Karamelna omaka/poliv

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

tema odprta - 15. jan 2008 14:28 | ogledi: 11.426 | odgovori: 22

Ena za spremembo kuharska...

Pred kratkim sem darling mamamio pobarala o tem, kako bi naredila karamelno omako, ki bi ustrezala naslednjim pogojem:

- morala bi biti tekoča,

- vendar ne preveč tekoča (ne sme pa se strditi).

Namreč uporabila bi jo na vrhu mousse torte in bi moral biti en tenek sloj tega poliva gor, ki pa ne bi uničil pene (mousse), po tem, ko bi bila kake štiri ure v hladilniku in v hladilniku bi se moral ta preliv zgostiti.

Darling mamamia tega še ni delala, sva pa razmišljali o dodajanju mleka/smetane v karamelni sladkor. Od uporabnih linkov sem našla tegale (so še slikice zraven)

http://www.elise.com/recipes/archives/001979carame

Zdaj, če je katera že kdaj kaj čarala s karamelno omako na vrhu mousse torte, je highly welcome, da svoje izkušnje podeli z našo community. Zlasti me zanima naslednje:

- koliko časa moram počakati, da lahko omako polijem po mousse, da je ne bom "pobila"

- količine (a bi štiri žlice sladkorja zadoščale za površino torte 615,44 cm 2 (to je premer 28 cm)?

Vendelina jr.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. jan 2008 14:39

Vendelina jr., a tako popoln krog ima zgornja površina tvoje torte? Čestitam, z globokimi prikloni!!!

................

rimljanka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. jan 2008 14:44

okej, tiste decimalke so res mal too much... , mogoče zgolj za orientir, kakšno površino je treba pokriti... je pa res, da sem kupila nov obroč za torte, ki ima skalo v milimetrih, pa mi malo ven udarja... Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 15. jan 2008 14:45:36

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

15. jan 2008 14:46

http://www.webkoch.de/rezept/1216 na hitro pogledano bi tale karamelna omaka se znala strditi sicer pa pod karamelsosse mal prebrskaj http://de.search.yahoo.com/search?p=karamelso%C3%9Fe+rez oz. glej, tu je prav napisala o tem, če hočeš bolj "trdo" omako 150 g Zucker in einem kleinen Topf mit 5 EL Wasser bei mittlerer Hitze karamelisieren lassen. Den hellbraunen Karamell mit 400 ml Sahne ablöschen. Unter Rühren den Karamell lösen und die Soße etwas einkochen lassen. Wenn Du sie noch binden willst, damit sie so richtig schön cremig-fest wird: 1 TL Speißestärke in etwas Wasser oder Milch (kalt) anrühren, unter die fertige Soße rühren und noch einmal aufkochen lassen. Du kannst die Dicke der Soße steuern, indem Du mehr oder weniger Speißestärke unterrührst. Sporočilo je spremenil(a) klavdijaB dne 15. jan 2008 14:50:01

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

15. jan 2008 14:50

Jaz bi eksperimentirala z gosto karamelno glazuro (caramel frosting), s katero bi na debelo oblila naoljen ali nacelofanjen tortni model, ga porinila v zmrzovalnik, nakar bi po kake pol ure zlila noter se mousse. Delala pa tega se nisem; ideja prihaja iz TV oddaje, v kateri so neki profiji Francozi ustvarjali sanjske torte tako, da so najprej naredili lupine iz cokolade in potem noter filali raznorazne puhaste oblackaste kreme... videti je bilo pa kar zaguljeno. lp, proxima

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. jan 2008 15:20

Ladies, now we are cooperating! Ključna beseda je Karamelsahnesosse. Caramel frosting poznam, pa se bojim, da bo stvar pokala....Aja, proxima, jaz sem nekaj takega, kot opisuješ, pred kratkim jedla v LJ. Sem na veliko izprašala osebje, kako se ta zadeva naredi, pa so rekle gospe, da "one samo prodajajo", kar bi tudi verjela, ker tudi tega niso vedele, da je za mousse potrebna smetana. Grem počasi za štedilnik....če vadim vsak drug dan, bom do konca tedna zadevo že znala. Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

15. jan 2008 15:25

Vidiš, Vendy dear, lepa beseda lepo mesto najde...Pa niti nisem tako mimo usekala, glede na natisto sahne med karame in ossse....

čakam na poročilo o uspehu, podkrepljeno s fotko....Mamamia

mamamia

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

15. jan 2008 15:38

Ja, točno. Segreješ sladkor, dodaš maslo in smetano in to je to. To je klasična karamelna omaka. fresh

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

15. jan 2008 16:34

Ja, ampak jaz pa mislim, da če želimo dobit karamelno omako, ki se ne bo strdila, je potrebno dodat kak E....... , ki bi preprečil strjevanje. Roko v ogenj sicer ne bom dala ker je treba prej probat. Če vseeno ne bo ratalo pa vprašamo kakega mojstra. lp Vesna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. jan 2008 18:40

Če je smetane primerna količina se ne bo strdila, zakaj E...? Pa tudi, če. Vsak E pač ni za zametovat, Reca. Ampak, nisem pa še slišala za sredstvo proti strjevanju, ki bi se v hrano dodajalo. Mogoče se bom še česa naučila. rimljanka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

16. jan 2008 9:18

Včeraj zvečer sem jo naredila, pa še nisem popolnoma zadovoljna z izdelkom. Bom še vadila. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti