Paradižnikova mezga

BILLY  

član od: 7.1.2002

sporočila: 17

tema odprta - 3. sep 2002 19:01 | ogledi: 17.964 | odgovori: 7

Doma imamo kar veliko paradižnikov, iz katerih bi rada naredila mezgo, predvsem za na testenine. Želela pa bi, da bi ta mezga zdržala dlje časa oz. rada bi jo spravila v kozarčke, za čez zimo. Ker sem še bolj pripravnica v kuhanju, bom vesela vsakršne pomoči. Zanima me predvsem, kaj se naredi s paradižnikom in katere sestavine je potrebno zraven dodati. Hvala vam!

kreich  

član od: 8.8.2002

sporočila: 65

3. sep 2002 21:57

Jaz zrele paradižnike najprej za hip namočim v vrelo vodo, da jih potem lahko olupim. S paličnim mešalnikom jih spasiram. Medtem na olju prepražim drobno zrezano čebulo, dodam paradižnik, sol, poper in origano. Vse skupaj kuham tako dolgo, da tekočina povre in se primerno zgosti. Z ohlajeno mezgo napolnim manjše plastične posodice in zamrznem. Uporabljam za pizze, čufte.... kreich

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

4. sep 2002 7:44

Paradižnike zmeljem v mulitipraktiku in nato spasiram s pasirko.Nato kuham , da se mezga zgosti (caa 2 uri kuhanja.) Potem dodam zmleto čebulo, česen , 1dcl kisa na 1 l mezge, sol in sladkor po okusu, majaron ,baziliko, zeleno in poper. Začimbe na drobno narežem. Kuhamo še pol ure. Potem naložimo v pogrete male kozarčke. Če želimo , da kozarci dobro primejo jih damo v pečico .Štekamo na 100 stopinj, pustimo v pečici 1 uro .Pečico odštekamo in kozarce v pečici ohladimo. martina

ambienta  

član od: 31.7.2002

sporočila: 21

4. sep 2002 10:14

Jaz pa paradižnikovo mezgo pripravim takole: Paradižnike očistim.prepolovim in skuham do mehkega,nato jih spasiram in kuham mezgo do željene gostote.Dodam sol in sladkor po okusu oz.odvisno od količine mezge.Ko je dovolj gosta jo vročo naložim v vse vrste kozarcev in steklenic kar pač imam na razpolago,zaprem z patentnimi pokrovčki,s pokrovčki na navoj,za steklenice uporabim gumijaste kapice ali kovinske pokrovčke in še vroče vse skupaj zavijem v odejo,da se počasi ohlaja.Tako pripravljena mezga mi zdrži v kleti tudi po 2 leti. LP JADRANKA jadranka zakovšek

sabrina  

član od: 31.8.2001

sporočila: 213

4. sep 2002 10:56

Mezgo pripravljam tako kot ambienta s tem, da pred koncem kuhanja dodam še kakšen list zelene, svežo baziliko, temeljito oprano in narezano limono, lahko pa tudi malo sveže paprike. To seveda pred polnjenjem v kozarce odstranim. Mezga pa ima božanski okus. Da pa se ne boste matrale s pasiranjem paradižnika, pa raje kupite strojček, s katerim zmeljete svež, opran in očiščen paradižnik. Na eni strani vam strojček izloči lupine in seme, na drugi strani pa dobite čisto mezgo. To samo še skuhate oz. porabite, kot želite. Probajte, ne bo vam žal. Kuharski pozdrav. sabrina

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

4. sep 2002 11:38

ja punce vse lepo in prav, ampak to ni paradižnikova mezga....govorite o različnih paradižnikovih omakah.....paradižnikova mezga je dvojni koncentrat, značilnega okusa po paradižniku, ne po nekih drugih začimbah......paradižnik pražimo na moščobi da čim več vode izhlapi, posolimo,spasiramo in spakiramo.....potem pa ga lahko uporabljamo za različne omake....če pa ga že v štartu začinimo z neko začimbo (npr. baziliko) ni primeren za vse jedi....... Herman Teron

tinagro  

član od: 10.9.2002

sporočila: 4

10. sep 2002 21:02

Očiščene paradižnike zmeljem v el. mikserju, nato pa na primernem ognju kuham tako dolgo, da dobim željeno gostoto mezge /osebno čim bolj gosto/. Ne dodajam nič - niti soli, niti sladkorja. Nato nadevam vsebino v ogrete kozarce in dobro zaprem. Nato še kozarce pokrijem in pustim nekaj dni, da se ohladijo na sobno temperaturo ter vse skupaj prenesem v shrambo. Ta recept mi je letos zaupala kolegica in se ji obnese vsakič. Sama sem letos prvič tako delala mezgo, kako se bo obnesla, pa bom lahko povedala prihodnje leto. Tina tinagro

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

12. sep 2002 19:09

Tudi pri nas pripravljamo paradižnikov sok. Paradižnike olupim, razpolovim, izrežem vse bele dele (le-ti se ne zmehčajo in imajo nemogoč okus), prevrem. Spasiram in ponovno samo prevrem, nato pa vroče polnim v ogrete steklenice. Zaprem s prekuhanimi vrelnimi kapicami, pokrijem z odejo in pustim počasi ohladiti. Ker imamao radi tak sok za pitje ( dodam mu malo soli, popra, tudi vodke), ne dajem zraven nikakršnih začimb ali podobnega. Zaradi kratke dobe kuhanja pa se obdrži tudi večina mineralnih soli in veliko vitaminov. Če hočem pripraviti omako, potem previdno odlijem zgornjo, bolj redko plast in jo porabim za juho. Gosti del pa samo še malo pokuham in primerno začinim (sol, poper, česen, bazilika, origano, peteršilj...). za paradižnikovo juho pa je zadeva uporabna kar v originalni obliki. Poskusna steklenica se drži že 5 let! Po 3 letih okus ni bil spremenjen (o kvaliteti pa ne morem soditi-najbrž so vitamini že šli pa-pa). Marjanca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti