Kaj bomo pekli in kuhali v pustnem času

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

tema odprta - 17. jan 2008 7:40 | ogledi: 17.662 | odgovori: 106

Bliža se pust in da ni dan dnevu enak se bo v naši kuhinji našlo kar nekaj pustnih dobrot. Bo jed tradicionalna ali malo manj kalorična, vendar še vedno času primerna.

kobra 1 [deteljica]

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

17. jan 2008 7:54

Mi običajno za pusta ne delamo posebnih specialitet. Samo jaz dobim nalogo, da spečem krofe, flancate in krhke flancate. Letos bodo edina posebnost in novost še krofi brez mleka (s sojinim mlekom). Bom pa z veseljem spremljala to temo, ker me res zanima kaj ustvarjate za ta "pustni" čas Lp E.

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

17. jan 2008 9:00

Tudi pri nas krofi in flancati. Bom pa poleg klasike letos poskusila čokoladno testo za krofe s kapučinovo kremo povrh in pa jabolčne krofe, verjetno oboje iz pečice, da ne bo samo cvrtja. Uvod pred finalom bo že ta vikend in poročam. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 17. jan 2008 09:00:42

ovčka  

član od: 1.6.2007

sporočila: 174

17. jan 2008 9:02

O, mi pa za pusta hudo grešimo. Začne se na debeli četrtek, ko spečemo prvo peko pustnih krofov (pečemo jih tudi čez leto, vendar niso "pustni"). Zraven skuham suho svinjsko brado. Ne se zgražat, svinjska brada ima posebno meso, ki je vedno rdeče in boljše od vsake šunke. Pa nič solate, samo krompirjev "zos", v katerega narežem na milimeterske kocke narezane kisle kumarice. Druga peka krofov je na pustno soboto. Takrat napečem tudi kvašene in krhke flancate, da je dovolj za vse maškare. Za kosilo prežganka, povojena svinjska krača in krompir v solati. Na pustno nedeljo naredim juho, v kateri se je kuhala krača. Kračo pustim, da vre pol ure, odlijem vodo, jo še enkrat operem in dam novo vodo. To je potem juha za pustno nedeljo. Pravilno povojeno meso naredi juho rahlo roza, zakuham pa usukani močnik - mi rečemo "farfeljči" in na pustno nedeljo je tudi edinkrat na leto, ko jih jemo. Zraven svinjska pečenka s suhimi slivami, vse skupaj zalito z žganjem, kisla repa in dušeno kislo zelje. Pa ves dan še krofi, flancati.... V ponedeljek zajemamo sapo, v torek pa spet sveži krofi, ovčja župa, popečeno ovčje meso in pražen krompir, solata iz kislega zelja. Na pepelnico si "oddahnemo", se posipamo s pepelom in, čeprav nismo verni, se držimo posta. Moja družina zelo malo pije in ves ta čas pijemo samo jabolčni sok, ki ga skuham jeseni. Se mi pa zdi, da pustne požrtije tudi niso posebej primerne za kakšno žlahtno vino. Ga je škoda. No, potem pa se začne postni čas do velike noči, ki ga preživimo večinoma ob zelenjavi in testeninah, meso pa jemo največ dvakrat na teden. Kar se tiiče krofov: pripravljam jih večinoma s sojinim mlekom, za maščobo pa vedno uporabim oljčno olje. To je enkrat pred leti pokazala na TV ena zelo gostobesedna gospa in sem poskusila. Mi je všeč, moja družina pa itak ne ve, kaj delam. Če bi videli, bi že rekli, da "se okusi". Pa se ne in krofi so dobri in lepi. Naj bo pust masten okoli ust, pa lepo se imejte! ovčka

Emma07  

član od: 19.5.2005

sporočila: 179

17. jan 2008 9:41

Katka Lopatka, Prosim zaupaj nam recepte za ti dve vrsti korfov! Tudi sama na maram cvretja in bi z veseljem poskusila speči krofe v pečici (čeprav za kaj takega še nisem slišala). Hvala in lep deževen dan želim vsem! Emma07

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

17. jan 2008 10:07

Jaz pa imam problem pri peki krofov, že nekaj receptov sem preizkusila in ko so krofi topli, so fantastični, mehki, lepi, okusni ni da ni....čez pol ure ali manj pa ....bolj, da bi zavila v trgovino....nič več pravljice o dobrotah, le kruta resnica......??? Kaj delam narobe.......??

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

17. jan 2008 10:08

Nimam recepta, ker bo improvizacija Bom pa sem napisala v ponedeljek, če bo uspelo, prav? Ne bi zdaj nekaj pisarila, za kar sploh ne vem, če bo dobro izpadlo...hah katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

17. jan 2008 10:24

Emma07, si me prehitela  .

Imam kar nekaj sladkih idej, ampak od kar so fantje odrasli nimam več odjemalcev.

NPR : Osnova " Otroški piškoti" iz baze : klovni, pika nogavička, razne maske......

Tudi kaka torta izpod rok naših mojstric bi bila zanimiva .....

 

Še kaj bi se našlo ... 

kobra 1

alexis  

član od: 30.5.2006

sporočila: 884

17. jan 2008 10:34

Pri nas tudi ne pripravljamo kaj posebnega. Se pa vsako leto odločim, da bom pekla krofe, potem pa....hop v Tuš po Blatnikove. Kaj čmo. Malo sem komot malo me je pa strah, da ne bo ratalo in potem je boljše da jih kupim. alexis

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

17. jan 2008 10:41

Ampak... če krofe spečeš v pečici, ratajo buhtlji. Mi smo v pekarni delali povsem isto testo kot za krofe, le da smo potem vzhajane hlebčke naložili v pomaščene pekače in jih spekli v peči. Ratajo okusni buhtlji. Me pa že zelo firbec matra kaj bo ratalo iz te tvoje improvizacije - katka lopatka. Čar krofov je, da so cvrti na olju.... pustimo se presenetiti E.

runo01  

član od: 13.3.2006

sporočila: 352

17. jan 2008 11:12

Krofe ,miške in obvezno ocvirkovco . lp runo01

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti