Kako zamrznemo gobe

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

tema odprta - 9. sep 2002 8:45 | ogledi: 66.847 | odgovori: 11

Rada bi zamrznila sveže gobe (jurčke, lisičke,...). Prosim, če mi poveste, kako gobe zamrznete in za koliko časa jih lahko shranimo v zamrzovalniku. Ali jih pred uporabo odmrznete?

Hvala

tanja

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

9. sep 2002 10:23

Očiščene, narezane ali pa cele gobe vržeš za minuto dve v krop. Ko se skrčijo jih vzameš iz vode ter obvezno ohladiš pod mrzlo vodo ter po porcijah daš v zamrzovalnik. Nekateri zamrznejo tudi sveže gobe. Pred kuho, če nimaš časa, jih ni potrebno odtajati. V zamrzovalniku naj bi se hranile do šest mesecev.

neznan uporabnik

9. sep 2002 12:41

Pravilo moje mame: - gobe zamrznemo vedno sveže (narezane na primerne lističe in spravljene v vrečke po porcijah) - vzdržijo 8-10 mesecev (če v zamrzovalniku spremenijo barvo, pomeni, da so se vmes odtajala; npr. slabo zaprta vrata zamrzovalnika; jih obvezno zavržemo); je pa res, da po tako dolgem času niso več tako okusne - uporabimo jih zamrznjene (mama pravi, da obvezno); lahko jih npr. pripravimo z jajcem, damo zamrznjena v omako, juha, ...) Lep pozdrav, Marjetka

Tanča  

član od: 22.8.2002

sporočila: 15

9. sep 2002 13:39

Jurčke lahko zamrznemo sveže, lisičke pa moramo pred zamrzovanjem prevreti, drugače dobijo malenkost grenek okus. Lep pozdrav

ambienta  

član od: 31.7.2002

sporočila: 21

10. sep 2002 11:50

Pred kratkim sem v jutranjem programu TV Slovenija slišala strkovnjaka za gobe, ki je dejal da moramo gobe zmrzovati že napol pripravljene in sicer,če jih potrebujemo za omako ali juho jih prepražimo z vsemi dodatki npr.čebulo,česnom in potem tako pripravljene zamrznemo,sama pa jih vedno narežem na lističe in blanširam 3 minute ter ohladim na hitro pod mrzlo vodo.Blanširane vložim v tanki plasti v posode iz plastike,zmrznjene potem razrežem na manjše porcije in shranim v vrečke. LP Jadranka jadranka zakovšek

Nataša  

član od: 20.8.2002

sporočila: 24

10. sep 2002 14:42

Moja tašča ima knjigo o zamrzovanju (ne vem katero), v kateri piše: "Gob pred zamrzovanjem NIKOLI NE blanširamo". Ne vem v čem je finta, da piše nekje to, drugje pa nekaj drugega. No, in ona resnično nikoli ne blanšira gob. Ali jih zamrzne sveže, narezane na lističe, ali pa jih, kot Jadranka pravi, delno že pripravi. To pomeni, da jih prepraži na čebuli, česnu. Pa še to moram povedati, da vloži NORO veliko gob letno. Ker njen mož (moj tast) strastno gobari. Letno vloži do 1000 mavrohov (suši), cca. 50 kozarčkov, cca. 50 raminih posodic sveže zamrznenih gob in cca. 30 na pol pripravljenih. Torej pojemo resnično veliko gob, neblanširanih - pa smo vsi živi in popolnoma zdravi. pa še gobe imajo tak okus kot je treba - pri blanširanju rade postanejo brez okusa in "gumijaste". Nataša

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

10. sep 2002 15:07

Po blanširanju gobe nikakor ne postanejo gumijaste in brez okusa (mogoče pri kuhanju). Z blanširanjem gobam zmanjšamo volumen na račun vode ki je je v gobi . Nekatere pogojno užitne gobe pa postanejo užitne. To, da gobi odvzamemo del tekočine, pa pomaga, da goba pri odtajanju ostane bolj kompaktna. LP Vlado

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

15. sep 2002 11:05

Jaz gobe že leta zamrzujem samo sveže. Pogoj: da so res sveže nabrane in nepoškodovane!!!! Majhne zamrznem cele, večje dam na polovico ali četrtino (po dolgem). Osnovno pravilo: pred tem ne smejo videti vode. Očistiti jih je treba na suho, jaz jih še obrišem s prtičem, potem pa zamrznem. Jedli smo že tudi 2 leti stare pa nam ni bilo nič In gobam tudi ne! Seveda je pogoj, da so ves čas resnično pri dovolj nizki temperaturi. Pred uporabo jih pustim kakih 15 minut pri sobni temperaturi, da jih lahko narežem, pripravim jih pa kot sveže. Marele (dežnikarice) zamrznem že panirane, na pladnju in jih šele potem zložim v posodo, ne v vrečko. Ker imajo veliko vode, jih ocvrem kar zamrznjene. Spustijo sicer nekaj vode, pa ne preveč. Kakorkoli vnaprej pripravljene gobe hranim največ 6 mesecev. Kar se pa blanširanja tiče: tudi jaz imam slabe izkušnje. Okus je bil bistveno slabši, gobe pa kot radirka. Lep pozdrav! Marjana

LARYS  

član od: 29.12.2004

sporočila: 36

7. jan 2005 10:11

Sem strasten gobar in ne vem kako to,da ljudje še vedno sveže gobe dajo v krop,ko jih dajo v zmrzovalnik !! Vem da se ne morem primerjati s starejšimi izkušenimi mački,ampak lahko rečem le to,da tisti,ki to počno,naj dajo marelo v krop in bodo videli kaj naredi z gobo. Če gobo prevremo pred zmrzovanjem,ji poberemo najboljše vrednote -vonj in kvaliteto. Nesmiselno je tudi zaradi tega,če potem pripravljamo gobjo juho. Pri nas doma gobe prevrejemo le takrat,če jih bomo popražli in da jih bo zaužila hčerka ki ima 6 let. LARYS

tejc  

član od: 6.4.2004

sporočila: 65

7. jan 2005 11:26

Se strinjam z Janco.Moj kolega ima firmo,ki se ukvarja z odkupom,sušenjem,zamrzovanjem itd. gob in pravi,da sveže gobe samo na suho obrišemo in zamrznemo nikakor pa jih ne blanširamo ker s tem izgubimo vse njene vrednote (kot pravi Larys)

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

7. jan 2005 11:55

Sama sem jih tudi leta blanširala oz.prepražila na maščobi, zdaj pa jih že par let dajem v skrinjo ali cele (zavzamejo precej prostora), ali pa jih zrežem na lističe in zamrznem.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti