblačiš svojo hči. Če boš ti živčna in jo priganjala ali pa celo izustila kaj v smislu, koliko živcev gre za tole - a misliš, da se hči ne bo potem ravno tako živčno in hecno obnašala (pa saj vsak najstnik ve, kdaj s svojim obnašanjem dela starše živčne in takrat se vedno obnaša tako, da naredi starše še bolj živčne). Daj en pozitivni pristop v tole! Med mamami in hčerkami je že itak ogromno trzavic skoraj celo življenje in vsaj pri oblačilih je fino, da se malo uskladita.... Ne smeti nečesa, kar je lahko zelo lepo, z umisleki "nas bo tole precej živce koštalo".... Ali pa jaz tule bolj svoje filme prodajam - namreč, v izbiro in oblikovanje moje obleke je bilo vključeno precej plemena (in tudi precej plemena je prišlo na ples), pa nakup materialov čez mejo (v časih, ko je bilo treba za prečkanje meje plačati depozit....), pa nakup nogavic prav tako čez mejo (nekje na sredi osemdesetih je bilo v jugi tudi pomanjkanje nogavic, ene ladies se tega spomnijo), pa vrstni red pri frizerju - ker BTW, tudi barv za lase ravno ni bilo v izobilju (ene ladies se tega spomnijo) - pa smo zmogli. In se pri tem zabavali. In na maturalcu je bilo super. In nam je vsem ostalo vse v zelo lepem spominu. Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. jan 2008 10:10

Vendy, kakorkoli obračaš, živčki gredo. Če ne navzven, pa navznoter. Mene vprašaj. Ampak jaz sem imela srečo, ker je hči takšna, da je to hotela imeti čim prej urejeno in je tudi vedela, kaj hoče. Pa smo vzeli pot pod noge, obredli trgovine in trgovine, potem je štafetno palico prevzela teta in prvi obisk v bližnjem mestu čez mejo je bil uspešen. Sta sicer poklicali domov, če smeta odšteti vsoto, kot je za obleko pač bilo treba, in sem rekla, da ja.

 

Ampak ko po prvih obhodih tako v Mb kot v Lj ni bilo uspeha, je pa malo driske nastalo, in potem sem kot mama mirila in dajala upanje, da bomo pač šivali (imamo krasno šiviljo, ki zna tudi krojiti in svetovati, predvsem je pa polna idej). No, konec je bil potem srečen.

 

Čevlje smo kupili tako, da se je hči najprej zakadila v ene, ki sploh niso prišle v poštev za maturantskega, ampak ker je nora na čevlje in ker so bili v znižanju, smo pač kupili še te, potem pa še za k obleki (in tudi ti so bili v znižanju, tako da smo za dva para dali manj kot sem jaz potihoma računala za enega).

 

Hočem reči samo to, da se nam mamam in očetom ter tetam, ki so prirpavljene pomagati, med iskanjem zgodi marsikaj. Kanček dobre volje več od običajnega nikakor ni odveč, predvsem pa prijazna beseda našim dekletom in fantom še kako dobro dene, ko se v vsem tem iščejo.

 

Je pa res, da je najslabše čakati na zadnji trenutek. Mamamia

mamamia

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

24. jan 2008 11:30

No, ja, malo solzic in samospraševanj gre zraven - ampak jaz to razumem kot sestavni del procesa vključevanje mladega človeka v "odrasli" svet - in summa summarum, to je vendarle ena lepa izkušnja. Kar potrjujejo ladies, ki imajo še sveže spomine na tak dogodek. Drugače pa, ladies and gents, jaz rada pri takih stvareh pomagam, skratka, če ima katera kakšno oblačilno vprašanje, ve kar lepo na ZS, pa bomo nadaljevali, okej? Nekaj bazičnih namigov: - fantom skombinirajte obleko (črna, temno siva, temno modra-to slednje, če ples v maju, če je prej ostanite pri črni ali temno sivi) in naj bodo suknjiči malo drzni (npr raven rez brez reverja...) - s kvalitetnimi majicami ali pa z odbitimi srajcami. Majice so najboljše v enaki barvi kot je obleka, je pa zaželeno, da so malo svetleče, kakšna svila-viskoza mešanica). Zraven pa kakšen dodatek v kričeči barvi. Npr kričeče barve pas (npr oranžen pas, če je soplesalka v oranžnem, če že hoče oranžno). Take majice prodajajo v trgovinah, kjer prodajajo obleke za športne plesalce. Ali pa srajce v živih barvah, po možnosti z zanimivim ovratnikom (lahko tudi lastovica stil, kot v norih sedemsedetih). Kravete ne. Jo bodo morali nositi v preostanku življenja. Če pa je fant z bolj izrazito estetiko, potem pa je za njega še vedno na voljo stil zgodnjih osemdesetih, ki je spet zelo in (in je bil in že v petdesetih), ki pa zapoveduje črno obleko, belo srajco in pazite (joj, to spet prihaja nazaj) tenka, lahko tudi usnjena kravata (ampak osemnajsletnik to lahko obleče) - za punce: najprej prečekirajte postave (in naj se punce, za božjo voljo, držijo vzravnano) in definirajete, kaj se bo z obleko poudarilo. Potem definirajte barvno skalo, v smislu, katera barva pristoji in katera ne. Lahko tudi s tisto zima-pomlad-poletje-jesen tipi ljudi. In na temelju tega si zožite izbor tistega, kar iščete. Pa poskusite se izogniti črni barvi (mala črna oblekica dekle vedno rešuje - RAZEN na maturantskem plesu). Pri barvah - potem ko jih enkrat določite - dve barvi sta maksimum. Ena barva je pa najbolje. Več barv je huda napaka. Oblačilo za punco naj ne bo v več kosih, ki se jih lahko odlaga. Npr: razni "bolerčki, da te ne bo zeblo" so odveč. Mlada ženska na adrenalinu plesa ne potrebuje "bolerčka" (bolerček, ogrinjalo - to je drugače kos oblačila, s katerimi si starejše gospe zakrivajo netopirjeve krila na nadlahteh) - se ne bo prehladila, kvečjemu lahko tisto "ogrinjalce" izgubi ali pa zamaže (ponavadi se ta kos obesi na naslonajo od stola, potem pa slejkoprej kdo zadevo polije z refoškom). Oblekice so z naramnicami, če je pa kakšna kilca preveč pa s kratkimi rokavi. Dolžina - do kolen je najbolje - za dolgo obleko je večina punc še prezelenih. Kroji: oprijeti, A linija, empir rez, podaljšano do bokov od tam naprej pa rahel plise (stil dvajsetih let prejšnjega stoletja). Hlače? Ženska v hlačah pri kvadrilji - to nekako ne funkcionira - naj bodo hlače zgolj v skrajni sili. Obutev (tu je strahovito veliko kiksev, da kar glava boli) - obstaja pravilo, ki se ga ne pobija: na večerni dogodek s plesom lady vse dotelj, dokler ne pride v menopavzo, obuje večerne sandalce in definitivno NIMA nogavic. (Pozimi lady ta problem rešuje tako, da se do dogodka prebije s škornji in magari dokolenkami, v vrečki ima sandalce in potem se v garderobi preobuje). Skratka depilaciija z voskom in pedikura v nulo je must. Vendelina jr.

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

24. jan 2008 11:42

Vendelina jr. je napisal/a:
Oblekice so z naramnicami, če je pa kakšna kilca preveč pa s kratkimi rokavi. Dolžina - do kolen je najbolje - za dolgo obleko je večina punc še prezelenih. Vendelina jr.
Jaz sem zadnjih nekaj let (tudi po službeni dolžnosti-pa ne moji) vsako leto na maturantskem plesu. In kaj opažam, da je večina maturantk v dolgi oprijeti obleki z naramnicami (tudi če je kakšna kila preveč). Gornji Vendelinin tekst bi dala vsem maturantom in maturantkam za obvezno čtivo. K

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. jan 2008 12:10

Moje izkušnje so precej drugačne od KARMININIH.Očitno ne hodiva na iste maturantske plese. rimljanka - zasebno mnenje

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

24. jan 2008 13:13

Mislim, da res ne K

mimoza5  

član od: 14.5.2007

sporočila: 74

24. jan 2008 15:05

Jelenckova je napisal/a:
750€ za izlet?! Kam pa grejo? Mi smo vse 4 leta zbirali denar za izlet, pa še srečolov smo organizirali za maturanstki ples, ko smo bili 3. letnik. Pa sem prepričana, da nismo dali več kot 60.000 za izlet v Španijo in Francijo. Še ostalo nam je nekaj, pa smo porabili za večerjo za valeto. Jelenckova
750 eurov je bilo sicer z žepnino, izlet je bil 530,00 eurov, ostalo pa so itak porabili: hrana in pijača; tujina je draga. Tako da vse tiste oh in sploh govorice organizatorja - galileo 3000 iz Maribora - je eno navadno sranje. Nič ni bilo tako, kot so povedali in predstavili. mimoza5 Sporočilo je spremenil(a) mimoza5 dne 24. jan 2008 15:07:05

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

24. jan 2008 15:59

No, naša dva sta bila oba z galileom 3000 na maturantskih izletih, v Grčiji, in je bilo vse prvorazredno. Bivali so v hotelih tik ob obali, oba sta rekla, da so bile sobe izjemno lepo opremljene, vse čisto, osebje prijazno, zajtrk samopostrežni z veliko izbiro jedi, iz sobe so tako rekoč stopili  na plažo, kjer koli  da so se zadrževali. Večji del so imeli polpenzion, samo dva ali tri dni je bil le zajtrk in so morali sami kupit druge obroke. Pa še takrat, ko so imeli večerjo, so jo prešpricali.

Tako da ne vem, kaj so na galilelu govorili vam in kaj od tega potem ni bilo, da je vse skupaj zate sranje.  Pri nas (gre za dve različni mariborski gimnaziji) so bili otroci zelo zadovoljni, za povrh so zelo veliko videli (niso se zadrževali v enem kraju, ampak so potovali po Grčiji, le zadnja dva dneva so bili na istem mestu).

 

Da pa je "sranje" pa verjamem v toliko, ker maturantje ga gredo na ta izlet "srat" ne pa gledat, kakšne so sobe in kaj bodo jedli. Tujina pa ni veliko dražja, da izleta pod 500 evrov ni, je pa tako ali tako jasno. Mi smo našima dali po 200 evrov žepnine zraven, pa je bilo za hrano in pijačo v enem tednu dovolj, sta rekla, pa še nakupila sta nekaj malenkosti. In moja dva tudi kaj spijeta, daleč od tega, da bi bila abstinenta in en teden živela le na vodi.

 

Je pa res, da se razlikujemo v pričakovanjih in v tem, kaj je drago, kaj poceni in kaj je še sprejemljivo za določeno ceno.

 

Mamamia

mamamia

BISERKA55  

član od: 4.5.2007

sporočila: 143

24. jan 2008 23:30

Maturantke pojdite po obleke v Novo mesto,super izbira.Če rabi katera naslov, naj mi piše na zasebno pošto. BISERKA55

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti