Hujšanje

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

17. jan 2008 18:40

Na nedavnem predavanju o prehrani tekačev je trener rekel takole: za izgubo maščobe je najboljši jutranji trening na tešče (ali s skodelico črne kave - kofein in guarana spodbujata izgubo maščobe) ca. 40 minut v srednji intenzivnosti. Srčni utrip pri navadnih smrtnikih torej okoli 140. Pri veliki intenziteti treninga pride namreč tudi do izgube mišične mase (ker na tešče bolj kurimo glikogen spravljen v mišicah). Izračunal nam je, da dobre pol ure hitre hoje vsako jutro v enem mesecu pokuri za 1/2 kg maščobe v telesu - ob enaki prehrani. Še hec: rekel je, da je največji problem pri tekačih, ki želijo izgubiti maščobno tkivo, to, da jih mora prisiliti, da hodijo - ker jim sicer utrip preveč narase in ni takega efekta. No punce dajmo - še šest mesecev do poletnega dopusta - to je vsaj 3 kg maščobe manj!! Staša

habibti  

član od: 16.2.2007

sporočila: 182

17. jan 2008 20:32

Tudi jaz sem bila na testiranju. Moram povedati, da sem od 3-5x (ura in pol) na teden na fitnesu in vsaj 5x na teden po 2 ur streljam z lokom. Želim si zgubiti nekaj maščobe. Predlagali so mi eno uro teka na dan pri srčnem utripu 130/minuto. To pri meni pomeni hitra hoja. Ob tem mi je precej dolgčas, a imajo v fitnesu televizijo in tudi tista ura hitre hoje ob kakšni dobri oddaji hitro mine. Pa še to, % maščobe v telesu naj bi kot športnica lokostrelka imela okrog 19, se pa ta idealen % zvišuje z leti (stara sem 25). Moja tehtnica doma pa pokaže vsaj 5% več, kot tista na pregledu na medicini športa. Zato se ne zanašajte preveč na domače tehtnice. Velikokrat prinesejo slabo voljo, ko to ni potrebno. habibti

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

17. jan 2008 21:35

Jaz bi bila zelo vesela kakšnega predloga, kako motivirati punčko staro 7 let, da shujša, ima 20 kg preveč. Če ima kdo kakšne izkušnje, se priporočam. lp, pinka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. jan 2008 23:00

Pinka, priporočam ti kako knjigo o športnih igrah za otroke in kako jih spravit ven, na zrak. Jaz sem si par prvih sposodila v knjižnici, kupila pa sem knjigo Igrišča narave, nad katero sem res navdušena! Moja punči je sicer še dojenčica, ampak jaz vedno pravim "bolje prečiti nego lječiti" in se rajši vnaprej izobrazim, pa da potem ne bo problemov;) Skratka, ta knjiga mi je res všeč, je precej predlogov, kako otroke spraviš ven tudi v mrzlem in mokrem vremenu, pa razne igrice... Pa kupite si kako podlago za na tla, recimo tiste pene sestavljanke za otroke, so dokaj poceni, da se boste lahko prekopicovali na njej in te ne bo skrbelo, če bo bosa na parketu;) Pa mogoče še eno tisto žogo za sedenje in vadbo, z njo se tudi precej da... In potem se recimo vsak večer 1 uro igrajta, čim bolj aktivno - delajta prevale, naj hodi po ročaju od položene metle, lovi ravnotežje na žogi,... Sploh če nima preveč rada športa, naj jo k njemu pritegne kaka njena igračka ali prijateljica - v skupini je bolj zabavno. Pa naj najprej medvedek naredi, potem pa še ona. In tako bi po moje kar precej pokurila - če greste vsak vikend nekam v naravo, pa če še čez teden kak šport vpiše, pa ji kuhaš malo bolj zdrava kosila in ji ne kupuješ sladkarij, ampak jih recimo rajši sama spečeš, pa malo pogledaš na maščobe... Ker 7 letnice po moje ne smeš s kako dieto silit, rajši bolj počasi in z več gibanja... Izkušenj s predebelimi otroci sicer res nimam, mogoče pa ti bo vseeno kaka ideja prav prišla: recimo shake (šejk) za sladico - naj bo sladek, ampak od banane ali medu, ne od belega sladkorja. Pa okrasi ga z dežničkom, da se bo počutila ko mala princeska;) In recimo moja sadna torta v bazi in mojdva biskvita nimata nobene margarine, masla, olja... In če narediš zraven kako skutno sadno kremo, je to dokaj zdrava sladica za moje pojme... Za malico ji daj kake polnozrnate štručke (če jih ne mara, ji dajaj postopoma najprej belo s čisto malo polnozrnate moke, potem pa vedno več, na koncu ji bojo tako ali tako všeč ratale, sploh če jih narediš v zanimivih oblikah:) Pa skupaj narežita zelenjavo, na začetku kakšno, ki jo ima rada ali jo vsaj je, recimo korenček se dostikrat obnese. In ga nareži na kake zanimive oblike, daj v NJENO plastično posodico in naj ima to za prigrizek, ko bo lačna, če te še ne bo doma. Isto lahko naredita s sadjem. Naj sodeluje pri pripravi jedilnikov, ti pa poskrbi, da kar predlaga, tako zasukaš, da ni preveč redilno: recimo punči hoče pico, ti pa narediš testo iz malo polnozrnate in malo bele moke, vode in kvasa, gor nadevaš res veliko paradižnikove omake (pri tej ne šparat, ker ne redi, naredi pa pico sočno), malo origana in raznovrstno pisano zelenjavo. Šunko izpustiš, sir pa vzameš manj masten, pa je taka pica kar zdrava. Če hoče špagete, jih narediš s paradižnikovo namesto s sirovo omako. Če bi rada čokoladno torto, narediš tako z dosti kakava ali temne čokolade, ampak s čim manj smetane... Če ima rada čips in pomfri, ji naredi korenčkov "pomfri" (korenček narežeš na enake palčke kot bi pomfri, ga povaljaš v čisto malo olivnega olja in ščepcu soli in spečeš v pečici). Čips lahko narediš iz jabolk, hrušk, zelenjave, ki jo posušiš. Ni isto, seveda ne, kar bo jasno da opazila tudi ona, vendar pa jo lahko motiviraš tako, da bosta to počeli skupaj - tako mali otroci so vendarle še radi z mamo;) Tako lahko hujša, ne da bi sploh vedela za to, kar se mi zdi pri tej starosti najboljše. Namesto, da jo prepričuješ, da mora shujšati, ji rajši ponudi bolj zdrave alternative, ki seveda niso enako okusne, vendar pa to kompenziraš s tem, da bosta to počeli skupaj. Recimo si zaželi ene kalorične sladkarije v trgovini in te prosi zanjo. Ti ji ne rečeš, da tega pa ne sme, ker ima že tako preveč kil, ampak ji npr. rečeš, da kaj pa če bi rajši doma naredili eno fajn torto, jo poslikali, da bo pokazala svojim prijateljicam, kaj je naredila... Skratka jo malo podkupiš s tem, da nekaj počneš z njo... Ne poznam tvoje punčke in ne vem, če bo to delalo pri njej, ampak poizkusit se splača, dokler so mali se jih še nekak da manipulirat;) - v njihovo dobro, seveda;) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

17. jan 2008 23:02

Upam, da bo kaj uporabnega in želim ti, da bi tvoja punčka ne čimprej ampak čimbolj nežno in neopazno shujšala in ostala vitka in zdrava! Pa da bi se meli super med igranjem;) Veri

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

18. jan 2008 7:42

Pa več se skupaj ukvarjajte z njo. To pomeni, da ko bi rada kaj redilnega pojedla, jo zamoti s čim, kako igro, skupnim sprehodom, pojdi z njo na plavanje, pa ne šibat po dolžini bazena ampak se lovita v vodi, igrajta z žogo, skačita. Skratka, motivirati jo moraš za gibanje, pa bolj zdravo prehrano. če pa si bo zaželela kako pregreho, pa ji dopusti, samo količino zmanjšaj. Ker saj več, prepovedano je najboljše.

Pomaga ti naj pri pripravi kosila, malice ali večerje, sama naj sestavi jedilnik, ti pa ga malo predrugači z zdravo prehrano. Pa dosti se ukvarjajte vsi skupaj z njo. Samo ne uporabljati čarobne besede hujšanje vedno, ko da kaj v usta. Ker boš dosegla nasproten učinek.

Moja prijateljica je imela podobno težavo z 8-letnim sinom. Spremenili so način življenja, prehtrano....več se skupaj družijo in kaj počnejo in sin je v pol leta shujašal 7 kg, zrasel pa 3 cm. Krasno, a ne?

Pri otroku ne smeš početi kaj v zvezi hujšanja kot pri odraslem, ker otrok rabi za razvoj vse, tudi maščobo in sladkor. Samo kakšno in koliko, pa je odvisno od tebe.

Ko sem prijateljičinega sina pohvalila, kako lep fant je postal,( nič o hujšanju)! mi je zaupal, da je sedaj bolj srečen, ker z družino počne več stvari skupaj, tudi kuha.

To naj bo kot motivacija.Pa srečno!

Kyara

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

18. jan 2008 9:04

Jaz sem pa zaradi sekiranja v treh mesecih shujšala za 15 kg. Ne priporočam, vendar je bilo zelo učinkovito. Prijateljica se norčuje in mi pravi, da pri meni noben drug sistem ne bi bil tako učinkovit. Mojega sekiranja sicer še ni konec, vendar jem sedaj normalno in vzdržujem isto težo naprej. Skokovito hujšanje me je prestrašilo, zbala sem se, da se ne bo ustavilo, pa sem se malo vzela v roke. Jem pa veliko več sadja kot prej, kakšna hudo kalorična hrana pa me niti ne mika več. Sedaj imam kile kot srednješolka in lahko oblečem zadeve izpred 20 let. Hči je kar malo jezna, ker pri 12 letih in enaki višini tehta kar nekaj več kot jaz. Torej ni nikoli prepozno, da se človek spravi v red. Recepti so pa pač različni. Jaz sem shujšala, ko niti nisem imela namena hujšati. Klik v glavi je naredil svoje. Dolores Sporočilo je spremenil(a) Dolores dne 18. jan 2008 09:07:05

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

19. jan 2008 10:11

Hvala za izčrpne odgovore jih bom posredovala punčki in mami. Gre za sorodnike in težko jim kaj dopoveš (punčka se giblje veliko, ampak so problem sladkarije), zdaj so bili na sistematskem pregledu in je zdravnica ponorela. lp pinka

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

19. jan 2008 16:24

Dolores se popolnoma strinjam s tabo dokler ni klika v glavi je samo pripričevanje samega sebi.Šele ko si v glavi počistiš,potem je res učinkovito.S tistim, ta ponedeljek pa res začnem ni nič.Je veliko ponedeljkov pa nikoli pravih.Saj pri meni je tako.Dobro pri meni so še drugi problemi glede debelosti.Ampak me to ne opravičuje da sem debela.Tako da je še ena na seznamu, ki si želi in more narediti spremembe v življenju. Glede otroške debelosti se pa popolnoma strinjam z Veri in Kyaro,da se je potrebno z njimi več ukvarajt.In starši se morajo prvo sami zavedat da imajo problem. Recimo moj sin se vsako zimo zredi.Ni kolesa,plavanja, tekanja.Ampak to ne pomeni da doma ne moremo nič počet.To sem morala vse sama dojet,ker drugače mu nič ne pomagam,če mu govorim daj telovadi, pojdi ven,ne tega ne onega.Sladkarij ne kupujem jih pečemo skupaj.V mejah normale.Sedaj se lepo oblečemo in gremo vsi ven.Tekamo, hodimo družimo se.Saj sem se prej tudi ukvarjala z njim, ampak sedaj je bolj veselo. Prve rezultati so že vidni.Sin je zgubil že prvo kilo mami pa dve.Res je da je komaj začetek ampak volje in motivacije je še dovolj. Toplo pa tudi priporočam revijo Rina( sem si jih sposodila v knjižnici) imajo tudi nasvete kako z otroci. balonka

macica  

član od: 22.2.2008

sporočila: 23

22. feb 2008 12:12

No pozdravljeni! Sem nova na tem forumu in sodim med okrogle in vesele. Kljub temu se pa že vse življenje ubadam s kilogrami, ki mi malo grenijo življenje. Nikoli ne podcenjujem ljudi, ki imajo te težave, ker vem kaj je to - prav tako z otroci. Nekateri pa so netaktni in samo o kilogramih sprašujejo, da te še bolj potolčejo. Želim vzpodbudo vsem in uspeh pri izgubljanju kg. Lp, Macica macica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti