Rdeč in zelen curry

Zara-Marisa  

član od: 12.6.2003

sporočila: 351

tema odprta - 18. jan 2008 13:56 | ogledi: 6.624 | odgovori: 8

Živjo!

Čez slab mesec odhajam na krajši oddih v London, kjer nameravam zaviti tudi v eno izmed tajskih restavracij. Na Tajskem še nisem bila, prav tako še nikjer nisem poskusila njihove kuhinje. To bi rada storila zdaj. Na hitro sem si pogledala jedilnik in me zanima, kakšna je razlika med rdečim in zelenim curryjem oz. kaj bi to sploh lahko bilo. Dobro, vem osnove, da curry ni le začimba, ampak tudi ime indijskih, tajskiih ipd. jedi, toda tukaj se pa neha.

Hvala za informacije in lep, končno sončen (!!) pozdrav

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

18. jan 2008 14:14

Štos je v tem, kakšna prevladujoča barva nastane, ko zmešajo začimbe. V zelenem so bazilika, jajčevci, nekaj skorjic agrumov, zelena čili paprika in še marsikaj in to ogreto in zmešano s kokosovim mlekom je temelj za green curry. Pri rdečem je veliko rdeče paprike in kaj vem česa še, pri rumenem me naj pa vrag, če vem, kaj je notri. Lepo potepanje po Londonu ti želim. Vendelina jr.

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

18. jan 2008 14:21

Vidiš, pa spet nekaj več vem. Super! Hvala Vendelina. Jelenckova

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

18. jan 2008 14:29

Zelen curry paste (tajski) je sestavljen iz limonske trave, galangala, koriandra, zelenih čilijev, ribje omake, škampove paste, tajske bazilike (ki je po okusu zelo drugačna kot naša), česna, kaffir lime listov in sladkorja. Rdeča curry paste se dela iz povsem enakih sestavin, le, da se uporabljajo rdeči čiliji. V rumeno pa se daje še turmeric (pri najboljši volji, mi slovenska beseda ne gre s konca jezik). Osnova tajske kuhinje pa je kokosovo mleko, poleg vseh zgoraj navedenih sestavin kot so limonska trava ter kaffir lime leaves. Ti dve sestavini se v indijski kuhinji uporabljata redkeje. Paprika sama po sebi ne sodi v curry paste, lahko pa se znajde kot sestavina v nadaljni pripravi, kjer se na čebuli in česnu najprej razpusti pasta, potem pa se dodajajo ostale sestavine. Od agrumov pa se dodaja limeta in to le sok limete. fresh Sporočilo je spremenil(a) fresh dne 18. jan 2008 14:30:47

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

18. jan 2008 14:41

turmeric=kurkuma. Pa je le padlo z jezika. Drugače pa nujno naroči tudi kakšno zelenjavno varianto, kjer boš dobila mini tajske jajčevce, pa njihov giganstski grah, itd. fresh

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. jan 2008 15:30

In ne pozabi poskusit čudovitih tajskih solat, sploh tiste s pečenimi trakovi govedine ali kakšno s steklenimi rezanci in rakovimi repki (shrimpsi ali tiger prawnsi).

Ostalo je pa že fresh zelo natančno povedala. Mimogrede, gotove curry paste vseh treh barv dobiš zdaj že tudi pri nas, pa še kakšno podobno, a z drugim imenom (panang na primer, musaman curry paste  itd).

 

Poleg vsega, kar je naštela fresh, Tajci jedem dodajajo tudi koriander, sploh svežim solatam.

 

Ti zavidam tole tajsko pokušino. Uživaj!. Mamamia

mamamia

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

18. jan 2008 15:48

Mamamia, ampak ves, da imam pa jaz za musaman curry paste pa cisto poseben recept. Meni te pripravljene zadevscine niso vsec. Se mi zdi bolje narediti vecjo kolicino, ki se zamrzne in potem uporabi po potrebi. Ja, mamamia, brez koriandra ni tisto pravo. Ne tajske, ne indijske jedi. fresh

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. jan 2008 12:56

A mi (lahko tudi po zasebni pošti) pošlješ tvoj recept za musaman pasto? Da primerjam s tem, ki ga imam, ampak po katerem še nikdar nisem delala, ker vedno uberem lažjo pot in si pomagam s kupljeno... mamamia

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. jan 2008 20:12

Mamamia, bom poslala. fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti