Hren - kako vzgojiti debele korenine

rezika  

član od: 31.10.2007

sporočila: 45

tema odprta - 21. jan 2008 19:33 | ogledi: 21.462 | odgovori: 14

pozdravljeni!

vsi ali vse, ki mi lahko svetujete, kako, kam in kdaj posaditi hren, da bo do jeseni ali vsaj v tem poznem zimskem času korenina primerna za izkop. Na vrtu že več kot 10 let gojim grmičke hrene, ki poleti zrastejo v ogromne zelene grme, v zemlji pa je le malo develejša korenina kot mišji rep. Ali je krivo to, ker liste med letom večkrat porežem, da ne delajo sence drugi zelenjavi, ali pa delam vse narobe. Vem pa, da smo doma v mojem otroštvu imeli zelo debel hren, pa ga nismo ajčkali. nismo z njim nič nezno postopali.

Lep pozdrav in hvala za odgovor!

rezika

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. jan 2008 19:52

Hren na jesen izkopljes, porabis, kolikor mislis, prihranis si pa nekaj tankih (kak centimeter ali dva), ravnih, lepih, nerazdeljenih korenin, ki jih narezes na 20-30 cm dolge kose in zgodaj spomladi posadis, lahko pa ze pozno jeseni. Nekaj rastlin pustis v zemlji, tiste porabis ob veliki noci. Pa prav nic ga ni treba crkljat, ker ti sicer preraste cel vrt - imas ga nekje na robu kake trave, tudi posebno dobre zemlje ne rabi, le da ni prevec kamnita. Bi pa ugibala, da mu rezanje res ne koristi, ker potem porabi vse zaloge za nastajanje novih listov, namesto da bi delal korenine; drug krivec za gosto listje in majhne korenine bi bila pa preobilica dusik-fosforjevih gnojil (obstaja zvijaca, po kateri rastline, pri katerih pobiramo korenine, potrebujejo nekaj vec kalija, ki pomaga pri presnavljanju sladkorja v skrob in torej pospesuje delanje zalog v koreninah, odebeljenih steblih in podobnem). lp, proxima

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. jan 2008 20:28

Zakaj mi hodi po glavi, da je treba korenino hrena posaditi poševno????

LP

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. jan 2008 21:19

Na glavo so ga pri nas vedno sadili, če verjamete ali ne.

Rezanje nadzemnih delov mu lahko samo škodi, saj vedno znova vso hrano (in energijo) porabi za tvorbo novih listov. Drži se nasveta proxime, pa bo.

Potem boš lahko jokala po mili volji, ker ga bo toliko in bo huuuuuuuuuuuuuud.

rimljanka - zasebno mnenje

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

22. jan 2008 10:37

Dobra - gnojena, z dušikom bogata zemlja žene rastline bolj na listno maso kot na plod in cvet in kljub temu, da ga obrezuješ bi moral biti debelejši kot "mišji rep". Poizkusi izkopati divjega in iz njega dobiti podmladek za sajenje. Posadi ga nekam, kjer zemlje ne gnojiš in prekopavaš. ati zlati Sporočilo je spremenil(a) ati zlati dne 22. jan 2008 10:38:59

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

22. jan 2008 11:23

Je možno, da hren posadiš kar v posodo, da je potem za veliko noč, pa da se ti ne razraste tako zelo? marelica

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

22. jan 2008 11:38

Pri nas posadimo vedno samo zgornji del korenine, tisti ki ga odrežemo in ima še male lističe, tako da imamo vedno nove rastline. Kar se pa tiče debeljenja korenin je tudi po moje tako, kot navaja Proxima. Sem pa nekoč nekje prebrala, da je dobro skopati večjo jamo, na dno katere se položi pločevina ali folija ali kaj drugega pač eno oviro, nanjo se pa spet nasuje zemljo in vanjo podtakne hrenove sadike. Tako hrenova korenina nima možnosti, da bi rasla v dolžino, mora se samo debeliti.Kako globoko bomo oviro zakopali pa je naša odločitev. Prosim, da mi oprostite, če ni točno tako, sem namreč samo brala v praksi pa še nisem poskusila. Pa lep hrenov dan! daga

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. jan 2008 12:51

daga, meni se zdi precej neverjetna tvoja razlaga. Izhajam iz čiste biologije (iz tega, kako korenine rastejo).

Bi se pa strinjala, da vedro, brez dna, v katerega posadimo hren, vrh vedra pa je na meji med prstjo in zrakom, prispeva k temu, da lahko širjenje hrena kontroliramo.

rimljanka - zasebno mnenje

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

22. jan 2008 13:29

Tudi meni to ni bilo povsem jasno, razlagala sem si namreč, da če korenine ne morejo dol, bodo zavile pa stran. Ker pa nisem sama poskusila ne morem trditi ničesar. Kar si pa ti Rimljanka napisala, vem, da drži tudi v praksi.Mogoče bom pa letos preizkusila z "mojo" teorijo, čeprav o uspehu malo dvomim. daga

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. jan 2008 14:14

Ja, daga, res je, če ne morejo dol, bodo iskale prostor, po moje se bodo v tem primeru še bolj verjetno razdelile. Logično je tudi, da v težki, mokrotni, zbiti zemlji ne morejo zrasti debele, gladke korenine.

Morda najdete kak namoig še tule:

http://fides.fe.uni-lj.si/zdravje/clanki/11-97.ht

 

rimljanka - zasebno mnenje

181604  

član od: 22.7.2011

sporočila: 276

9. sep 2012 15:12

Da ne odpiram teme na novo: pri nas pa imamo hrena, sicer je droben, po celem vrtu in je v nadlego. Ne vem, kako se ga znebiti. Znova in znova se spomladi, ko vrt prekoplemo, nekam premakne in je na vseh gredicah. Potem pa razrastejo tisti ogromni listi cel vrtin je prav grdo. Poskusili smo ga čimveč premakniti na eno mesto, tam ga je res dosti, ampak prav povsod pa res ne gre. Seli se tudi z vrta na travnik.

Kako naj se ga rešim? Samo s puljenjem ne gre, zajamčeno!

Hvala vsem za odgovore.

181604

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti