Kaj bomo pekli in kuhali v pustnem času

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

1. feb 2013 15:53

Z lakmusom res še nikoli nisem šarila po marmeladah, sem jih pa veliko kuhala. Eno je sadje kot tako, ki lahko ima manj ali več kislin (in precej jih med kuhanjem tudi razpade), drugo so pa (predvsem kupljene) marmelade, kjer dodajajo kisline zaradi barve ali kot konzervanse, recimo citronsko ali askorbinsko. Ker če hočeš imeti rdečo jagodno marmelado ali oranžno marelično ali lepo rumeno breskovo - potem brez dodatka recimo citronske kisline pač ne gre.

Sonja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

1. feb 2013 16:06

sara.vidmar je napisal/a:

:)

Sem bila premalo natančna pri vprašanju. Iščem sadno marmelado, ki ne bi bila kiselkasta. 

 

Moja figova ni nič kisla, kuhala sem jo samo s sladkorjem. Ima okus po kostanju , nam ni všeč, tako da si bom morala za letos izmislit kako drugo pripravo ali pa jih prodam.

Kupljena (iz Dalmacije ), ki ima dodan pektin in citronsko kislino je seveda kisla, pa nam prav tako ni všeč, nima okusa po figah (okus je po po limoni s tekturo suhih fig) pa še grozno je sladka. Pravzaprav jo kupim samo za na brie, ko ga pripravim ene 2x na leto za kake obiske. 

Po moje tudi iz banane ne more biti kisla.

Vanja

jkd  

član od: 9.4.2007

sporočila: 144

1. feb 2013 20:03

Vanja, jaz kuham figovo marmelado s samo cca. 100 g sladkorja na 2 kili fig in eno limono. Konzistenca sicer ni klasično "mardeladasta", ampak je bolj kašasta- res pa je, da je ne čmarim celo večnost, ampak samo toliko, da dobro prevre. Pa fige morajo biti res dobro zrele, da imajo čim več sladkorja.

Marmelada ima intenziven okus po figah, v dobro zaprtih kozarcih se obdži več kot dve leti (en kozarec sem založila v omari, zato vem ;))

 

 

jkd

TP_Kuhar  

član od: 12.10.2011

sporočila: 108

5. feb 2013 12:08

bojanam je napisal/a:

Kaj ima kdo recept za pirine krofe? MBrando kje v MB jih imajo?

Me mika, da bi jih poizkusila leto sama narediti..

 

hvala



Bojanca

 

Nisem MBrando pa vendar, lansko leto sva z drago pekla polnozrnate pirine krofe. Testo je naredila mašina za peko kruha in sicer po receptu Rece. Ampak namesto navadne moke je bila polnozrnata pirina, dodane je bilo malo več tekočine in malo več kvasa (skoraj cela kocka). Koliko več nažalost ne morem rečt, ker sva sproti opazovala kako se je obnašalo testo (preveč/premalo tekočine). Vzhajali so tako kot navadni, edino pri peki je treba bit pozoren, da olje res ni prevroče, ker so že v osnovi temnejši krofi in so od zunaj lahko hitro zažgani, noter pa surovi.

 

Upam, da kaj pomaga. LP,

TP_Kuhar

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

5. feb 2013 13:36

Vanja - malo iz konteksta, pa vendar prosim za odgovor. Napisala si, da daš figovo marmelado na brie. Meni se doma že kako leto valja kozarec figove, ki nikakor ne gre v promet (nismo pretirani marmeladarji), pa me zanima ali koščke brieja samo pokapljaš z marmelado, jo daš poleg ali kako? In kaj še kombiniraš zraven? Ker mi je sicer super kombinacija kakega pikantnega sira in česa sladkega (mlad kozji sir s tartufovim medom mmm), ampak tegale pa še nisem imela možnost preizkusiti.

Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

5. feb 2013 16:06

Tinca,

brie, prerežem po čez, da dobim 2 kolobarja. Na spodnji kolobar dam veliko žlico figove marmelade in posujem z zvrhano žlico orehov. Pokrijem z drugim kolutom, spet namažem z malo marmelade, posujem z orehi, zavijem v plastično folijo in pustim vsaj od jutra do večera v hladilniku. Sir mora stati na sobni temperaturi kako uro preden ga ponudiš. Mi smo navajeni, da so zraven neki čisto tanki krekerji, ki izgledajo takole, s tem, da niso sezamovi ampak so več ali manj brez okusa. 

Orehe pripravim tako, da v ponvi stopim malo masla, dodam mogoče 2x toliko rjavega sladkorja (ne tistega, ki se sipa, ampak tistega vlažnega). KO je sladkor stopljen (nastane karamela) dodam na debelo narezane orehe premešam, da so prevlečeni s karamelo in posušim na peki pairju. To delam zamo na oko, tako da nimam točnih sestavin. Če je orehov preveč jih spravim v hladilnik ali pa se pozobajo.

Kot rečeno, to pripravim, kadar imam več ljudi na obisku. Meni je tako pripravljen sir odličen, ni pa nekaj, kar bi si želela imeti vedno v hladilniku. 

Tudi mi marmelade ne pojemo več kot majhen lonček ali dva na leto.

 

Vanja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

5. feb 2013 18:34

Jaz pa bom kar s temo nadaljevala. Prvič v življenju sem spekla krofe in mislim da drugega recepta kot tega od tanje iz kulslo sploh ne bom preizkusila, ker boljših domačih krofov še nisem jedla. Cvreti se bom že še naučila. Drugače pa mislim letos narediti še "funnel cakes", ko testo vlivaš v vrelo olje, da nastanejo takšna gnezdeca.

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

6. feb 2013 8:20

Jaz vsako leto naredim pustne krofe (včasih so lepi, včasih malo manj lepi - dobri so pa vedno) po receptu od moje mami. Mamičini recepti so pač nekaj kar prineseš s sabo v novo gospodinjstvo in če so recepti dobri se jih držiš kot pijanec plota.

Bom pa naredila še miške z jabolki, po Marinkinem receptu http://www.kulinarika.net/recepti/333/sladice/jogurtove Te miške naredim tudi čez leto večkrat...so dobre in enostavne.Otroci jih obožujejo.

 

ANJA

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

6. feb 2013 9:19

TP_Kuhar je napisal/a:

bojanam je napisal/a:

Kaj ima kdo recept za pirine krofe? MBrando kje v MB jih imajo?

Me mika, da bi jih poizkusila leto sama narediti..

 

hvala



Bojanca

 

Nisem MBrando pa vendar, lansko leto sva z drago pekla polnozrnate pirine krofe. Testo je naredila mašina za peko kruha in sicer po receptu Rece. Ampak namesto navadne moke je bila polnozrnata pirina, dodane je bilo malo več tekočine in malo več kvasa (skoraj cela kocka). Koliko več nažalost ne morem rečt, ker sva sproti opazovala kako se je obnašalo testo (preveč/premalo tekočine). Vzhajali so tako kot navadni, edino pri peki je treba bit pozoren, da olje res ni prevroče, ker so že v osnovi temnejši krofi in so od zunaj lahko hitro zažgani, noter pa surovi.

 

Upam, da kaj pomaga. LP,



TP_Kuhar



Hvala na zapisanem in razlagi. Če me bo nekoč zamikalo, bom vsekakor uporabil tole pisanje, do takrat pe še vedno iščem in sprašujem. Do krofov imam strogi režim in mi predstavljajo vrh težje dostopne gore. 
Jem jih le 2-3x letno, a sedaj ko ni pirinih, bom kar izpustil pustno konzmacijo.
Drugače pa 2 TROJANSKA immer!!!! ob vrnitvi iz morja (1x čokoladnega ter 1x navadnega oz. z višnjevo marmeljad)
Pol v jesenskem času 2 TROJANKA
Pa za pusta hrusta...dokler so imeli PIRINE. Edino če bodo kakšni domači kje, pol bom enega že snedel, ker cenim delo in trud gospodinj...
Sam pa bom ostal pri peki keksov/biskvitov/cookijev ;D

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

pekoča paprika  

član od: 25.7.2011

sporočila: 50

6. feb 2013 14:14

jaz bom probala speči krofe po recinem receptu, krofov še nisem nikoli pekla.

pa churrose, ki jih bom povaljala v sladkorju in cimetu

pekoča paprika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti