Sojino mleko=živalsko mleko?

toppy  

član od: 10.12.2007

sporočila: 282

tema odprta - 19. jan 2008 23:26 | ogledi: 4.141 | odgovori: 19

Pozdravljeni.Sem v veliki dilemi,zato se obračam na vas v upanju,da bom dobila željene informacije.Moja hči ima dieto brez mleka in mlečnih izdelkov in v zvezi s tem vas sprašujem ali lahko pri peki peciva mleko zamenjam za sojino(1:1).Zanima me zaradi okusa pa tudi bolj "redko" je.Sama nimam teh izkušenj,zato se obračam na vas.

HVALA.

toppy

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

20. jan 2008 7:06

topy pri soji in sojinem mleku moramo biti previdni, ker vsebuje naravni estrogen. Zato ni primeren za fante v dolgotrajni redni uporabi, ker lahko povzroči neplodnost, pri deklicah pa prehitro dozorevanje.

Nič ni narobe, če se uživa samo občasno, oziroma jo lahko brez omejitve dekleta po prvi menstruaciji.

Prav tako je priporočljiva večja uporaba v menopavzi.

V času, ko je važno samo prodati in istočasno povečati gospodarsko rast v farmaciji, v navodilih in reklami tega ne zasledimo.

Da o genetsko spremenjeni soji (in o ostali hrani) ne govorim.

 

Lahko pečeš kar nekaj sladic, ki so brez mleka. Drobno pecivo, zavitki iz listnatega in vlečenega testa, biskvitna peciva ...

 

kobra 1

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. jan 2008 7:12

Ko vidim da ti nihče ne odgovarja, bom pa jaz ko pa nimam pojma: enkrat sem neki eksperimentiral s  sojinim mlekom in kolikor se spomnim nima nobenega izrazitega okusa ( ma kaj izrazitega, sploh nobenega, še slabega ne ). Sicer, sedaj sem se spomnil, ne vem kaj sprašuješ: a lahko nadomestiš zaradi hčerkine diete ali pa zaradi tehnologije. Če je zaradi diete: sojino mleko vsebuje tudi beljakovine ( rastlinske ), le da drugačne kot mleko, maščob pa manj ( če sploh ) pa mineralne snovi, torej sama se odloči a lahko. Če je zaradi tehnologije: po moje lahko, poskusi naredit recimo palačinke, pa boš takoj videla.

lp 

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. jan 2008 7:44

Jaz pač počasi pišem, ko sem začel pisati, ni bilo še nobenega odgovora, ko si tole gor napisala ( kobra 1 ), sem pogledal v knjigo Dictionary of Food, pod soja, piše:..................The beans, especially the oil, are rich in compounds which behave like weak estrogens and dilute effect of the body s own oestrogens, thus reducing the risk of breast cancer, but evidence has been reported that row soya flour fed to rats produced pancreatic cancer. ( stročje in  posebej olje so bogati v snoveh, ki se obnašajo kot šibek estrogen in tako redčijo ( pa ti to razumi, to je moj komentar, to ne piše ) učinke lastneg esterogena, in tako zmanjšujejo tveganje raka dojke,  ampak je zabeleženo, da sojina moka v prehrani podgan, povzroča rak pankreasa ( to pa ne vem kaj je, a je morda vranica ?)) ežoj

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

20. jan 2008 7:49

trebušna slinovka kobra 1

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. jan 2008 7:55

kobra 1 je napisal/a:
trebušna slinovka kobra 1

a jaaaa, to pa vem kaj je  ( tako kot vem kaj je vranica ).

ežoj

bojči  

član od: 13.7.2006

sporočila: 258

20. jan 2008 8:00

Jaz uporabljam sojino mleko tudi pri peki,še mlečni riž naredim z njim,pa belo kavo.Mal drgač je okus ampak ko se navadiš je enostavno dobr.Mislim da je tud bolj zdravo,ker se postavljajo vprašanja kakšno mleko sploh pijemo. LEP SONČEN DAN! bojči

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

20. jan 2008 8:03

No ,če s sojinim ne bo šlo je opcija tudi riževo ali ovseno mleko - če hčerkica to dvoje seveda prenaša. Bernarda

toppy  

član od: 10.12.2007

sporočila: 282

20. jan 2008 8:15

OOO KAKŠNE ODGOVORE SEM DOBILA,MENI JE ZDRAVNICA ZATRDILA,DA LAHKO BREZ VSAKEGA NAJMANJŠEGA GREHA MLEKO IN MLEČNE IZDELKE ZAMENJAM ZA SOJINE PROIZVODE.DO SEDAJ SEM KUPOVALA "BIO" SOJINE IZDELKE IZ ŠPARA,KI SO V VEČJI MERI ROMALI V SMETI KER JE MLEKO FUUUUJ,RAZEN SADNEGA.NISEM PA VEDELA,DA IMA SOJA STRANSKE UČINKE.HČI JE PRVOŠOLKA. toppy

GOSPAKATJA  

član od: 27.11.2007

sporočila: 259

20. jan 2008 8:40

hoj! obnese se razmerje 1:1 ( 3 kozarce namočene soje in 3 kozarce vode ) zmiksaš , da je gladko, med mešanjem prevreš ( 15-20 minut ) in precediš skozi žimnato sito ali krpo. GOSPAKATJA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti