Cena večerje na maturantskem plesu...in vse ostalo

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

23. jan 2008 8:40

Jaz pa takrat enostavno nisem šla ker mi to ni toliko pomenilo in sem družini prišparala precej denarja. Aja pa še danes mi ni žal!!! Začetnica

dascha  

član od: 31.8.2005

sporočila: 116

23. jan 2008 8:41

jaz sem imela maturanca pred dvema letoma. ne spomnim se več cene, vem pa, da je bilo v njo poleg večerje+aperativa (hladna predjed, juha, glavna jed, sladica in po polnoči enolončnica) všteta tudi glasba, vrtnica za starša in dvd, na katerem je bil posnet ples. Sami smo si morali plačati slike. Organizirali smo tudi srečelov in s tem denarjem in še tistim, ki smo ga dobili od sponzorjev, smo plačali ostale stroške, nekaj nam je še ostalo za majce na koncu šolanja, kar je pa ostalo, smo si razdelili. Tko da smo tudi malo sami poskrbeli, da ni bilo vse breme na starših. Drugače pa se mi zdi, da nekateri prav pretiravajo. Obleka za 300€, ki jo po možnosti nosiš samo 1x v življenju, ni govora.... če bi mi jo starši hoteli kupiti, ji ne bi vzela. glede obdarovanj pa je tako.... v naši družini se ne obdarujemo, sem pa že slišala za to. meni je fant kupil darilo za ples, sem bila prav presenečena, ker mi te navade nimamo. se mi zdi tudi povsem nepotrebno še za take stvari kupovat darila, da še več denarja gre. no, glavno je, da če že drugo ne, naj vsaj ostanejo lepi spomini na ples. dascha

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

23. jan 2008 9:01

Jaz sem dobila darilo, parfum in eno knjigo. Meni je bilo lepo na maturanskem plesu, bilo bi mi škoda če bi ga zamudila. Pa ni nas prišlo veliko denarja. Jelenckova

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. jan 2008 9:07

Vse družbe na svetu imajo svoje rituale in rituali zelo povezujejo člane družbe. Maturantski ples je ritual. Njegova funkcija je bila, da se družbi odraslih predstavijo ljudje, ki so ravnokar postali odrasli, opravilno sposobni in ki so, poleg vsega tudi izobraženi. Resda je ta namen rituala malo zastarel (danes ni pri osemnajstih nihče posebej finančno in karierno samostojen, pa tudi izobrazba se še ni končala), definitivno pa naj bi maturantski ples pomenil v človekovem življenju eno prelomnico - takrat se začne človek zavedati, da je konec otroštva (tega se vsak srednješolec zaveda in ga je fino strah, čeprav tega nikoli ne bo priznal v javnosti, zlasti pa ne staršem). Saj ni samo maturantski ples tisti ritual, ko se pokaže nova generacija mladih odraslih. Čisto isto funkcijo so imele tudi veselice ob večjih cerkvenih praznikih, ko so kmetje lepo oblekli svoje hčere in sinove, da se je mladina malo pokazala (da so lahko malo pogledali, kje bi se kakšen ženin/nevesta našel) in funkcijo prezence v javnosti imajo tudi tako imenovani debitantski plesi (med katerimi je najbolj znan Opernball). Veselica, maturantski ples, opernball - kontekst in ekonomska moč so sicer različni, ampak, ko je človek toliko star, da gre na večerni dogodek s plesom in programom, takrat simbolno vstopi v družbo odraslih. In simbolna starševska spremljava otrok v svet odraslih ni zastonj. Nikoli ni bila. To ne pomeni, da je treba za tak dogodek odšteti ogromno denarja - ampak imam en ponesrečen občutek, da tisti reveži, ki na leto zaslužijo manj kot 9.000 EUR (in se jim zdaj dajejo neke olajšave, vrag pa olajšava, malo več prihodkov je treba) in če imajo slučajno otroke na maturi - da bodo ti reveži z muko in najbrž tudi s stradanjem in odtrgovanjem od ust zbrali potreben denar, ker jih je svoje revščine preveč sram in ne želijo tega prenašati še na svoje otroke - da pa se o stroških za maturalca v osnovi povečini razburjajo tisti, ki strošek zmorejo. Tudi obleka - hej, saj ni treba, če denarnica ne zmore, po obleko iti k dizajnerju, kjer so cene od 500 EUR navzgor (BTW, dizajnerji zelo neradi delajo obleke za maturantski ples, ker so punce mentalno še "premlade" za to, da bi sploh vedele, kaj bi rade z obleko sporočile). Tudi ni treba kupiti obleke, ki se obleče enkrat v življenju - naj ljudje oblečejo nekaj odštekanega, emtevejskega, naj oblečejo nekaj, kar bo duhovito in seksi in to se da tudi za manj denarja. Zlasti to velja za mame maturantk - moje dame, ne boste imele več mnogo priložnosti, da boste s hčerkami skupaj kupovale obleke - ta je ena zadnjih, izkoristite jo in se ne zmrdujte, prav? Če je pa kdo povabljen na maturantski ples in ne ve, če se kaj podari ali pa ne - zelo enostavno, maturanti znajo evrovske bankovce zelo lepo porabiti. Vendelina jr.

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

23. jan 2008 9:24

Maturantski ples stane čisto preveč, že ko sem ga jaz imela (7 let nazaj), je bil to drag šport. Jaz glede obleke nisem komplicirala, v dvorano pa so moji prešvercali nekaj šampanjca in vina, da nismo imeli še s tem stroškov. Eni so prinesli noter tudi narezke, peciva in šnicle :) Saj res, 4 jurje za tisto malo večerjico je bilo nezaslišano. Maturanca imam v lepem spominu, in ni mi žal, da sem šla. Vem, da bo offtopic, ampak se mi zdi neumno odpirat novo temo: Vendelina, ali imaš ti morda kak blog? Jaz bi ga z veseljem brala, pa verjetno še marsikdo. Imaš vedno take celovite odgovore na vprašanja, pa tudi specifičen stil pisanja, ki ti paše (tak rahlo snotty in neposreden). LP RadaJem

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. jan 2008 9:35

Ne, nimam bloga. Tudi ni v planu. A ni že tule čisto zadosti? Vendelina jr.

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

23. jan 2008 10:04

Meni pa se večji problem zdi, da se je ta ritual sedaj začenja že v OŠ z takoimenovano valeto. Pred štirimi leti smo imeli 20 obletnico valete in nam je ravnatelj OŠ (na bivši razrednik) razlagal, da staršev ne more nikakor prepričati, da valeta ne spada v hotel Habakuk (najprestižnejši hotel v MB). Ob prijateljice hčerka ima valeto letos v Festivalni dvorani v MB in bo imela stroškov približno toliko kot za maturantski ples. Pred dnevi sva razpravljali ravno o tem, kar je napisala že Vendelina, da se o stroških in nesmiselnosti tega početja razburjajo tisti, ki jim ta strošek ni preveliki problem. K

mimoza5  

član od: 14.5.2007

sporočila: 74

23. jan 2008 11:40

Tudi mene čaka ta obveznost. Večerja na osebo 35€, pijača ni všteta, fotke se kasirajo posebej, sicer pa o podrobnostih še nič ne vemo. Ni možno plesa organizirati v vsaki dvorani, ker smo odvisni od izvajalca plesnih vaj, ki je tudi organizator plesa, možnosti pa sta bili samo med dvema izvajalcema. Tudi zadosti velika dvorana je samo ena, tako da izbirati niti nismo mogli in logično je tudi, da so potem lahko postavili ceno, kot so hoteli. Noben od staršev pa ne bo rekel, da tega ne bo privoščil svojemu otroku, saj je to enkrat v življenju, spomin pa za vedno. Računam, da naju bo stalo okrog 600€, s stroški za obleko mislim. Septemmbra sem dala pa še 750€ za izlet.... Vse skupaj::: 4. letnik srednje šole - najamite si kredit. Vendar je nepozabno. Zato pa bomo vse zmogli. A neda? mimoza5

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

23. jan 2008 12:45

750€ za izlet?! Kam pa grejo? Mi smo vse 4 leta zbirali denar za izlet, pa še srečolov smo organizirali za maturanstki ples, ko smo bili 3. letnik. Pa sem prepričana, da nismo dali več kot 60.000 za izlet v Španijo in Francijo. Še ostalo nam je nekaj, pa smo porabili za večerjo za valeto. Jelenckova

juma  

član od: 15.6.2007

sporočila: 235

23. jan 2008 12:45

Rolada, tudi naša hči je imela maturantski ples na Gospodarskem. Lj.. Ne vem ali je bilo 35 ali 40 EUR na osebo. Je bilo pa lepo zrihtano, toplo hladni bife, na koncu sladic, da so ostajale. Zelo dobro, čeprav velika gneča. Program z Katarino Čas in Bizijem. Vštet je bil CD, posnetek cele prireditve, 2 veliki fotki, pozdravna pijača. Meni ni žal, da smo šli vsi štirje. Večerne obleke nismo kupovali, nizke salonarje,top in bolero še zdaj nosi, krilo bo še za leta za v gledališče. Me pa skrbi že zdaj, kje bom dobila oblačila drugo leto za ples, za sina dolgina. juma

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti